Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz koridoru ve politika faizinde değişiklik yapmadı. Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faiz indirimi yapmadı. Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu.

Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz koridoru ve politika faizine dokunmadı.

PPK’nın ardından yapılan açıklamada, politika faizinin yüzde 7,5’te, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizinin yüzde 7.25’te ve koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizinin de yüzde 8.25 düzeyinde sabit tutulduğu belirtildi.


Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası bugünkü faiz kararında politika faizi ve faiz koridorlarında değişiklik yapmadı.

Merkez Bankasından faiz kararına ilişkin açıklama 

Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergeler iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret etmektedir. Parasal koşullardaki sıkılığın azalması ve makro ihtiyati alandaki düzenlemeler genel finansal koşulları desteklemektedir. Dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımaları ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari açıktaki turizm kaynaklı artışı sınırlamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlaması beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

“Kurdaki gelişmeler iyileşmeyi sınırlıyor”

Toplam talepteki yavaşlama çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte, döviz kuru ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmeler enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırlamakta ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirmektedir.


Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, para politikasında sadeleşme sürecindeki bir sonraki adımın yönü ve zamanlamasının verilere göre şekilleneceğini belirtmiştir.

“Temkinli duruş devam edecek”

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.”

Piyasaları şaşırttı

Banka faiz koridorunun üst bandında değişikliğe gitmeyerek yüzde 8,25’te bıraktı. Ekonomistler çeyrek puanlık indirim bekliyordu.

Merkez Bankası neden faiz indirimi yapmadı? 

Merkez Bankası’ndan faiz indirimlerinin devam edebileceği beklentisi dolardaki yükselişte etkili olmuştu.

7 aydır faizler düşüyordu


Faiz koridorunun üst bandında geçen ay 25 baz puan indirime giden banka, faizi art arda yedi kez düşürdü. Faiz koridorunun üst bandını yüzde 8.25 seviyesinde tutan banka politika faizini ise yüzde 7.50 olarak uyguluyordu. Bugüne kadar 250 baz puanlık indirim yapan Merkez Bankası, Ekim ayı faiz kararında indirimi pas geçti.

Ekonomi Türk halkına öpücük veriyor!