Evlerdeki iş kazalarında sorumlu ev sahibi!

Gündelikçilerin evde çalışırken geçirdiği kazalarda ev sahipleri sorumlu. Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, evde çalışan kişilerin yaşayacakları kazalardan, ev sahibinin 5237 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre kusuru oranında ceza alacağını belirtti. evdeki-is-kazalari

Özellikle kadınların iş hayatında daha çok rol almasıyla birlikte, günlük ev ve temizlik işleri için dışarıdan hizmet alma oranı arttı. Büyükşehirlerde bu oran %30lara ulaştı. “Peki evde iş yapan kişi çalışırken kaza geçirirse, bu bir iş kazası mıdır ve bu kazalardan kim sorumludur? ” sorularına Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak cevap verdi.

Kazalardan ev sahibi sorumlu!

Evde yapılan işlerin az tehlikeli meslek sınıfında yer aldığını belirten Dr. Ali Çolak, örneğin çalışanın evde bulunan elektrik kaçağından dolayı yaralanması ya da hayatını kaybetmesi halinde bu durumdan ev sahibinin sorumlu olacağını söyledi. Çolak, ev sahibinin suçlu bulunduğu durumlarda 5237 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre kusuru oranında ceza alacağını belirtti. Çalışanların ev içerisinde yaşayacağı kazalarda sorumluluğun kazanın şekline göre değişebileceğini söyleyen Dr. Çolak, “Ev sahibi çalışanının çalışma ortamı güvenli hale getirmeli. Yaşanabilecek kazalarda çalışanın güvenlik talimatlarına uyması kadar, ev sahibinin de alması gerekenler önem arz ediyor.” diye konuştu.


Ev sahibi hangi önlemleri almalı?

Ev sahiplerinin alması gereken önlemlere de değinen Dr. Ali Çolak, kullanılacak olan temizlik malzemeleri için uygun eldiven, maske gibi kişisel koruyucu temin edilmesi gerektiğini söyledi. Ev sahiplerinin elektrik prizlerini kontrol ettirmesini ve kırık prizlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirten Dr. Çolak, kullanılacak elektrikli aletlerin kablolarının yırtık olmaması ve elektrik sigorta kutusunda kaçak akım rölesi olması gerektiğini vurguladı. Dr. Çolak ayrıca pencereleri silmek gibi yüksekte yapılacak olan çalışmalar için de gerekli korunma tedbirleri alınmasının gerekli olduğunu vurguladı.


Gündelikçi nelere dikkat etmeli?

Gündelikçilere de uyarılarda bulunan Dr. Ali Çolak, temizlik yaparken kullanılan kimyasalların birbirine karıştırmaması gerektiğini söyledi. “Temizlik kimyasallarını kullanırken eldiven, maske gibi kişisel koruyucuları kullanmalı” diye konuşan Dr. Çolak, yerleri sildikten sonra kuruyana kadar ıslak zemin üzerinde yürünmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.


İş Sağlığı ve Güvenliği: Mühendislere daha çok yetki verilmeli


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.