Bugün yeniden bir şansın olsa başka bir mesleği seçer miydin?

Çalışanlar her ne kadar kariyer hedefine ulaşamadıklarını düşünse de ankete katılan çalışanların %61’i “Bugün işe yeniden başlama şansı olsa yine aynı mesleği seçerdim” diyor.

Bugün yeniden bir şansın olsa başka bir mesleği seçer miydin?

Kariyer.net tarafından düzenlenen ve yaklaşık 300 bin kişi tarafından online olarak gerçekleştirilen “Meslekler” anketinden çıkan sonuçlara göre, çalışanların %91’i kariyerinde hedeflediği yerde olmadığını düşünüyor.

Birçok kişi genç yaşta yaptığı kariyer seçimlerini gelecek yıllarda yeniden değerlendiriyor ve “Bugün yeniden bir şansın olsa başka bir mesleği seçer miydin?” sorusuyla karşı karşıya kalıyor. Türkiye’de çalışanların ve işverenlerin en çok tercih ettiği online insan kaynakları platformu yaklaşık 300 bin çalışana bu soruyu sordu ve meslek seçimleri hakkındaki görüşlerini ortaya çıkardı.


Çalışanların öncelikle neden kariyer değişikliği yapmak istediklerinin cevabını arayan ankete katılanlara, “Hangisi sizin için şu an en önemli kariyer değiştirme nedeni olur?” sorusu soruldu. Buna göre çalışanların %58’i “Hedeflediğim gibi ilerleyememek” yanıtını verdi. Soruyu yanıtlayanların %25’i “Yeterli ücret alamamak”, %6’sı “Ulaşım zorluğu, yine %6’sı “Çalışma saatlerinin uzunluğu” ve %5’i “İş arkadaşlarıyla anlaşmazlıkla” dedi.

En çok çalışılmak istenen alan: Medya, iletişim ve teknoloji

“Elinizde olsa hangi alanda çalışmak istersiniz?” sorusuna çalışanların %40’ı “Medya, iletişim ve teknoloji” derken, %20’si “Tasarım”, %17’si “Turizm”, %14’ü “Yazılım, %9’u ise “Yazarlık” cevabını verdi. Ayrıca diğer mesleklerin gelirleri hakkındaki görüşlerinin de öğrenildiği ankette çalışanlara “En çok para kazanan meslek çalışanları sizce hangisi?” sorusu sorulduğunda ise verilen yanıtların %33’ü “Deniz ve havayolu çalışanları”, %28’i “Doktor, avukat”, %14’ü “Bilişim, bilgi sistemleri çalışanları”, %13’ü “Finans, ekonomi çalışanları” ve %12’si “Mimar, mühendis” oldu.

Anket sonuçları incelendiğinde çalışanların aslında çalışmak istedikleri alan ile onlara göre en çok para kazandırdığını düşündükleri mesleği seçmek arasında farklar olduğu görülürken, çalışanların hayallerindeki mesleklerin ise çok kazandıran meslekler arasında yer alamadığı göze çarpan veriler arasında yer aldı.


“Satış” pozisyonlarında iş bulmak kolay; çalışmak zor

meslek secimi

“Meslekler” anketinde çalışanlara “Hangi meslekte iş bulmak daha kolay?” sorusu da yöneltildi. Çalışanların %61’ine göre “Satış”, %24’üne göre “Mühendislik”, %15’ine göre ise “Muhasebe” pozisyonlarında iş bulmak daha kolay. Mesleklerin zorluk derecelerini de değerlendiren çalışanlar

Satış pozisyonunda iş bulmayı daha kolay bulsa da mesleğin kendisini zor buluyor ve %59 gibi büyük bir oranla “Satış” pozisyonlarını daha zor olarak tanımlıyor.

Bunun sebepleri arasında ise “Satış” pozisyonlarının aslında ikna yeteneğine dayalı olması, bu pozisyonlarda çalışan kişilerin mobil ve ofis dışında çalışmak zorunda kalması, çalışanlara verilen satış hedeflerinin yüksek olması ve bununla birlikte elde edilen gelirlerin hedeflerin tutmasına bağlı olarak gerçekleşen prim sistemine dayalı olması geliyor.


İstihdam piyasasında satış pozisyonlarının rolünü değerlendiren Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Aylık olarak yayınladığımız İstihdam Endeksi’ne göre en çok ilan yayınlanan pozisyon olan satış pozisyonları uzun yıllardır ilk sırada. Şu an 5.576 satış pozisyonu ilanı var ve en çok ilan yayınlanan satış pozisyonları şöyle: %28 Satış Danışmanı, %7 Satış Temsilcisi, %5 Mağaza Satış Danışmanı, %4 Satış Mühendisi, %4 Satış Uzmanı. Satış alanında yayınlanan iş ilanlarının toplam iş ilanlarına göre oranı ise %15. Son bir yılda satış ile ilgili pozisyonlara başvuru yapan 1.293.688 kişi toplamda 16.364.718 ilana başvuru yapmış durumda” bilgisini veriyor.

En uygun meslek çocukluk hayallerimizde saklıdır!

Gençler: İdeal meslek tercihim yok; ne iş olsa yaparım


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.