Atalay Filiz ile bir polis neden selfie yapar?

Basında ve sosyal medyada oldukça fazla ilgi gören seri katil olarak aranan Atalay Filiz’in yakalanması sonrasında bir polisin zanlıyla selfie çekilerek “üç yıldır bu ülkede yakalanmadın helal olsun” diyaloğu kafalarda çeşitli yorumlamalara sebep oldu. Peki bir polisin bu ve benzeri türden bir hareketi yapmasına sebep nedir?

Atalay Filiz ile bir polis neden selfie yapar?

Son günlerde basında yakından takip ettiğimiz, üç kişiyi öldürme şüphesiyle aranan Atalay Filiz’in yakalanması sonrasında bir polisin zanlı Atalay Filiz ile selfie (özçekim) çekilmesi ve aralarında geçen diyalog üzerine uzmanlar, toplumu ürküten kişilerle selfie çekmek gibi davranışların altında yatan nedenleri yorumladı.

Polis, Atalay Filiz ile neden selfie çektirir?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzm. Klnk. Psk. Ahmet Yılmaz, bu yaşanan durumu mesleki narsisizme dayandırarak, empati yoksunluğu konusunu değerlendirdi. Uzm. Klnk. Psk. Ahmet Yılmaz konu hakkında değerlendirmede bulundu;


“Günlerdir basında yer alan Atalay Filiz’in yakalanması sonrasında, Cinayet Büro’da görevli olduğu bildirilen polislerin selfie çekip “üç yıldır bu ülkede yakalanmadın helal olsun” diyaloğu, bize daha önceden bir kişinin Boğaziçi Köprüsü’nde intihar ettiği sırada polislerin selfie çekmesi gibi durumları hatırlattı.


Narsist kişilerde empati duygusu yeterince gelişmemiştir

Bu olayda da baktığımızda Atalay Filiz’in 3 kişiyi öldürmüş olması toplumda empatik bir durum oluşturdu ve Atalay Filiz’e karşı öfke oluştururken diğer taraftan da hayatını kaybeden ailelerin yakınlarına karşı da derin bir üzüntü oluşturdu. Böyle bir durumda polislerin duyarsız kalması ve Atalay Filiz’i kahraman gibi göstermesi maalesef onlarda empatinin gelişmediğini gösteriyor.

Polis eğitimlerinde empati eğitimi hayata geçirilmeli!


Bu tür davranış şekillerini sergileyen memurların ne yazık ki mesleki narsisizm olarak adlandırdığımız bir durumu var. Toplumda tanınan kişilerle selfie çekmek, polisin hem kendi reklamını sosyal medya üzerinden çevresine göstermesi hem de kendi içinde “ben büyük bir iş başardım” tatminin yaşamasına neden oluyor. Bu olay polis eğitimlerinde empati eğitimine daha çok önem verilmesi gerektiğini göstermektedir. Maalesef bu durum sadece polislerde değil, birçok meslek alanında görülmektedir. Hastasını ameliyat eden Cerrah’ın hastasıyla selfie çekip sosyal medya üzerinde yayınlaması gibi aynı şekilde empati ve duyarsızlaşmayı göstermektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için aileden başlayarak empati duygusunun kazandırılması çok önemlidir.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.