Ramazan sofranızdan mor meyve sebze eksik olmasın!

Mor meyve sebze tüketmek neden önemli? Ramazan ayında farklı meyve ve sebze tüketimi besin çeşitliliğini sağlamak açısından çok gereklidir. Farklı renklerdeki meyve ve sebzeleri tükettiğimizde vücudumuzdan toksin almış oluyoruz.

Ramazan sofranızdan mor meyve sebze eksik olmasın!

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger yazdı.

Daha çok çeşitte ve miktarda antioksidan almak için meyve ve sebzelerde renk çeşitliliğine dikkat edilmelidir. Ramazan ayında oruç tutarken de renkli beslenmeye özen gösterilmesi gerekiyor. Tüketilmesi gereken meyve ve sebze renklerinden biri de mordur.


Ramazanda enerjik olmak, unutkanlık yaşamamak için

Mor meyve sebze, bize gençlik ve güzellik vererek yaşlanmayı geciktirirler. Meyve ve sebzelere mavi-mor rengi veren pigment, ‘antosiyanin’ dir. Antosiyaninler, hücreleri hasar almaktan koruyan güçlü bir antioksidandır. Mor meyve ve sebzeler; kalp hastalıkları, felç, kansere karşı korunmada, hafızayı güçlendirme ve yaşlanmayı geciktirmede etkilidir.

Mor meyve sebze önerileri

Ramazan ayında sofralarımıza ekleyebileceğimiz mor sebzeler: Patlıcan, Kırmızı pancar, Mor lahana, Kırmızı soğan, Mor/kırmızı turp’tur. Bu sebzelerden salata yapabilir, söğüş olarak kullanabilir veya pişirerek tüketebilirsiniz.

Bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğimiz mor meyvelere bakacak olursak: Böğürtlen, Siyah ahududu, Yaban mersini, Mor erik, Kuru erik, Mor&Kırmızı&Siyah üzüm, Vişne, Kiraz, Kuş üzümü, Siyah dut, Kuru üzüm bunların başlıcaları. Mor renkteki bu meyveleri ramazanda da araöğünlerimizde tercih etmeliyiz. İftardan 1 saat sonra tercih edebiliriz.

Ramazanda tüketebileceğiniz harika bir mor tarif: mor buz

Sizlere ‘Renklerle Diyet’ kitabımda yer alan çok hafif ve pratik bir mor tarif vermek istiyorum. Bu tarifi ramazan ayında tatlı ihtiyacınızı gidermek için kullanabilirsiniz. Hem hafif, hem de serinletici özelliği sebebiyle yaz ayları için ideal olan bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger mor meyve sebze mor buz tarifi
Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger

Mor buz tarifi (4 kişilik)

Malzemeler:

  • 1 avuç dolusu çekirdekli mor üzüm
  • 1 çay bardağı mor dut
  • Su
  • Buz kalıbı ve çubuk

Hazırlanışı:

Üzümleri iyice yıkayıp, saplarını ayırın. Ayıkladığınız üzümleri çekirdekleri ve kabuklarıyla birlikte, bir miktar su da ekleyerek homojen hale gelene kadar blendırda karıştırın. Karışmış olan üzüm püresini buz kalıplarına dökün, çubukları kalıbın ortasına yerleştirip derin dondurucuya yerleştirin. Donana kadar ortalama 3-4 saat beklettikten sonra soğuk şekilde tüketebilirsiniz.


Hazırlama Süresi: 5 dakika

Donma Süresi: 3-4 saat

1 porsiyon ‘mor buz’un enerji içeriği:

Enerji: 35kkal

Tüketim önerisi:

Mor buzları iftardan 1 saat sonra ara öğünde meyve hakkınızın yerine rahatlıkla tüketebilirsiniz. 1 adet mor buzun enerji içeriği 1 porsiyon meyveden bile daha azdır. Bu serinletici ve kolay tarif, içeriğindeki üzümden dolayı resveratrol ve antosiyanin isimli çok güçlü antioksidanlardan zengindir. Mor üzüm, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur; kalp dostudur; antiaging (yaşlanmayı önleyici) özelliktedir. Ayrıca hem çözünür hem çözünmez posa içerdiğinden sindirim sistemini düzenleyici etkisi de bulunur. Şeker ilavesi olmayan, sadece meyveden oluşan harika lezzet, hem tatlı ihtiyacınızı karşılayacak hem de kilo alımlarına sebep olmayacak.

Sarımsak: Ramazan’ın mucize besini


Detoks nasıl yapılır? 3 günlük detoks programı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.