Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye idam cezası uyarısı geldi

Avrupa Konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezasının ‘yakında geleceği’ yönündeki ifadelerinden bir gün sonra Türkiye’ye uyarıda bulundu. Erdoğan zamanlama konusunda bir yorumda bulunmazken, hükümetin teklifi meclise getireceğini ve kendisinin de imzalayacağını söyledi.

Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye idam cezası uyarısı geldi
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye idam cezası uyarısı

Avrupa Konseyi sözcüsü Daniel Holtgen, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İdam cezasını uygulamak Avrupa Konseyi üyeliği ile bağdaşmaz” dedi.

Türkiye’de ilk olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardında halk “Birlik için buradayız, idam istiyoruz” sloganlarıyla sokaklardayken Avrupa Birliği’nden idam cezası konusunda açıklama gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın açılışında da “İdam isteriz” sloganları atan destekçilerine seslenirken, “Yakın yakın… Merak etmeyin, inanıyorum ki idam teklifi Meclis’ten geçecek. Ben de onaylayacağım” demişti.


Cumhurbaşkanı, taraftarlarının attığı “İdam isteriz” sloganlarını sık sık “haklı bir talep” diye niteliyor.

AB’den Türkiye’de idam açıklaması geldi

İdam Cezası: Halka göre şerbet vermek

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Brüksel’de Türkiye’deki darbe girişimini ele almak üzere yaptığı toplantı sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile birlikte basın açıklaması yapan Mogherini, “Türkiye demokrasiye saygı duymalıdır” demiş ve şöyle eklemişti:

“AB olarak Türkiye’ye anayasal düzenin tamemen gözetilmesi çağrısı yapıyoruz; ülkede hukukun üstünlüğünün hakim olmasının önemini hatırlatıyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, “Türkiye’nin seçilmiş liderliğinin yanında duruyoruz. Türkiye demokratik kurumlar ve hukuk güvenliğine saygı duymayı sürdürmeli” demişti.

Erdoğan, eleştirilere “Batı ne derse desin beni ilgilendirmiyor” yanıtı vermişti

Daha önce de Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesi durumunda AB üyelik müzakerelerinin durdurulacağını belirterek, “İdam cazasının olduğu bir ülkenin AB’de yeri olamaz” diye konuşmuştu.


Erdoğan da Avrupa’dan gelen bu eleştirilere “Batı ne derse desin beni ilgilendirmiyor. Ben milletime bakarım. Bunun kararını parlamento verir. Benim milletim parlementoya çağrısını yapıyor, idam diyor” diye yanıt vermişti.

Şimdi bize ne lazım idam mı?

İdam Ceza Değil İntikamdır

Unutulmaz idam edilen edebi kişiler (1)

Avrupa Konseyi’nin açıklaması, aynı gün yürürlüğe girdiği duyurulan iki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 10 binden fazla kamu çalışanının ihraç edildiği, 15 basın kuruluşunun da kapatıldığı duyurusunun ertesi günü geldi.

Darbe girişiminin ardından düzenlenen mitinglerde kalabalıklardan ‘idam isteriz’ tezahüratları geldiğini yineleyen Erdoğan, bu ay bir başka mitingde konuşurken “Şimdi idam diyorlar – bu haklı bir taleptir” diye seslenmişti.

Türkiye ölüm cezasını Avrupa Birliği üyeliği uyum çalışmaları kapsamında 2004 yılında kaldırmıştı.


Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idama yollayanlar