Satış uzmanı en çok aranan pozisyon

Satış uzmanı hemen her sektörde en çok ihtiyaç duyulan pozisyon… Aranan satış uzmanı sayısı 8 binden fazla. Satış temsilcilerinin yüzde 65’i üniversite mezunu…

En çok aranan pozisyon: Satış uzmanı

Ekonomik durgunluk dönemlerinde bile yayınlanmaya devam eden satış ilanları, en çok mağazacılık sektöründe veriliyor. Mağaza satış danışmanlığının ardından ihtiyaç duyulan satış alanları ise bilet satış, medya planlama-satış, proje satış ve satış sonrası destek. Geçen yılın bu aylarında ilk 10 sırada yer almayan bilişim sektörü bu dönemde en çok satışçı aranan ikinci sektör konumunda.

En Çok Satış Uzmanı Aranan Sektörler
1-PERAKENDE (Mağazacılık) % 19
2-BİLİŞİM % 7
3-ÜRETİM-İMALAT % 6
4-HİZMET % 5
5-TEKSTİL % 4
6- GIDA % 4
7-TURİZM-OTELCİLİK % 4
8-YAPI-İNŞAAT % 3
9-HOLDİNG % 3
10-OTOMOTİV % 3

İlanların yüzde 31’inde deneyim şartı olmaması nedeniyle satış, bu beceriye sahip yeni mezun kişiler için de iyi bir fırsat niteliğinde. Özellikle saha satış deneyimi, iş hayatında yükselirken de kişiye avantaj sağlıyor.


İyi bir satış uzmanı, şirketin gözdesi niteliğinde. İşverenler bir satış temsilcisinden insan ilişkilerinde başarılı, takım çalışmasına uyumlu, sorun çözme becerisine sahip ve strese dayanıklı olmasını bekliyor. Aktif araç kullanabilme kriteri de ilanların büyük bir kısmında mevcut. Performansın çok net ölçülebildiği bir alan olması nedeniyle sonuç odaklılık çok önemli.


İhtiyaç duyulan satış temsilcilerinin yüzde 52’si İstanbul’da görev yapacak. Ankara (% 9), Antalya (% 6), İzmir (% 5) ve Bursa (% 4) en çok satışçı aranan diğer iller.

İşletme mezunlarından talep satış uzmanı iş ilanı başvuru

İşletme mezunlarından satış uzmanı pozisyonuna talep

Yenibiris.com veritabanındaki özgeçmiş sahiplerinden 1 milyona yakını satış alanında çalışmış veya çalışmak istiyor. Bu kişilerin yüzde 65’i üniversite mezunu (lisans-önlisans-meslek yüksekokulu). Satışı seçenlerin büyük kısmı, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin işletme ve iktisat bölümlerinden mezun. Bu alanda iş arayanların yüzde 22’si ise henüz öğrenci. İş arayanların yüzde 35’i halen bir işte çalışıyor.

Satış uzmanı çalışanların eğitim durumu
Üniversite Mezunu % 65
Lise Mezunu % 12
Öğrenci % 22
İlköğretim Mezunu % 1

En çok iş başvurusu ise mağazacılıkta satış danışmanı; üretim-imalat ve otomotivde satış mühendisi; bilişim, telekomünikasyon ve hizmet sektörlerinde ise satış sonrası destek pozisyonuna yapılıyor.

Perakende sektöründe çalışmak isteyenler dikkat!