OHAL 3 ay uzatılırken emniyette 12 bin 801 polis açığa alındı

Türkiye’de, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulaması 3 ay uzatıldı… Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinden bir açıklama yaparak, “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) ile iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen” 12 bin 801 polisin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

OHAL 3 ay uzatıldı, emniyette 12 bin 801 polis açığa alındı

Görevden uzaklaştırılan personelin 2 bin 523’ünün amir olduğu aktarıldı.

Açıklamada görevden alımların “667 sayılı ‘Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin’ 2’nci maddesi” kapsamında yapıldığı belirtildi.

Hürriyet gazetesi, İçişleri Bakanlığının Emniyet Genel Müdürlüğünde başlattığı operasyon kapsamında 81 kentte açığa alınmasına karar verilen polislere bugün itibarıyla tebligatların yapılacağını ve soruşturmalar sonucunda, FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu belirlenen polislerin meslekten ihraç edileceğini duyurdu.


Türkiye’de, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının dün 3 ay daha uzatıldığı duyuruldu.

Karar, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından açıklandı.

Kurtulmuş, “Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararlardan bir diğeri de, 90 günlük OHAL’in uzatılması ve 19 Ekim günü gece yarısı 01’den itibaren OHAL’in yenilenmesi kararıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Fethullah Gülen’in iadesi için gereken dosyaların ABD’ye ulaştığını” da söyledi.


“Türkiye, Rakka ve Musul operasyonlarında DAEŞ çıkarılırken bölgenin başka terör örgütlerine bırakılmasını kabul edemez” diyen Numan Kurtulmuş, “PYD ve YPG unsurları bu operasyonlarda asla yer almamalıdır. ABD’den PYD unsurlarının Fırat’ın doğusuna çekilmesini sağlamasını ve bu konudaki sözünü yerine getirmesini bir kere daha talep ediyoruz” diye konuştu.

‘KHK yetkisi hükümete ait’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakanlığının 9 Ekim’e dek 20 bin yeni öğretmen alacağını da söyledi.

Numan Kurtulmuş, “FETÖ ve PKK mensubu olduğu için görevden alınan ve yerlerine vekil atanan 30 belediye var, ihtiyaç duyulursa terörle bağlantısı olan belediye başkanları hakkında gerekli karar alınır” dedi.

Kurtulmuş, Meclis’te kurulması planlanan Kanun Hükmünde Kararname Komisyonu (KHK) konusundaki soruya da “OHAL sürecinde KHK çıkarma yetkisi OHAL kapsamında bütünüyle hükümete aittir. Diğer partilerin görüşleri varsa bunların bildirilmesi ve bu sürecin iş birliği içinde yürütülme sürecidir. Bu bir yetki devri değildir. Yetki tamamıyla hükümetin elindedir.” şeklinde yanıt verdi.


BBC Türkçe

Erdoğan’ın politikalarını sürdürdüğü sürece AK Partiliyim

Dink’in katili Samast görüntülerde anlatıyor: “Bilgi almaya çalışıyorlardı”

Lozan Antlaşması bir hezimetmiş! Lozan bir aldatmaca mıdır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.