Evlerdeki iş kazalarında sorumlu ev sahibi!

Gündelikçilerin evde çalışırken geçirdiği kazalarda ev sahipleri sorumlu. Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, evde çalışan kişilerin yaşayacakları kazalardan, ev sahibinin 5237 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre kusuru oranında ceza alacağını belirtti. evdeki-is-kazalari

Özellikle kadınların iş hayatında daha çok rol almasıyla birlikte, günlük ev ve temizlik işleri için dışarıdan hizmet alma oranı arttı. Büyükşehirlerde bu oran %30lara ulaştı. “Peki evde iş yapan kişi çalışırken kaza geçirirse, bu bir iş kazası mıdır ve bu kazalardan kim sorumludur? ” sorularına Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak cevap verdi.

Kazalardan ev sahibi sorumlu!

Evde yapılan işlerin az tehlikeli meslek sınıfında yer aldığını belirten Dr. Ali Çolak, örneğin çalışanın evde bulunan elektrik kaçağından dolayı yaralanması ya da hayatını kaybetmesi halinde bu durumdan ev sahibinin sorumlu olacağını söyledi. Çolak, ev sahibinin suçlu bulunduğu durumlarda 5237 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre kusuru oranında ceza alacağını belirtti. Çalışanların ev içerisinde yaşayacağı kazalarda sorumluluğun kazanın şekline göre değişebileceğini söyleyen Dr. Çolak, “Ev sahibi çalışanının çalışma ortamı güvenli hale getirmeli. Yaşanabilecek kazalarda çalışanın güvenlik talimatlarına uyması kadar, ev sahibinin de alması gerekenler önem arz ediyor.” diye konuştu.


Ev sahibi hangi önlemleri almalı?

Ev sahiplerinin alması gereken önlemlere de değinen Dr. Ali Çolak, kullanılacak olan temizlik malzemeleri için uygun eldiven, maske gibi kişisel koruyucu temin edilmesi gerektiğini söyledi. Ev sahiplerinin elektrik prizlerini kontrol ettirmesini ve kırık prizlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirten Dr. Çolak, kullanılacak elektrikli aletlerin kablolarının yırtık olmaması ve elektrik sigorta kutusunda kaçak akım rölesi olması gerektiğini vurguladı. Dr. Çolak ayrıca pencereleri silmek gibi yüksekte yapılacak olan çalışmalar için de gerekli korunma tedbirleri alınmasının gerekli olduğunu vurguladı.


Gündelikçi nelere dikkat etmeli?

Gündelikçilere de uyarılarda bulunan Dr. Ali Çolak, temizlik yaparken kullanılan kimyasalların birbirine karıştırmaması gerektiğini söyledi. “Temizlik kimyasallarını kullanırken eldiven, maske gibi kişisel koruyucuları kullanmalı” diye konuşan Dr. Çolak, yerleri sildikten sonra kuruyana kadar ıslak zemin üzerinde yürünmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.


İş Sağlığı ve Güvenliği: Mühendislere daha çok yetki verilmeli