Reza Zarrab, Ebru Gündeş’e hediye ettiği yalıyı geri almış

ABD’de halen tutukluluğu devam eden Reza Zarrab’ın eşi Ebru Gündeş’e hediye olarak aldığı yalıyı, bu yılın başında kendi üzerine geçirdiği ortaya çıktı.

Reza Zarrab, Ebru Gündeş'e hediye ettiği yalıyı geri almış

Zarrab’ın Beykoz Kanlıca – Çubuklu yolundaki ikiz yalıların tamamına sahip olduğu iddia ediliyor. 2011 yılında aldığı Kanlıca’daki ikiz yalı arasında asansör ekleyen ve dış görünümünü değiştiren Reza Zarrab, sanatçı eşi Ebru Gündeş’e hediye olarak aldığı yalıyı bu yılın başında kendi üzerine geçirmiş.

Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’un haberine göre, Kanlıca’daki ikiz yalıdan Ebru Gündeş’in üzerine olanı, Reza Zarrab 8 Ocak 2016’da kendi üzerine almış. Sarraf, Cemalettin Happani’ye de Esenyurt’ta bir daire vermiş.8 Ocak 2016’da 393 yevmiye no ile yalıyı satın almış görünen Sarraf’ın bu satış karşılığında Ebru Gündeş’e ne kadar ödediği öğrenilemedi.


Reza Zarrab iddianamesine 17 Aralık belgeleri de eklendi

Kanlıca Mahallesi’nde 23 pafta 116 ada 4-5 parseller üzerinde bulunan ve toplam üç yalıdan oluşan Mehmet Arif Bey Yalıları’ndan ikisini 2011’de satın alan Reza Zarrab, 4 parseldekini kendi, 5. parseldekini eşi Ebru Gündeş’in üzerine kaydettirmişti. Sarraf, Osmanlı döneminde inşa edilen ve 1970’te ikinci derece tarihi eser olarak tescili yapılan yalılarda tadilat çalışması başlatmış ve bu proje, İstanbul 6 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nce onaylanmıştı. Ancak tadilat projesinde yer almayan kaçak eklentiler nedeniyle suç duyurusu üzerine Beykoz Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştı. Savcı Turgut Çakır’a ifade veren Ebru Gündeş, “Benim haberim yok her şeyi Rıza yaptı” dediği yalısını nedeni anlaşılamayan bir şekilde bu yılın başında eşi Reza Zarrab’a sattı.

17 Aralık soruşturma dosyaları ABD’de ortaya saçıldı

17 Aralık soruşturmasına yer verilen iddianamede kimler var?

Dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve kardeşi Mehmet Şenol Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan gibi isimlerin banka hesaplarına Reza Zarrab tarafından yüklü miktarlarda nakit geçişi olduğu sayfalar dolusu belgeyle ABD’li savcı Preet Bharara’nın iddianamesi arasına girdi.

• Preet Bharara’nın iddianamesi olduğu iddia edilen belgelerde Zafer Çağlayan‘ın 300 bin İsviçre Frangı (bugünün kuruyla 890 bin TL) saat parası da Reza Zarrab tarafından gönderilmiş.

Halk Bank‘ın Reza Zarrab’ın nakit giriş çıkışları için nasıl kullanıldığı da anlatılıyor.

Muammer Güler‘in kaç kalemde ne kadar parayı Reza Zarrab’dan aldığı iddianamede tek tek sıralanıyor.


• Muammer Güler’in “senin önüne yatarım Reza” sözlerinin iddianamede büyük puntolarla yazılması dikkat çekici.

• İddianamede Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Reza Zarab‘ın fuhuş ve altın kaçakçılığı işlerinde birlikte çalıştıkları vurgusu yapılıyor.

• İddianame dosyaları arasında Reza Zarrab’ın külçe külçe altınları, denizaltı ve uçaktaki fotoğrafları da yer alıyor. Fotoğrafların ne zaman çekildiğine dair herhangi bilgi yer almıyor.

• İddianamedeki fotoğraflar arasında 500 Euro’luk banknotlar halinde yüklü miktarda para ve külçe altınların bulunduğu kareler de yer alıyor.

• Zarrab ve şirketleri tarafından TOGEM-DER Vakfı‘na yapılan yüklü miktarda bağış ve bu paraların hangi amaçla kullanıldığı da iddianamede yer alıyor. Bağışlarla Rıza Sarraf’ın sahibi olduğu Royal Mobilya’dan bol miktarda harcama yapıldığı da önemli ayrıntılar arasında.


İddianame belgeleri arasında önemli detay: Rıza Sarraf’ın Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, AB Bakanı Egemen Bağış’a ve Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan’a para gönderdiği; bu isimlerin Rıza Sarraf’ın liderliğinde rüşvetlerin karşılığında yolsuzluk, dolandırıcılık, altın kaçakçılığı ve fuhuş yapıldığı belirtiliyor. Haberin devamı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.