Mehmet Şimşek’in yeni kabinede olması doları düşürdü

Binali Yıldırım’ın yeni kabinesinde ekonomi yönetimin netleşmesi, özellikle Mehmet Şimşek’in görevde kalması ve ardından Merkez Bankası’nın faiz kararı ile dolar 3,01 seviyesinden 2,96’ya kadar geriledi.

Mehmet Şimşek'in görevde kalması doları düşürdü

Kabine’de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek görevini devam ettirdi. Piyasalarda Mehmet Şimşek’in görevine devam edeceği beklentisi hakimdi. Merkez Bankası marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirdi. Faiz indirimi kararı beklentiler dahilindeydi. Açıklamalar öncesinde 3,01 seviyesine kadar çıkan dolar/TL, yeni ekonomi yönetiminin netleşmesi ve Merkez’den gelen faiz kararının ardından 2,9630 seviyesine kadar geriledi.

Piyasa oyuncuları öncelikle Başbakan Binali Yıldırım’dan gelecek Kabine kararını takip etti. Yıldırım’ın açıkladığı listeye göre, ekonomi yönetiminde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek görevinde devam ederken, Maliye Bakanı Naci Ağbal da görevini devam ettirecek.


Binali Yıldırım’ın yeni ekonomi yönetimi

Ekonomi Bakanı olarak Nihat Zeybekçi göreve geldi. Uzmanlar Mehmet Şimşek’in görevine devam etmesini beklediklerini belirtmişti.

Merkez Bankası politika faizine dokunmadı, üst bandı indirdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandını 0.50 puan indirdi, politika faizine ise dokunmadı.

PPK’nın ardından yapılan açıklamada, faiz koridorunun üst bandı olarak bilinen “marjinal fonlama oranı”nın yüzde 10.00’dan yüzde 9.50’ye indirildiği belirtildi.

Açıklamada, koridorun alt bandı olan Merkez Bankası borçlanma faizinin yüzde 7.25 düzeyinde ve politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin de yüzde 7.5 düzeyinde sabit tutulduğu belirtildi.


Merkez Bankası, Mart’ta 13 ayın ardından ilk kez koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 0.25 puanlık indirimle yüzde 10.50 düzeyine çekmiş, koridorun üst bandı Nisan’da da 0.50 puan indirmle yüzde 10.0’a gerilemişti.

Merkez Bankası’nın kararı sonrasında dolar daha da geriledi

Bu sabah Kabine belirsizliği ile birlikte 3,01’e kadar yükselen dolar, haberlerin ardından 2,97’e kadar gerilemişti.

Merkez Bankası kararı sonrasında dolar TL karşısında 2,9650 seviyesine indiği görüldü.

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör’ün değerlendirmesi:


“Piyasalar yurtiçinde yeni kurulan kabinede başbakan yardımcılarında değişiklik olmaması ve ekonomi yönetiminin piyasaların beklentileri içinde gerçekleşmesi sonrası TL değer kazanıyor. Mali disiplinin korunacağı ve reformların devam edeceğine yönelik mesajlar TL’yi bir miktar daha destekleyebilir. TL Mayıs ayında bu yana diğer gelişmekte olan ülkelere göre (Güney Afrika Randı hariç) ortalama yüzde 3,5 daha fazla değer kaybetti. Politik risk sürecinin azalmasıyla birlikte bu risk primini TL geri alabilir. Teknik görüntüye baktığımızda, yeni ara düşen trendin başlayabilmesi için 2,9580 destek seviyesinin geçilmesi önemli olabilecektir. Bu seviyenin aşağısında geri çekilmeler 2,9480 seviyesine doğru sürebilir. Ancak, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 50 baz puanlık faiz indirimlerine yönelmesiyle Dolar / TL’de geri çekilmeler sınırlı kaldı. Genel olarak yeni kurulan kabine sonrası TL varlıkları olumlu hava içinde.”

Yeni Kabine’de kimler var? Bakanlar Kurulu açıklandı