Lenfoma tedavisi erken teşhisle mümkün!

Lenfatik sistemde gelişen kanserlerin genel adı olan ve çoğu zaman grip gibi belirtiler gösteren lenfoma, erken teşhis ve gerekli tedavilerin uygulanması halinde tamamen iyileşme sağlanan bir kanser türüdür.

lenfoma-tedavisi

Bugünün 15 Eylül “Lenfoma Farkındalık Günü” olması sebebiyle Emsey Hospital’dan Uzm. Dr. Yakup Ünsal konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor:

Lenfoma, lenf dokusunun habis tümörüne verilen genel bir isimdir. Kanser ya normal hücrelerin hızla çoğalması ya da normal lenfositlere göre daha uzun süre yaşamaları ile oluşur.  Malign lenfoid hücreler de normal lenfositler gibi lenf düğümü, dalak, kemik iliği, kan ve diğer organlarda çoğalır.


Lenfomanın belli başlı iki türü vardır: 

Hodgkin lenfoma (HL); Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Çoğunlukla 20’li ve 30’lu yaşlarda görülür. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Hodgkin dışı lenfoma (HDL); Anormal B lenfositlerden kaynaklanan B hücreli lenfomalar ve anormal T lenfositlerden kaynaklanan T hücreli lenfomalar olarak 2 gruba ayrılır. B hücreli lenfomalar daha sık ortaya çıkar. Hastalık lenf düğümlerinde, dalak gibi lenfoid dokularda ortaya çıkabilir veya mide, barsak gibi organlardaki lenf dokusundan kaynaklanabilir. Malign lenfoid hücreler kan ve lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer kısımlarına da yayılabilir. 

Lenfoma Neden Oluşur?

Genellikle nedeni bilinmemektedir. Ama bazı virüs enfeksiyonlar (EBV, HİV, Hepatit C, HTVL-1, Helikobakter pilori) sonrasında lenfomanın geliştiği gözlemlenmiştir. Bunun yanında immünsistemin zayıflaması da lenfomanın ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır. 

dunya-lenfoma-gunu

Belirtileri nelerdir?

En sık rastlanan belirtisi bir veya daha fazla genişlemiş (şiş) lenf nodudur. Genişlemiş lenf nodu boyun, göğsün üst kısmı, koltuk altı, karın veya kasıkta olabilir. Genellikle ağrısızdır.

Başlıca belirtiler şunlardır:

• Şişmiş lenf nodları

• Öksürük ve nefes darlığı

• Ateş

• Gece terlemeleri


• Yorgunluk

• Kilo kaybı

• Deride kaşıntı.

Tedavi

Lenfomanın tedavisinde, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri mevcuttur. Klinik çalışmalarda yeni tedavi yöntemleri için araştırmalar dünya çapında yürütülmektedir.

Erken evrede radyoterapi ile tedavi edilebilen lenfoma, daha ileri evrelerde kemoterapi ya da radyoterapi ve kemoterapi kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Bununla beraber hem Otolog hem de doku uyumlu kardeşten Allojenik kök hücre nakli de yapılmaktadır.

Lenfoma Sıklığı

Çocukluk çağı kanserlerinde, lösemi ve merkezi sinir sistemi tümörlerinden sonra en sık görülen kanserdir.

Gençlerde ise (15-24 yaş grubu) erkeklerde testis kanseri ve Hodgkin, kadınlarda ise tiroid, Hodgkin ve Hodgkin Dışı Lenfoma’nın ön planda olduğu görülmektedir.

Kanserin genellikle ileri yaş hastalığı olmasından dolayı, yaş ilerledikçe ilk sıralarda görülmektedir.

Lenfoma vücudun savunma hücrelerinden kaynaklanan ve tedavisi mümkün olabilen bir kanserdir. Genellikle hastalık nedeni bilinmemektedir. Tedavisi mümkün olduğundan erken teşhis önemlidir. Bu nedenle alarm semptomlar denilen ağrısız lenf nodu (şişlik), beraberinde ateş ve kilo kaybı durumunda hemen sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.


Kanseri ilaç tedavisiyle yenmek ne zaman mümkün olacak?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.