BM’den korkutan uyarı: 100 bin Iraklı Musul’dan Türkiye’ye kaçabilir

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Musul’un DEAŞ’ın elinden alınması için 30 bin askeri güçle sürdürülen harekat için açıklama yaptı. BM “Musul operasyonu, 100 bin Iraklının Türkiye ve Suriye’ye kaçmasına neden olabilir” açıklamasında bulundu.

BM'den korkutan uyarı: 100 bin Iraklı Musul'dan Türkiye'ye kaçabilir

Yoğun bir göç dalgası gelebilir

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtuluş bu göç konusunda ise “Yeni yüz binler Musul operasyonunda başarısızlık söz konusu olursa yine göçlerini alacaklar sırtlarına, bohçalarıyla birlikte Türkiye’ye gelecektir.” dedi.

Kurtulmuş, “Türkiye bunlara hazırdır ama insanlar zora düşmesin diye ısrarlarımızı sürdürüyoruz. O nedenle Musul operasyonu doğru düzgün yapılsın diyoruz. İşler düzgün yapılırsa insanların Türkiye’ye gelmesine gerek kalmaz. Aksi taktirde Türkiye’ye bir göç dalgası demektir” ifadelerini kullandı.


Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonu: Cepheden ilk kareler

Erdoğan: Operasyonda da olacağız, masada da olacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakın şimdi Musul başladı. Şu anda Musul’da operasyonlar devam ediyor. Ne diyorlar? Türkiye Musul’a girmesin. Yahu nasıl girmeyeyim? 350 km sınırım var benim, tehdit altındayım. 911 kilometre Suriye, 350 kilometre Irak. Hiç ilgi alakası olmayanlar gelip giriyor, neymiş Bağdat onlara gel demiş. Gel demedikleri zaman Irak’a gelenlere niye hayır demediniz? 14-15 sene önce Saddam gel mi dedi bunlara? Ama girdiler. Orada kan gövdeyi nasıl götürdü. Milyonu aşkın insan öldü” dedi.

Erdoğan, “İşte şimdi Musul’a operasyonlar başladı. Kendilerine söyledik, şu anda genelkurmay başkanımız ABD’de. Görüşmelerini yaptı. Ne gibi adımlar atıyoruz, ne yapacağız gibi falan bunları konuştuk. Kendilerine aynısını söyledik: ‘Türkiye’nin olmadığı bir operasyondan, kusura bakmayın doğabilecek sorunlardan biz sorumlu değiliz’. Biz operasyonda da olacağız, biz masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil” diye ekledi.


Avrupa’nın en büyük uçak gemisi Kıbrıs’a konuşlandı