İş bulamayan öğretmenler satış alanında çalışıyor

Öğretmenler özel sektörde kendi mesleklerinden sonra en çok satış alanında çalışmayı tercih ediyor.

İş bulamayan öğretmenler satış alanında çalışıyor

Özel sektörde iş arayan öğretmenler için en çok İngilizce Öğretmeni ve Sınıf Öğretmeni ilanı yayınlanıyor. Ancak bununla birlikte kendi mesleğinde iş bulamayan öğretmenlik mezunu adayların en çok başvuru yaptığı ilanların ise Satış pozisyonu iş ilanları olduğu görülüyor.

Türkiye’de çalışanların ve işverenlerin en çok tercih ettiği online insan kaynakları platformu Kariyer.net, 24 Kasım Öğretmenler Günü‘nde özel sektörde iş arayan öğretmenler ilgili verileri çıkardı. Verilere göre 2016 yılında eğitim sektöründe yayınlanan iş ilanlarının %42’sini öğretmen ilanları oluşturdu.


Özel sektör en çok İngilizce Öğretmeni arıyor!

is-bulamayan-ogretmenler-satis-sektorunde-calisiyor

Yayınlanan iş ilanları incelendiğinde en çok iş ilanı yayınlanan öğretmenlik alanının İngilizce Öğretmenliği olduğu görülüyor. İngilizce Öğretmenliği pozisyonunu sırasıyla Sınıf Öğretmeni, Anaokulu Öğretmeni, Matematik Öğretmeni, Rehber Öğretmen, Okul Öncesi Öğretmeni, Türkçe Öğretmeni ve Fizik Öğretmeni pozisyonları takip ediyor.

Öğretmen adaylarının en çok başvuru yaptığı pozisyonlar ise firmaların yayınladıkları ilanlarla benzerlik gösteriyor. En çok başvuru alan öğretmenlik alanları İngilizce Öğretmeni, Anaokulu Öğretmeni, Sınıf Öğretmeni, Matematik Öğretmeni, Rehber Öğretmen, Türkçe Öğretmeni, Okul Öncesi Öğretmeni ve Beden Eğitimi Öğretmeni. 2016 yılında Eğitim sektöründe başvuru yapılan ilanlar incelendiğinde ise her iş ilanının ortalama 461 başvuru aldığı görülüyor.


Özel sektörde iş arayan ya da atanamayan öğretmenlerin en çok iş başvurusu yaptığı illere ait rakamlar incelendiğinde ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Kocaeli, Yalova ve Muğla gibi Türkiye’nin büyük şehirleri ve kıyı şehirleri ile karşılaşılıyor. En çok öğretmen arayan şehirler de başvuru alan şehirlerle benzerlik gösteriyor ve Gaziantep ve Eskişehir’de en çok öğretmen arayan şehirlerarasına giriyor.

Öğretmenler akademik eğitimine devam etmeyi tercih etmiyor

Veri tabanı incelendiğinde öğretmenlik mezunu olan adayların %85’inin Lisans mezunu olduğu görülürken yüksek lisans mezunu adayların oranının %12 olduğu görülüyor. Doktora mezunu öğretmen adayların oranı ise sadece %1.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz “Geçmişten günümüze kadınlar için en uygun mesleklerden biri olarak görülen öğretmenlik mesleğinde kadın aday sayısı her zaman erkek aday sayısının önündeydi. Ancak bu yıl bu oranın değiştiğini ve kadın-erkek öğretmen aday oranımızın nerdeyse eşitlendiğini görüyoruz. Veri tabanımızda özgeçmiş oluşturan kadın öğretmen adaylarımızın oranı %52 iken erkek adayların oranı %48” yorumunu yapıyor.


Öğretmenler her ne kadar özel sektörde kendi alanlarında iş aramaya devam etse de veri tabanında özellikle Tekstil, Otomotiv, Yapı, Hizmet, Sağlık, Turizm ve Bilişim sektörlerinde şu anda Satış Danışmanı, Müşteri Temsilcisi, Satış Elemanı ve Tıbbı Mümessil olarak çalışmaya devam etikleri görülüyor. Buradan kendi alanında çalışmayan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 15’inin satış alanında çalıştığı sonucuna varılabiliyor.

Öğretmen ile öğrenci ilişkisinin eğitim hayatında önemi nedir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.