Manisa ve Karadeniz’de arka arkaya deprem: Büyük yırtılma uyarısı!

Sabah 05:49’da Manisa’nın Akhisar ilçesinde 2 dakika arayla 4,1 ve 4,2 büyüklüğünde; 11:59’da ise Karadeniz açıklarında 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Manisa ve Karadeniz açıklarında arka arkaya deprem

Akhisar iki kez sallandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde saat 05.49’da 4,1 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Depremden iki dakika sonra yine aynı noktada 4,2 büyüklüğünde bir başka sarsıntı daha meydana geldi. Depremlerin sırasıyla yerin 6,92 ve 5,25 kilometre derinliklerinde oluştuğu belirlendi.

Akhisar’da en son 12 Eylül 2016 tarihinde 4.6 şiddetinde bir meydana gelmişti. Akhisar’da bugüne kadar yaklaşık 1000 sarsıntı kaydedilirken 4 ve üzerinde 7, 3 ile 4 arasındaki şiddetinde 29 sarsıntı meydana geldi.


Karadeniz’de 5.0 şiddetindeki deprem İstanbul’da hissedildi

Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre Karadeniz açıklarında, 11,4 km derinlikte meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem, geniş bir coğrafyayı etkiledi. İstanbul’da da hissedilen sarsıntı anlık panik yarattı.

Amerikan USGS ise depremin büyüklüğünü 5.3 olarak ve Karadeniz’in Ereğli açıkları olarak bildirdi.

Büyük yırtılma uyarısı

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ardı ardına depremlerin meydana geldiği Akhisar ile ilgili önemli uyarıda bulunmuştu. Küçük depremlerin arttıkça daha büyük bir yırtılmayı beraberinde getirebileceğini belirten Prof. Üşümezsoy, “Akhisar’da meydana gelen iki büyük deprem sonrası oluşan hareketlilik Akhisar’a dikkat çekmemiz gerektiğini gösterdi. Uzun zamandır bölgede deprem olmamıştı” dedi.

Prof. Üşümezsoy, “Bu faylarda stresin biriktiğini, stres sonucu bu fayların yırtıldığını gördük. Bu küçük depremler arttıkça daha büyük bir yırtılmayı getirecektir. Bunun anlamı da büyük bir deprem olacağı tanısıdır. Bu bölgedeki faylar Güneydoğu’dan gelen normal fay sistemi ile Kuzey-Güney yönünde batıdan çevreleyen yanal atımlı fay sistemlerinin kesiştiği faylardır. Kesiştikleri nokta çekmece rafının rayları gibi birbirine paralel giden bir parçadır” dedi.


Son dakika: Karadeniz’de ‘deprem