Kürk Mantolu Madonna’nın filmi beyaz perdeye taşınıyor

Son yıllarda en çok satanlar listelerinden düşmeyen ve popülerliği her geçen gün artan  Sabahattin Ali’nin 1943 yılında yayımlanan romanı Kürk Mantolu Madonna beyaz perdeye taşınıyor.

Kürk Mantolu Madonna'nın filmi beyaz perdeye taşınıyor

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabı beyazperdeye aktarılacak.

Zeroistanbul’un haberine göre, Ay Yapım’ın yapım haklarını satın aldığı eserin senaryo çalışmaları Ece Yörenç tarafından yürütülüyor.

Romanlarında insanın görünmeyen yüzünü ortaya çıkaran Ali, ‘Kürk Mantolu Madonna’ eserinde Raif Efendi karakterinin Berlin’de tanıştığı bir kadınla yaşadıklarını, kaleme aldığı anılar üzerinden anlatıyor. Ali’nin ‘Kuyucaklı Yusuf’ ve ‘İçimizdeki Şeytan’ romanları dışında öyküleri, şiirleri, derlemeleri ve ‘Esirler’ isimli bir oyunu bulunuyor.


‘Aşk-ı Memnu’ ve Reşat Nuri Güntekin’in ‘Yaprak Dökümü’ eserlerini dizi yapmıştı

Sinema filmi olarak planlanan projenin senaryo çalışmalarının Halit Ziya Uşaklıgil’in ‘Aşk-ı Memnu’ ve Reşat Nuri Güntekin’in ‘Yaprak Dökümü’ eserlerini televizyon dizisine dönüştüren Ece Yörenç’in yapacağı belirtildi.

Önümüzdeki aylarda gösterime girmesi beklenen filmin yönetmenliğini kimin yapacağı ve hangi oyuncuların oynayacağı ise belirsiz.


Kürk Mantolu Madonna’nın konusu

Kürk Mantolu Madonna’nın filmi beyaz perdeye taşınıyor

Daha önce de ‘Kürk Mantolu Madonna’nın beyazperdeye uyarlanacağı belirtilmiş ancak detaylı açıklama yapılmamıştı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Berlin’e giden Raif Efendi’nin içe kapanık yaşamında Maria Puder adlı Yahudi bir kadına duyduğu aşkı anlatan kitap, karakterlerin iç dünyalarını ve birbiriyle ilişkilerini konu eder.

Sabahattin Ali kimdir?

25 Şubat 1907’de Edirne Vilayeti’nin Gümülcine Sancağı’na bağlı Eğridere kazasında doğmuştur. İstanbul Öğretmen Okulu’ndan mezun olan Ali, bir yıl kadar Yozgat’ta ilkokul öğretmenliği yapmış daha sonra Millî Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak Almanya’ya giderek iki yıl orada okumuştur.(1928 – 1930) İlerleyen yıllarda Aydın ve Konya ortaokullarında Almanca öğretmenliği yapmıştır.


Kaleme aldığı şiirleri, öyküleri ve romanları sebebiyle yıllarca suçlanmıştır. Ali dergilerde çıkan yazılarından dolayı üç ay hapis yatmış, karşılaştığı baskılardan bunalmıştır. Ali Baba dergisinde yayımladığı ‘Ne Zor Şeymiş’ başlıklı yazıda, içinde bulunduğu durumu şöyle anlatmaktadır: ‘Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi’.

Sabahattin Ali: Kült bir ruhun hikayesi

Nazım Hikmet: Öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı

Oscarlı Jared Leto, Pop Art’ın öncüsü Andy Warhol’u canlandıracak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.