Angela Merkel: Türkiye’de durum alarm verici

Angela Merkel, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonla ilgili açıklama yaparak “durum alarm verici” dedi.

Angela Merkel, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonla ilgili açıklama yaparak "durum alarm verici" dedi.

Angela Merkel’den Türkiye’ye basın özgürlüğü eleştirisi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonu ve gazetecilerin gözaltına alınmasını eleştirerek, “durum alarm verici” dedi.

Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik gelişmelerin “kendisi ve Almanya hükümeti için alarm verici olduğunu” kaydeden Merkel, bu konuda yaşanan “son üzücü durumun Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazetecilere yönelik tutum” olduğunu söyledi.


Cumhuriyet’e yönelik operasyonun “hukukun üstünlüğü ile bağdaşması konusunda büyük endişelerimiz var” diyen Angela Merkel, “Sayın Dündar’da olduğu gibi, şimdi orada gözaltına alınan gazetecilere yönelik soruşturma ve duruşmaları takip edeceğiz. Gazeteciler ve aynı şekilde Türkiye’de zor şartlarda basın ve ifade özgürlüğü mücadelesi verenler, dayanışmamızdan emin olabilir” şeklinde konuştu.

Angela Merkel’in Türkiye’yle yakın ilişkileri ve Türkiye’yle yapılan sığınmacı anlaşması sebebiyle ülkesinde eleştirildiği biliniyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonu ve gazetecilerin göz altına alınmasını eleştirerek, “Durum alarm verici” dedi.
Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik gelişmelerin kendisi ve Alman Hükümeti için alarm verici olduğunu kaydeden Merkel, bu konuda yaşanan son üzücü durumun Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazetecilere yönelik tutum olduğunu söyledi.

Cumhuriyet’e yönelik operasyonun “hukukun üstünlüğü ile bağdaşması konusunda büyük endişelerimiz var” diyen Merkel, “Sayın Dündar’da olduğu gibi, şimdi orada gözaltına alınan gazetecilere yönelik soruşturma ve duruşmaları takip edeceğiz. Gazeteciler ve aynı şekilde Türkiye’de zor şartlarda basın ve ifade özgürlüğü mücadelesi verenler, dayanışmamızdan emin olabilir” dedi.

“AB ile müzakerelerde merkezi rol oynuyor”

Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann’ın basın ve ifade özgürlüğünün kendileri için ne kadar önemli olduğunun altını çizmek için dün Cumhuriyet gazetesini ziyaret ettiğini de hatırlatan Angela Merkel, “Tabi ki, böyle bir konu AB ile müzakerelerde merkezi bir rol oynuyor. Durum alarm verici” diye konuştu.


Ne olmuştu?

31 Ekim 2016 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik operasyon düzenlenmiş, 18 kişi gözaltına alınmıştı.

Cumhuriyet Gazetesine Operasyon: Murat Sabuncu gözaltında

Kimler gözaltına alındı?

 • Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu
 • Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay
 • Yazar Hikmet Çetinkaya
 • Yazar Aydın Engin
 • Yazar Güray Öz
 • Karikatürist Musa Kart
 • Avukat Bülent Utku (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi)
 • Avukat Mustafa Kemal Güngör (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi)
 • Önder Çelik (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi)
 • Bülent Yener (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul eski üyesi)
 • Mali Müşavir Eser Sevinç (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi)

Cumhuriyet gazetesi operasyonunda yakalama kararı çıkarılanlar:

Can Dündar, Akın Atalay, Eser Sevinç, Hakan Kara, Hikmet Çetinkaya, Nebil Özgentürk, Musa Kart, Bülent Utku, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Müslüm Özışık, Murat Sabuncu, Bülent Yener, Turhan Günay, Aydın Engin, Kadri Gürsel, Günseli Özaltay

Gazetenin 18 yazar ve yöneticisi hakkında gözaltı kararı bulunduğu duyuruldu. Operasyonun özellikle vakıf yönetim kurulu üyelerine yönelik olduğu bildiriliyor.

Kadri Gürsel de gözaltına alınan isimler arasındaydı

Cumhuriyet Gazetesi Yayın danışmanı Kadri Gürsel hakkında da gözaltı kararı olduğu ve evinde arama yapıldığı öğrenildi. Kadri Gürsel, Twitter’dan paylaştığı mesajda “Hakkımda yakalama kararı varmış, evimde arama yapılıyor. Evime gidiyorum. Cumhuriyet’e yapılan operasyonun devamı olduğunu sanıyorum” dedi. Kadri Gürsel daha sonra gözaltına alındı.


Cumhuriyet gazetesi operasyonu: Kimler gözaltına alındı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.