ABD final tartışması: Trump ve Clinton son kez karşı karşıya geldi

ABD’nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump ve rakibi Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, 8 Kasım’daki seçimlerden önceki üçüncü ve son başkanlık tartışması için karşı karşıya geldi. Trump, Las Vegas’ta gerçekleşen son tartışmada, başkanlık seçimini kazanamazsa sonucu kabul etmeyebileceği sinyalini verdi.

ABD final tartışması: Trump ve Clinton

 Trump ve Clinton: ABD final tartışmasında Trump, seçim sonuçlarını tanıyacağı sözünü vermeyi reddetti

Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump, Las Vegas’ta gerçekleşen son tartışmada, başkanlık seçimini kazanamazsa sonucu kabul etmeyebileceği sinyalini verdi.

Tartışmayı yöneten Fox News spikeri Chris Wallace’ın “Seçim sonuçlarını tanıyacak mısınız?” sorusu üzerine Trump, “Zamanı gelince bakacağım” dedi. Clinton, Trump’ın bu sözleri üzerine “Bu korkunç bir şey. Demokrasimizi aşağılıyor, karalıyor, ben bilhassa dehşete kapıldım” dedi.


Trump, “kendisine karşı olan” medyanın seçimlere hile karıştırdığını öne sürmüştü.

Trump ve Clinton: ‘Kadınlara benden daha çok saygı duyan kimse yok’

Donald Trump, final tartışması sırasında Hillary Clinton’a “ahlaksız kadın” diye seslenerek seçim kampanyasındaki sert tonunu sürdürdü.

Cumhuriyetçi aday, kendisini tacizle suçlayan kadınlarla ilgili sorulara yanıt vermeyi reddetti ve onları “ün peşinde koşan, Clinton kampanyasının hilecileri” olarak tanımladı.

Trump’ın, “Kadınlara benden daha fazla saygı duyan kimse yok” demesi ise, izleyiciler arasında gülüşmelere neden oldu.

Hillary Clinton, “Donald’ın üstüne her gidildiğinde, konu kadınlar, engelli gazeteciler, Khan ailesi, John McCain ya da bir federal hakime gelince, sorumluluk almayı ve özür dilemeyi reddediyor” dedi ve ekledi:


“Donald, kadınları küçümsemenin onu daha büyük bir adam yaptığını sanıyor.”

Trump’tan Clinton’a: ‘Ne kadar da ahlaksız bir kadın’

Nevada Üniversitesi’nde gerçekleşen TV tartışmasında, borç ve yetkilendirmeler, göç, ekonomi, Anayasa Mahkemesi, başkanlığa uygunluk ve dış politika gibi konular masaya yatırıldı.

8 Kasım 2016’da yapılacak başkanlık seçimlerinin, Çarşamba akşamı gerçekleşen son tartışmasından diğer notlar şu şekilde:

  • Cumhuriyetçi başkan adayı Trump, daha önceki iki programda yaptığı gibi tartışmanın akışına sık sık “Yanlış. Yanlış.” diyerek müdahale etti. Hillary Clinton ve Donald Trump, sahneye çıktıklarında ve tartışma bitip programdan ayrıldıklarında el sıkışmadılar.
  • Demokrat aday Clinton’ın sosyal sigorta sistemine ilişkin değerlendirmesi sırasında Trump mırıldanarak, “Ne kadar ahlaksız bir kadın” dedi. Trump’ın bu tepkisi, sosyal medyada hızla yayılarak esprili paylaşımlara neden oldu.
  • Trump, Irak ordusunun Musul’a girmesinin tek sebebinin Clinton’ın başkanlık için yarışıyor olması ve “sert görünmek istemesi” olduğunu savundu. Clinton ise, Trump’ın “komplo teorilerine sıkıştığını” belirtti.

 Trump ve Clinton: ‘Putin’in kuklası kim?’ tartışması

  • Hillary Clinton, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donal Trump’ın başkan olmasını istediğini çünkü Putin’in ABD başkanı olarak bir kukla istediğini belirtti. Trump ise öfkeyle Clinton’a “Kukla olan sensin” yanıtını verdi ve “Putin’i tanımıyorum. Benim hakkımda iyi şeyler söyledi” diye ekledi. Donald Trump, Putin’in hem ABD Başkanı Barack Obama hem de Haillary Clinton’ı daha önce zekası ile alt ettiğini iddia etti.
  • Hillary Clinton, kadın ve LGBTi’lerin haklarını korumaya devam edeceği sözü verirken, Trump silah bulundurma hakkını koruyacağı güvencesi verdi.
  • Donald Trump, başkan olduğu takdirde ABD’de kürtajın yasal olmasını sağlayan kararların tersine çevrileceğini beklentisini paylaştı.
  • Trump, ABD’nin güneyindeki sınır hattına duvar öreceğini yineledi. Clinton, yıllardır sınır güvenliğini savunduğunu belirtti.
  • Trump, kayıt dışı göçmenleri kastederek “Aramızda bazı kötü adamlar var ve onları dışarı atacağız” dedi. Trump, “Sınırlarımız yoksa, ülkemiz de yok demektir. Ya bir ülkemiz vardır, ya da yoktur” dedi. Clinton ise, sınırdışı edilmelere tanık olmak istemediğini söyledi.
  • Trump, ABD ekonomisinin büyümediğini söyledi ve “Ticaret anlaşmalarını yeniden müzakere edeceğiz” diye konuştu. Clinton ise, “Ayakta duruyoruz ancak henüz ilerleyemiyoruz” diye ekledi.

Trump son günlerde kamuoyu anketlerinde puan düşüşü ve cinsel taciz suçlaması sorunlarıyla karşı karşıya.

2005 yılına ait, Trump’ın kadınlar hakkında küfürlü ve aşağılayıcı sözler sarf ettiği bir video kaydının ortaya çıkmasından bu yana Trump’ın oylarının düşüşte olduğu belirtiliyor. Trump ise, cinsel taciz suçlamaları için “Karalama kampanyası başlattılar” yorumunu yapıyor.


BBC Türkçe

Donald Trump ve Hillary Clinton düellosunda son durum


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.