Manisa ve Karadeniz’de arka arkaya deprem: Büyük yırtılma uyarısı!

Sabah 05:49’da Manisa’nın Akhisar ilçesinde 2 dakika arayla 4,1 ve 4,2 büyüklüğünde; 11:59’da ise Karadeniz açıklarında 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Manisa ve Karadeniz açıklarında arka arkaya deprem

Akhisar iki kez sallandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde saat 05.49’da 4,1 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Depremden iki dakika sonra yine aynı noktada 4,2 büyüklüğünde bir başka sarsıntı daha meydana geldi. Depremlerin sırasıyla yerin 6,92 ve 5,25 kilometre derinliklerinde oluştuğu belirlendi.

Akhisar’da en son 12 Eylül 2016 tarihinde 4.6 şiddetinde bir meydana gelmişti. Akhisar’da bugüne kadar yaklaşık 1000 sarsıntı kaydedilirken 4 ve üzerinde 7, 3 ile 4 arasındaki şiddetinde 29 sarsıntı meydana geldi.


Karadeniz’de 5.0 şiddetindeki deprem İstanbul’da hissedildi

Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre Karadeniz açıklarında, 11,4 km derinlikte meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem, geniş bir coğrafyayı etkiledi. İstanbul’da da hissedilen sarsıntı anlık panik yarattı.

Amerikan USGS ise depremin büyüklüğünü 5.3 olarak ve Karadeniz’in Ereğli açıkları olarak bildirdi.

Büyük yırtılma uyarısı

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ardı ardına depremlerin meydana geldiği Akhisar ile ilgili önemli uyarıda bulunmuştu. Küçük depremlerin arttıkça daha büyük bir yırtılmayı beraberinde getirebileceğini belirten Prof. Üşümezsoy, “Akhisar’da meydana gelen iki büyük deprem sonrası oluşan hareketlilik Akhisar’a dikkat çekmemiz gerektiğini gösterdi. Uzun zamandır bölgede deprem olmamıştı” dedi.

Prof. Üşümezsoy, “Bu faylarda stresin biriktiğini, stres sonucu bu fayların yırtıldığını gördük. Bu küçük depremler arttıkça daha büyük bir yırtılmayı getirecektir. Bunun anlamı da büyük bir deprem olacağı tanısıdır. Bu bölgedeki faylar Güneydoğu’dan gelen normal fay sistemi ile Kuzey-Güney yönünde batıdan çevreleyen yanal atımlı fay sistemlerinin kesiştiği faylardır. Kesiştikleri nokta çekmece rafının rayları gibi birbirine paralel giden bir parçadır” dedi.


Son dakika: Karadeniz’de ‘deprem


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.