Çin’de bulunan 500 yıllık ceset neden çürümemiş?

Çin’in orta kesimindeki Hubey eyaletinde, saçları, kaşı ve yüz şekli bozulmamış 500 yıllık ceset bulundu. Cesedin bütününü koruması hayret uyandırdı.

Çin'de bulunan 500 yıllık ceset neden çürümemiş?

Ceset, ipek elbiseler tarafından korunmuş olabilir

Ming Hanedanlığı dönemine ait lahitte bulunan cesedin saçı, kaşı, dişleri ve yüz şeklinin bozulmamış olduğu görüldü.

Arkeologlar kazı çalışmalarında, cesedin bulunduğu lahitten cesetle beraber iki yorgan ve bir yastık ve 20 kadar ipek elbise de çıkardı. Şışou Müze ve Kültür İdaresi Başkan Yardımcısı Ping Tao, çıkarılan kadın cesedinin saç ve dişlerinden yapılan testlerle 60 yaşında olduğunun tahmin edildiğini, lahitteki cesedin üzerindeki ipek elbiselerin, cesedin zarar görmesini engellediğini kaydetti.


Çin'de bulunan 500 yıllık ceset neden çürümemiş?

Ping, lahitte herhangi bir yazılı ifadeye rastlanılmadığını, kadının kimliğine dair hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını belirtti.

Çin'de bulunan 500 yıllık ceset neden çürümemiş?

Cesedin, elbiseler ve değerli mücevherle gömülmesinin, Ming Hanedanlığı döneminde yaygın bir adet olduğunu ifade eden Pıng, cesedin kimliğini belirlemeye yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çin'de bulunan 500 yıllık ceset neden çürümemiş?

İstanbul Bathonea kazılarında 1400 yıllık şaşırtan ilaç şişeleri

Ravne Tüneli: 30 bin yıllık gizem

Antakya’da bulunan mozaikte Neşeli ol hayatını yaşa yazıyor

Göbekli Tepe’yi bu kadar eşsiz ve özel yapan nedir?

Restorasyon Rezaletleri: Bırakın Dağınık Kalsın!

Dünyanın En Eski Aşk Şiiri

İnsana dair açıklanamayan gizemler

Piri Reis haritasının esrarengiz sırları

Nazca Çizgilerinin Sırrı

Mariana çukuru: Yer kürenin sırrı!


Açıklanamayan Doğa Olayları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.