OHAL 3 ay uzatılırken emniyette 12 bin 801 polis açığa alındı

Türkiye’de, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulaması 3 ay uzatıldı… Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinden bir açıklama yaparak, “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) ile iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen” 12 bin 801 polisin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

OHAL 3 ay uzatıldı, emniyette 12 bin 801 polis açığa alındı

Görevden uzaklaştırılan personelin 2 bin 523’ünün amir olduğu aktarıldı.

Açıklamada görevden alımların “667 sayılı ‘Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin’ 2’nci maddesi” kapsamında yapıldığı belirtildi.

Hürriyet gazetesi, İçişleri Bakanlığının Emniyet Genel Müdürlüğünde başlattığı operasyon kapsamında 81 kentte açığa alınmasına karar verilen polislere bugün itibarıyla tebligatların yapılacağını ve soruşturmalar sonucunda, FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu belirlenen polislerin meslekten ihraç edileceğini duyurdu.


Türkiye’de, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının dün 3 ay daha uzatıldığı duyuruldu.

Karar, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından açıklandı.

Kurtulmuş, “Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararlardan bir diğeri de, 90 günlük OHAL’in uzatılması ve 19 Ekim günü gece yarısı 01’den itibaren OHAL’in yenilenmesi kararıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Fethullah Gülen’in iadesi için gereken dosyaların ABD’ye ulaştığını” da söyledi.


“Türkiye, Rakka ve Musul operasyonlarında DAEŞ çıkarılırken bölgenin başka terör örgütlerine bırakılmasını kabul edemez” diyen Numan Kurtulmuş, “PYD ve YPG unsurları bu operasyonlarda asla yer almamalıdır. ABD’den PYD unsurlarının Fırat’ın doğusuna çekilmesini sağlamasını ve bu konudaki sözünü yerine getirmesini bir kere daha talep ediyoruz” diye konuştu.

‘KHK yetkisi hükümete ait’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakanlığının 9 Ekim’e dek 20 bin yeni öğretmen alacağını da söyledi.

Numan Kurtulmuş, “FETÖ ve PKK mensubu olduğu için görevden alınan ve yerlerine vekil atanan 30 belediye var, ihtiyaç duyulursa terörle bağlantısı olan belediye başkanları hakkında gerekli karar alınır” dedi.

Kurtulmuş, Meclis’te kurulması planlanan Kanun Hükmünde Kararname Komisyonu (KHK) konusundaki soruya da “OHAL sürecinde KHK çıkarma yetkisi OHAL kapsamında bütünüyle hükümete aittir. Diğer partilerin görüşleri varsa bunların bildirilmesi ve bu sürecin iş birliği içinde yürütülme sürecidir. Bu bir yetki devri değildir. Yetki tamamıyla hükümetin elindedir.” şeklinde yanıt verdi.


BBC Türkçe

Erdoğan’ın politikalarını sürdürdüğü sürece AK Partiliyim

Dink’in katili Samast görüntülerde anlatıyor: “Bilgi almaya çalışıyorlardı”

Lozan Antlaşması bir hezimetmiş! Lozan bir aldatmaca mıdır?