Venedik Film Festivali: Reha Erdem’in “Koca Dünya” filmine ödül geldi

Yönetmen Reha Erdem’in yeni filmi ‘Koca Dünya’ 73. Venedik Film Festivali’nde jüri özel ödülüne değer görüldü. Ana yarışmada en iyi film ödülü olan Altın Aslan’ı, Filipinler’den Lav Diaz’ın “Ang Babaeng Humayo” (The Woman Who Left) adlı filmi aldı.

Venedik Film Festivali: Reha Erdem'in "Koca Dünya" filmine ödül geldi

İtalya’nın Venedik kentinde bu yıl 73. kez düzenlenen Venedik Film Festivali’nde Reha Erdem “Koca Dünya” filmiyle “Ufuklar” bölümünün Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

31 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında yapılan Venedik Film Festivali’nde ödüller 10 Eylül’de yapılan törenle dağıtıldı.


En iyi yönetmene verilen Gümüş Aslan ödülünü Meksikalı Amat Escalante (La Region Salvaje) ile Ruz yönetmen Andrei Konchalovsky (Paradise) paylaştı.

Jüri Büyük Ödülü Gümüş Aslanı ise “Nocturnal Animals” filmiyle Tom Ford’a verildi.

En iyi kadın oyuncu ödülünü “La La Land” filmiyle Emma Stone, erkek oyuncu ödülünü de “El Ciudadano Ilustre” filmiyle Oscar Martinez aldı.

Venedik Film Festivali: Reha Erdem'in "Koca Dünya" filmine ödül geldi
En iyi film ödülü Altın Aslan’ı alan Filipinler’den Lav Diaz’ın “Ang Babaeng Humayo” adlı filmin yönetmeni Lav Diaz.

En iyi senaryo dalındaki ödülün sahibi ise “Jackie” filmiyle Noah Oppenheim oldu.

Ana yarışmanın Jüri Özel Ödülü’ne “The Bad Batch” filmiyle Ana Lily Amirpour layık görüldü.

Bu yılki Venedik Film Festivali’nin kariyer ödülleri de Jean – Paul Belmondo ile Jerzy Skolimovski’ye verilmişti.

‘Metafor sevmiyorum, metafor değil, gerçek’

Venedik Film Festivali: Reha Erdem'in "Koca Dünya" filmine ödül geldi

“Yeni estetik ve ifade biçimi eğilimlerini temsil eden uluslararası filmlerin” yarıştığı “Ufuklar” kategorisinde ise İtalyan yönetmen Federica Di Giacomo’nun “Liberami” filmi en iyi film ödülünü alırken, en iyi yönetmen ödülü “Home” filmiyle Belçikalı Fien Troch’a verildi.

Venedik Film Festivali: Reha Erdem'in "Koca Dünya" filmine ödül geldi
Ana yarışmanın Jüri Özel Ödülü’ne “The Bad Batch” filmiyle Ana Lily Amirpour layık görüldü.

“Ufuklar” kategorisindeki Jüri Özel Ödülü ise “Koca Dünya” filmiyle Reha Erdem’e verildi.

Reha Erdem ödülü almak için sahneye çıktığında yalnızca Fransızca olarak “Çok teşekkür ederim” dedi.


Venedik Film Festivali: Reha Erdem'in "Koca Dünya" filmine ödül geldi

“Koca Dünya”, yetimhanede büyüyen Ali ve Zuhal isimli iki çocuğun sığındıkları bir ormandaki yaşamına odaklanıyor. Reha Erdem, filmin 8 Eylül’deki gösteriminin ardından İtalyanca yayın yapan Fred Film Radio’ya yaptığı açıklamada filmindeki karakterlerin bir ormana sığınmasının bir metafor olup olmadığı sorusuna yanıt verirken “Metafor çok sevmiyorum. Orman sığınılacak bir yerdir ama bugün dünyada saklanabilecek bir orman bile yok. O anlamda metafor değil, gerçek” dedi.

*

Erdem’in aynı zamanda senaryosunu yazdığı film, ilk kez Venedik Film Festivali’nin ‘Yeni Ufuklar’ bölümünde gösterildi.

Film, Bağımsız Gazeteciler Birliği tarafından da ‘En İyi Yönetmen’ ödülünün sahibi olmuştu.

Başrollerinde Ecem Uzun ve Berke Karer’in oynadığı filmin Türkiye galası ise 19 Eylül’de 23’üncü Adana Film Festivali’nde yapılacak. Ancak filmin vizyona gireceği tarih henüz belli değil.

Geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nin ‘Jüri Özel Ödülü’ne Emin Alper’in ‘Abluka’ filmi layık görülmüştü.

Erdem’in üç yıl aradan sonra çektiği filmde, iki gencin hikayesi anlatılıyor.

*

Dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali’nde geçen yıl Emin Alper’in “Abluka” filmi, 2014’te de Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi ana yarışmada Jüri Özel Ödülü’nü almıştı.

*


‘Kosmos’‘Korkuyorum Anne’ ve ‘Beş Vakit’ filmleriyle tanınan Erdem’in ‘Koca Dünya’ filminin fragmanı…

Kübizm ve Sinemadaki Çarpıcı Örneği: Rashomon

Facebook ve Vietnamlı kız: Napalm kızının fotoğrafı müstehcen mi?

Savaş Göstermeden Savaş Anlatan Film: La Grande Illusion

Dzigo Vertov’dan gerçeğin belgeseli: Film Kameralı Adam

What Makes Us Human: Bizi İnsan Yapan Nedir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.