İndirim mühendisliği: Öğrenci 400 TL kredi ile nasıl geçinir?

Her beş öğrenciden biri geçimini devletin verdiği 400 TL kredi ile sağlıyor.  Bu kadar parayla nasıl geçiniyorsunuz sorusuna verilen yanıtlardan, gençlerin limitlerini aşmamak için indirim mühendisliğinin tüm inceliklerini kullandıkları gözleniyor.

Öğrencilerin yüzde 21'i Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ödenen aylık 400 TL kredi ile geçiniyor. Geçiniyor geçinmesine de nasıl?

İndirim Mühendisliği nedir?

Yemeklik için kırık ürünleri tercih eden gençler, “ziyafet” için fırsat sitelerini kullanıyor. Belediyelerin ücretsiz etkinliklerini kaçırmayan gençler, internet erişimi için “mümkünse “komşunun wifi’sini kulllanıyor.

Araştırmaya göre, ailesinden ayrı bir kentte üniversite okuyan her beş öğrenciden biri, ihtiyaçlarını aylık 400 TL kredi ile karşılıyor.


kyk 400 tl kredi bursu indirim mühendisliği

Öğrencilerin yüzde 21’i devletin verdiği 400 TL kredi ile geçiniyor

Avantajix.com’um araştırmasında gelen yanıtlar ışığında ailelerine mümkün olduğunca yük olmamaya çalışan öğrencilerin:

  • Yüzde 21.5’i, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca ödenen aylık 400 TL kredi ile geçiniyor.
  • Yüzde 48.5’inin geliri 400 TL – 750 TL aralığında;
  • Yüzde 18.7’sinin geliri ise 750 TL – 1000 TL aralığında bulunuyor.
  • Yüzde 11.3’ü ise 1000 TL’nin üzerinde gelirle yaşamını sürdürüyor.

Öğrencilere şık sunulmadan “Bu parayla nasıl geçiniyorsunuz?” şeklinde soru yöneltilen araştırmada, özellikle 400 TL kredi limitleri dahilinde geçimini sürdüren gençlerin, limitlerini aşmamak için indirim mühendisliğinin tüm inceliklerini kullandıkları gözlendi.

“Bedava Yaşıyoruz bedava”

Yurtlarda kalanlar kahvaltı için 2.5 TL, akşam yemeği için de 8 TL’lik devlet yardımını aşmadan karınlarını doyururken; öğle yemeklerini de yine okullarındaki yemekhanelerden oldukça uygun fiyata karşılıyorlar.

Evde kalanlar ise kahvaltılık ve yemeklik malzemelerini ağırlıklı olarak memleketten tedarik ediyorlar.

Kırık yumurta, kırık peynir, kırık pirinç gibi defolu gıda ürünleri ucuzluklarından dolayı özellikle tercih edilirken, sulu yemeklere et yerine marketlerin kasap reyonunu süsleyen kemikler katılıyor. Pazar alışverişine ise fiyatların dip yaptığı akşam saatlerinde çıkılıyor.


Hem yurt hem de evde kalanlar dışarıda kendilerine “ziyafet çekmek” istediklerinde ise mutlaka internetteki fırsat sitelerini kullanıyorlar.

Telefonlarda genellikle en düşük konuşma paketine abone olan öğrenciler, bu paketi de acil durumlarda kullanıyor. Telefon görüşmesini, mesajlaşmayı ağırlıklı olarak wifi bulunan alanlarda WhatsApp, Skype ve Messenger üzerinden yapan öğrenciler, evde kalıyorlarsa “mümkünse” komşunun wifi’sini tercih ediyorlar.

En ucuzunu bulmak kolay olduğu için ağırlıklı olarak internetten alışveriş yapan öğrenciler, fiyat karşılaştırma ve fırsat sitelerini sıklıkla kullanıyorlar. İnternet alışverişlerini mutlaka Avantajix gibi para iadesi veren alışveriş sitelerinden yapan öğrenciler, alışverişleri karşılığı kazandıkları para sayesinde 400 liralık bütçelerinin üzerinde harcama yapma imkanı buluyorlar.

Gazete, dergi, kitap okumak için kütüphaneleri kullanan öğrenciler, sinema için sabah ders yoksa fiyatının uygunluğundan dolayı hafta içi ilk seansı veya halk günlerini tercih ediyorlar. Tiyatro, konser için tercihler ise ağırlıklı olarak belediyelerin ücretsiz etkinlikleri oluyor.

Genellikle Orhan Veli’nin ünlü “Bedava Yaşıyoruz Bedava” şiirindeki gibi bir yaşam sürdüklerini belirten öğrenciler, gençliğin verdiği enerjiyle çeşitli indirim mühendisliği projelerini de hayata geçirerek kendilerini geleceğe hazırlıyorlar.


Öğrenci gözünden eğitim sistemimiz