Valiliğin 19 Mayıs Anıtkabir yasağına CHP karşı çıktı

Ankara Valiliği, CHP’nin 19 Mayıs’ta Güvenpark’tan Anıtkabir’e yapacağı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı yürüyüşe güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. CHP karara karşı çıktığını açıkladı.

Valiliğin 19 Mayıs Anıtkabir yasağına CHP karşı çıktı

Ankara Valiliği, CHP Gençlik Kolları tarafından yarın Güvenpark’tan Anıtkabir’e gerçekleştirileceği duyurulan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı yürüyüşe, “güvenlik gerekçesiyle”izin verilmediğini açıkladı.

CHP, resmi twitter hesabından yaptığı bir duyuru ile yarın yürüyüşün gerçekleşeceğini söyledi.


CHP milletvekilleri Ankara Valiliği’nin 19 Mayıs yürüyüşünü yasaklamasına tepki gösterdi.

Ankara Valiliği, CHP Gençlik Kolları tarafından yarın Güvenpark’tan Anıtkabir’e gerçekleştirileceği duyurulan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı yürüyüşe, güvenlik açısından uygun olmadığı gerekçesiyle izin verilmeyeceğini açıklamasına CHP’li vekillerden sert tepki geldi.

Kılıçdaroğlu: 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e yürüyeceğiz!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte konuştu. Kılıçdaroğlu, Ankara Valiliği tarafından yasaklanan yürüyüş için,”Yürüyeceğiz, bütün gençleri bekliyorum” dedi.


CHP’li vekiller Ankara Valiliği’nin mesajına twitter hesaplarından böyle tepki gösterdi:

selin sayek böke

aykut erdoğdu barış yarkadaş

 

Ankara Valiliği’nin yaptığı açıklama

Ankara Valiliği tarafından CHP Genel Merkezi’ne gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:


“CHP İl Gençlik kolları adına İl Gençlik Kolu sekreteri Eda Yüksel ve İl Gençlik Kolu Başkanı Berk Kılıç’ın ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Kapsamında CHP Ankara İl Gençlik Kollarının CHP İl Başkanlığı (Milli Müdafaa Caddesi Güven Park) önünden Anıtkabir’e kadar yürüyüş için izin’ talebi üzerine; Valilik Hukuk İşleri Müdürlüğü’nün 12.05.2016 tarih ve 19403 sayılı yazısı ile ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve ilgili Yönetmelik gereği İlimizdeki Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri alan ve güzergâhlarının 29.01.2016 tarihinde Valiliğimizce onaylanıp duyurulduğu, bu Kanuna uygun olarak daha önce ilan edilen alanlardan birisi için bildirimde bulunulduğu takdirde, bildirimin değerlendirmeye alınacağı’ Berk Kılıç’ın adına yazı ile bildirilmiştir. Yapılan bu bildirime rağmen, bugüne kadar CHP İl Gençlik Kolları tarafından belirtildiği şekilde bir talepte bulunulmamıştır. Gerek 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve ilgili Yönetmeliği gereği mevzuat bakımından gerekse güncel hassasiyetlerden dolayı bu yürüyüşün güvenlik açısından uygun olmadığını, Bilgilerinize arz ve rica ederim.”