Prostat kanseri belirtileri ve şikayetleri neler?

Prostat kanseri, erkeklerde görülen en yaygın kanser türlerinden biri. Prostat kanseri, kansere bağlı ölümler sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Peki hangi belirti ve şikayetlerle kendini belli ediyor?

Prostat kanseri belirtileri ve şikayetleri neler?

Dünyada her 3 dakikada bir kişiye prostat kanseri tanısı konulurken, 14 dakikada bir de prostat kanserine bağlı yaşam kayıpları gerçekleşiyor. Ancak erken evrede yakalanan prostat kanserinde tedavi başarısı yükseliyor. Memorial Antalya Hastanesi’nden Op. Dr. Egemen İşgören, prostat kanserinde erken tanının önemi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

50 yaşından sonra yılda bir kez tarama yaptırın

Prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hücre düzeyinde gerçekleşen genetik kusurlara bağlı bazı prostat hücrelerinin kontrol dışı büyümesi ve normal hücrelerin yerini alması ile öncelikle çevre dokulara ileri evrede ise uzak organlara yayılması söz konusu olmaktadır. Kemiklere yayılım olduğu durumlarda ise ağrı ve kırıklar ortaya çıkabilir. Hem kanserin özellikleri hem de yanlış tedavisi idrar kaçırmaya ve sertleşme bozukluğuna neden olabilmektedir. Prostat kanserini erken evrede tespit etmenin en etkili yolu tarama yapılmasıdır. Prostat kanserinin belirtileri ortaya çıkmadan erken tanısı için bazı tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tarama yöntemlerinin 50 yaşından sonra tüm erkeklere yılda bir uygulanması önerilmektedir.


prostat kanseri belirtisi tedavisi

Prostat kanseri bu şikayetlerle kendini belli ediyor

 1. İdrar yapma güçlüğü
 2. İdrar akışında kuvvet azalması
 3. Menide ya da idrarda kan görülmesi
 4. Boşalma esnasında ağrı
 5. Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
 6. Kemik ağrıları
 7. Sertleşme bozukluğu prostat kanserine işaret edebilir.

Risk grubunda mısınız?

 • İleri yaş
 • Siyahi ırktan olmak
 • Ailede prostat ve meme kanseri öyküsü
 • Hayvansal yağ ve proteinden zengin beslenmek
 • Androjen adı verilen erkeklik hormonunun fazla olması
 • Hareketsiz yaşam

Bu gruptaki kişiler risklerini bilmeli, erken tanı ve tedavi için üroloji uzmanına başvurmalıdır.


Erken evrede en etkin tedavi cerrahi

Kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel sağlık durumu ve uygulanacak tedavinin etkinliğinin yanı sıra, olası yan etkilerine de bağlı olarak farklı tedavi seçenekleri tercih edilebilir. Çok erken evrede tespit edilen prostat kanseri hemen tedavi edilmeyebilir. Bazı hastalarda tedavi yerine takip önerilebilir. Cerrahi, erken dönem prostat kanserinin en yaygın ve en başarılı tedavisidir. Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler mevcut olup her bir cerrahi yöntem hastaya göre tercih edilmelidir. Cerrahi yaklaşımda amaç prostatın tamamının alınmasıdır. Uygun vakalarda prostat çevresinde bulunan ve peniste sertleşmeye yardımcı olan sinirler korunabilir.


Erkeklerde prostat muayenesi neden yapılır?