Reza Zarrab iddianamesine 17 Aralık belgeleri de eklendi

Reza Zarrab’ın ABD’deki davasında Türkiye’deki 17 Aralık soruşturma belgeleri de iddianame arasına girdi. Zafer Çağlayan, Mehmet Şenol Çağlayan, Muammer Güler ve Süleyman Aslan dikkat çeken isimler arasında.

Reza Zarrab'ın ABD'deki davasında Türkiye'deki 17 Aralık soruşturma belgeleri de iddianame arasına girdi. Zafer Çağlayan, Mehmet Şenol Çağlayan, Muammer Güler ve Süleyman Aslan dikkat çeken isimler arasında.

Türkiye’den aralarında Bakanların da olduğu sayfalar dolusu rüşvet belgesi Reza Zarrab iddianamesine girdi!..

Türkiye’de 17-25 Aralık soruşturmasında yer alan birçok detay, Reza Zarrab iddianame dosyasında isimler ve detaylarıyla yer alıyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu – FBI tarafından hazırlanan soruşturma sonucunda, Savcı Preet Bharara tarafından hazırlanan Reza Zarrab iddianamesine ait belgeler TimInHonolulu isimli blogda yayınlandı.

ABD’de savcı Preet Bharara’nın hazırladığı iddianamede 17-25 Aralık iddianamesinden birçok detay mevcut. Belgelerde 17 Aralık soruşturmasının çevirisinin 55 sayfa ile neredeyse bire bir yer aldığı görülüyor.


17 Aralık soruşturmasına yer verilen iddianamede kimler var?

Dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve kardeşi Mehmet Şenol Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan gibi isimlerin banka hesaplarına Reza Zarrab tarafından yüklü miktarda nakit geçişi olduğu sayfalar dolusu belgede iddianame arasında.

• Preet Bharara’nın iddianamesi olduğu iddia edilen belgelerde Zafer Çağlayan‘ın 300 bin İsviçre Frangı (bugünün kuruyla 890 bin TL) saat parası da Reza Zarrab tarafından gönderilmiş.

Halk Bank‘ın Reza Zarrab’ın nakit giriş çıkışları için nasıl kullanıldığı da anlatılıyor.

Muammer Güler‘in kaç kalemde ne kadar parayı Reza Zarrab’dan aldığı iddianamede tek tek sıralanıyor.

• Muammer Güler’in “senin önüne yatarım Reza” sözlerinin iddianamede büyük puntolarla yazılması dikkat çekici.


• İddianamede Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Reza Zarab‘ın fuhuş ve altın kaçakçılığı işlerinde birlikte çalıştıkları vurgusu yapılıyor.

• İddianame dosyaları arasında Reza Zarrab’ın külçe külçe altınları, denizaltı ve uçaktaki fotoğrafları da yer alıyor. Fotoğrafların ne zaman çekildiğine dair herhangi bilgi yer almıyor.

• İddianamedeki fotoğraflar arasında 500 Euro’luk banknotlar halinde yüklü miktarda para ve külçe altınların bulunduğu kareler de yer alıyor.

• Zarrab ve şirketleri tarafından TOGEM-DER Vakfı‘na yapılan yüklü miktarda bağış ve bu paraların hangi amaçla kullanıldığı da iddianamede yer alıyor. Bağışlarla Rıza Sarraf’ın sahibi olduğu Royal Mobilya’dan bol miktarda harcama yapıldığı da önemli ayrıntılar arasında.

İddianame belgeleri arasında önemli detay: Rıza Sarraf’ın Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, AB Bakanı Egemen Bağış’a ve Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan’a para gönderdiği; bu isimlerin Rıza Sarraf’ın liderliğinde rüşvetlerin karşılığında yolsuzluk, dolandırıcılık, altın kaçakçılığı ve fuhuş yapıldığı belirtiliyor:

reza zarrab rıza sarraf 17 25 aralık soruşturması

17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde zafer çağlayan rüşvet belgeleri 17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde çağlayan 17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde


ABD’de Savcı Bharara tarafından yürütülen Rıza Sarraf soruşturmasında ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor… İddianame belgelerinde bazı sayfaların gizlendiği, bu sayfalarda Türkiye’den başka hangi isimlerin olduğu merak konusu…

Rıza Sarraf iddianamesinde yer alan fotoğraflar:


17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde altınlar

17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde özel uçak jet

17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde euro rüşvet zafer çağlayan

17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde denizaltı özel jet uçak rıza sarraf

17 Aralık soruşturması detayları Reza Zarrab iddianamesinde silahlar

17-aralik-sorusturmasi-detaylari-reza-zarrab-iddianamesinde (3)