Akademisyenden başı açıklara: Sizin yüzünüzden melekler derse gelmiyor!

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde akademisyenlerin derslere başı açık giren öğrencilere “Sizin yüzünüzden melekler derse gelmiyor” dediği iddia edildi.

Akademisyenden başı açıklara: Sizin yüzünüzden melekler derse gelmiyor!

Jinha’nın haberine göre derse giren öğretmenlerin sözlü tacizlerine maruz kaldıklarını belirten N.S., kadın öğrencilere sürekli hakarette bulunduklarını kaydederek, “Bazı hocalar sürekli kadınlara yönelik nefret söyleminde bulunuyor. Sanki dünyadaki tüm kötülüklerin sebebi bizmişiz gibi davranıyorlar. Kadın öğrencilere sürekli olarak “Niye okuyorsunuz, ev hanımı olun çocuk doğurun” diyorlar diye konuştu.

Derse mecburen başörtüsüyle girdiklerini aktaran N.S.,“Feminizm ve kadın mücadelesi hakkında hakaretlerde bulunuyorlar. Derslere başı açık girdiğimizde “Sizin yüzünüzden melekler derse gelmiyor” diye taciz ediliyoruz. “Başını örtmek kişinin inancıyla alakalı ama hocalar yüzünden mecburen derse kapalı giriyoruz” dedi.

“Siz Zerdüştsünüz” diyorlar

A.T. isimli bir öğrenci de akademisyenlerin Kürtleri aşağıladıklarını ve böyle hocalardan ders görmek istemediklerini söyledi: “Sürekli olarak ırkçılık yaparak Kürtleri aşağılayan söylemlerde bulunuyorlar. Birçok arkadaşımız bu söylemler nedeniyle dersleri terk etti. “Siz Zerdüştsünüz” diyorlar. İnançlara saygılı olmak lazım ben Müslümanım ancak Zerdüşt’e inanan insanları aşağılamak faşizmdir. Biz böylesi hocalardan ders görmek istemiyoruz.”

Öğrenciler, rektörlüğe Dicle Üniversitesi İlahiyet Fakültesi’nde karşılaştıkları bu duruma artık katlanamadıklarını belirterek çağrı yaptı.

Proje okulları ile eğitim çöküyor, Türkiye susuyor!