Yeşil ve gri pasaport ile yurtdışına çıkmak isteyenler dikkat!

Atatürk Havalimanı’nda sabah saatlerinden itibaren yurtdışına çıkmak isteyen yeşil ve gri pasaport sahipleri ile TC kimlikleriyle Kuzey Kıbrıs’a gitmek isteyenlere işlem yaptırılmadı. Yeşil ve gri pasaport yani hususi ve hizmet pasaportu olanlara sıkı kontrol uygulanıyor.

Yeşil ve gri pasaport (hususi ve hizmet pasaportu) ile yurtdışına çıkmak isteyenler bekletiliyor. TC kimliğiyle Kuzey Kıbrıs'a gidecekler...

15 Temmuz darbe girişimi zanlılarının yurtdışına kaçma ihtimaline karşı, havalimanlarında yeşil ve gri pasaport ile çıkış yapmak isteyenlere sıkı kontrol uygulanıyor.

Darbe girişimi sonrasında oluşturulan bir merkezde, GBT sisteminde adı olmayanların isimleri de yurtdışına çıkışlarda sorgulanmaya başlandı. Yolcular bu merkezden alınan talimatla, isimleri listelerde yoksa çıkış yapabiliyorlar.

Yetkililer, bu pasaportları taşıyan yolcuların, uçaklarını kaçırmamaları için havalimanına kendilerinden asgari istenen saatten daha önce gelmelerini istediler.


TC kimliğiyle Kuzey Kıbrıs’a gidecekler de bekletiliyor

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde pasaport polisleri aldıkları talimatla kamu görevlileri ve ailelerinin alabildiği yeşil pasaport ile resmi vazifeyle görevlendirilen kişilerin alabildiği gri pasaport sahipleri ve KKTC’ye kimlikle gidecekler yurtdışına çıkışlarını bekletmeye başladı.

Devlet memurları, konsolosluk çalışanları, akademisyen ve sporcular uçamadıkları için saatlerce kuyrukta bekledi ve uçaklarını kaçırdılar. Saatlerce bekleyenler basın mensuplarına yaşadıklarını şikayet ettiler. Bu arada Atatürk Havalimanı’nda uzun pasaport kuyrukları oluştu.


Pasaport polisleri de yolculara sözlü olarak yaptıkları açıklamada kimlik bilgilerinin merkeze bildirildiğini uçabilir bilgisi gelenlerin işlemlerinin yapılacağını söylediler.

İçişleri Bakanlığı’nda dev operasyon: 8777 personel açığa alındı