Yaz ayları için sağlıklı beslenme önerileri

Yaz aylarında sağlıklı bir beden için nasıl beslenmek gerekir? Bir ay boyunca tutulan oruç ve bayramda geri çevrilemeyen ikramların ardından, vücudumuz için sağlıklı beslenme düzenini yeninden nasıl kurabiliriz?

yaz ayları için sağlıklı beslenme önerileri

Öncelikle hangi yiyecek ve içecek grubunun fazla tüketildiğine bakmak gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Olcay Barış, Bayram ve sonrası yaz aylarına özel beslenme önerilerini sıraladı.

Güzel bir bayramı daha geride bıraktık. Kültürümüzde bayramlar aile içinde birlik ve beraberliğin simgesi. Bu simgenin güçlendirdiği bağ, bayram günlerini daha farklı ve enerjik kılıyor. Tabii bu bağın içinde bayram günlerinin olmazsa olmazı yemekler, tatlılar ve çikolatalar da var ve bu lezzetli ikramları geri çevirmek neredeyse imkânsız.Öncelikle hangi yiyecek ve içecek grubunu fazla tükettik!

Gün içerisinde almamız gereken et grubu (et, tavuk, balık), tahıl grubu (tam buğday ekmeği, bulgur pilavı), süt grubu (süt, yoğurt, ayran), sebze ve meyve grubunun hangilerini daha fazla tükettiğimizi, yeterli sıvı alıp almadığımızı kontrol etmeye başlayabiliriz.

yaz ayları için sağlıklı beslenme önerileri kızartma hamur işi

Kızartma ve hamur işine mi yöneldik?


Pişirme yöntemleri arasından kızartmaları daha mı çok tercih ettik veya daha çok hamur işine mi yöneldik, meyve yerine tatlıyı mı fazla kaçırdık gözden geçirmeliyiz.

Bayramın ardından yaz aylarına özel öneriler…

  • Tatlıya hayır deme vakti! Yedikçe daha çok yeme isteği uyandıran tatlılar kan şekeri dengesizliğine neden oluyor. Bu yüzden öncelikle gün içindeki kan şekeri dengesini ayarlamak için ana ve ara öğünlerden oluşan beslenme programını hayatınıza katmalı, tarçını mutlaka süt, yoğurt ve meyve grubu ile birlikte tüketmelisiniz. Böylece tatlı ihtiyacınızı en sağlıklı şekilde gidermiş olacaksınız.
  • Sebze ve meyvelerle dost kalın! Yaz aylarında çeşitleri ve renkleri bol olan sebze ve meyve grubunu günlük tüketiminizden eksik etmeyin. Bol renkli salatalarınızı iki ana öğünde de tüketin. Haşlama sebzeleri et, tavuk ve balığın yanına mutlaka ekleyin. Hem göze hem damağa hitap edin. Porsiyonuna dikkat ederek renk renk meyve tabakları hazırlayın. Özellikle kırmızı-mor meyvelerin antioksidan açısından zenginliğini unutmayın.
  • Su vazgeçilmeziniz olsun! Yaşamımızın devamı, metabolizmamızın hızlandırıcısı suyu, gün içinde en az 10 bardak tüketin. Sıklıkla çay ve kahve içerek diüretik (sık tuvalete gitme isteği) etkisinden dolayı suya ihtiyaç duymazsınız, bu yüzden çay ve kahveyi günde 4-5 fincandan fazla tüketmeyin.
  • Sporu düzenli bir yaşam biçimi olarak hayatınıza katın! Bayram sonrası beslenmenizde olduğu kadar hareket etmeye de özen göstermelisiniz. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği haftada 150 dakikalık hızlı tempoda yürüyüşü hayatınıza katmayı unutmayın.

Koşu mu yürüyüş mü? Hangisi daha faydalı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.