İşe gidiş – geliş süreleri mesaiden sayılır mı?

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı yeni kararlar hem çalışanları hem de işverenleri yakından ilgilendiriyor. İşe gidiş – geliş süreleri mesaiden sayılır mı?

Avrupa Adalet Divanı: İşe gidiş-geliş süreleri mesaiden sayılır mı?

Sahada çalışılan işlerde, işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak; yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izninden düşmeyecek.

Avukat Cevat Kazma çıkan kararın Türkiye’yi de bağladığını ve ülkemizde de uygulanmak zorunda olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği bünyesindeki en yüksek mahkeme olma özelliği taşıyan Avrupa Adalet Divanı, çalışanların hakları ile ilgili önemli değişiklikler yaptı. Artık AB sınırları içinde, ofiste değil de sahada çalışılan işlerde işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak. Ayrıca, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izin olarak sayılmayacak. Kararların ortaya çıkmasındaki temel sebep ise İspanya’daki bir güvenlik sistemi şirketi ile çalışanı arasında geçen bir dava.

Kiralık işçi statüsü nedir? Köle pazarına hoş geldiniz!

Türkiye’deki mahkemeler açısından bağlayıcı

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı kararların Türkiye’deki mahkemeler açısından bağlayıcı olduğunu belirten Avukat Cevat Kazma, alınan kararlarla birlikte, pazarlama ve satış temsilcileri, elektrik ustası, gaz tesisatçısı, bakım görevlisi gibi meslekleri yapan kişilerin işe gidiş geliş saatlerinin çalışma süresinden sayılacağını ifade etti.

Diğer önemli bir karar ise yıllık izin dönemleriyle ilgili. Avukat Cevat Kazma, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanların hasta olduğu gün sayısının bundan böyle yıllık izin günlerinden düşmeyeceğini belirtti. Çalışanlar o günleri dilerse izinlerine ekleyebilecek ya da daha sonra kullanabilecek.

Terörle mücadele: HSYK yeni terör mahkemeleri kurdu