Ekonomik kriz: Aykut Erdoğdu Türkiye’nin ekonomik krizde olduğunu anlattı

Ekonomik kriz mi var? CHP’nin yolsuzluklarla mücadelede öne çıkan ismi İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, ülkenin AKP eliyle ekonomik kriz durumuna sürüklendiğini iddia etti.

Ekonomik kriz: CHP'li Aykut Erdoğdu Türkiye'nin ekonomik krizde olduğunu anlattı

Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun, Twitter hesabından “Ekonomistler niçin susuyor? Ekonomideki durum nedir? Anlayan arkadaşlarımız anlatsın bize” diye sordu. CHP İstanbul Millietvekili Aykut Erdoğdu da Twitter hesabından ekonomideki durumu madde madde anlattı. Erdoğdu, AK Parti eliyle Türkiye’nin ekonomik kriz durumunun eşiğine sürüklendiğini iddia ettiği paylaşımlar şöyle:

1- Ürettiğimizden daha çok tükettik… Dış kaynakla harcamalarımızı finanse ettik… Aşırı borçlandık…


2- Borçlanmayla yetinmedik… Stratejik kurumları (Banka ve Sigorta, Telekom, Tekel, H. Liman) yabancılara satıldı…

3- Satış ve borçlanmayla sağlanan kaynak Halka kredi olarak verildi… Harcamalar ve fiyatlar/değerler (gayrimenkul vs) arttı…

4- Harcama artışıyla gelen fiyat/değer artışı ‘köpük’ denilen tehlikeyi köpükte karşılıksız kredi riskini artırdı…

5- Halk borçlanmayla harcama yaparken sürekli vergi ödedi Hazine rahatladı… Kamu borcu çok artmadı…

6- Hazine sosyal güvenlik ve koruma harcamalarıyla kamu yatırımlarına ağırlık verdi… Halk memnun oldu… 2009’a kadar öykü bu.

7- 2009’dan sonra kaynak sıkıntısı başladı… Finansman sıkıntısı krize dönüştü… Hükümet çok korktu…

8- Krizle iktidar kaybetme korkusu yaşayan hükümet önce uluslararası “gri para” sonra “kara para” işine girdi…

9- Orta Doğu’nun kara parasıyla birlikte Ortadoğu’nun kara siyasetine giren hükümet yasa dışı işleri konusunda uyarıldı.


10- RTE tatlı paranın tadını alınca dünya liderliği halüsinasyonları görmeye başladı… ABD’yi yanına alıp dünyaya posta koydu.

11- Dünya liderliği hezeyanları Suriye bataklığında boğuldu… Bu arada Türkiye yapayalnız kaldı… Fon kesilmeye başladı…

12- ABD’nin Reza’yı tutuklaması, Amerikan uydularının (Suud, BAE, Kuveyt) karşıya geçmesi ve İran’la sataşma fonu iyice kıstı…

13- Bu süreçte hazine garantili Yap İşlet Devret projelerle ülkenin geleceği ipotek altına alındı…

14- Yandaşların yolsuz ve batık YİD projeleri kısıtlı fonları kuruttu… Verilen garantilerin geri ödeme vadesi başladı…

15- Son çare bıyıklı kara para yani 15 yıldır çalınıp yurt dışında stoklanan kara para getirildi bu da çok dayanmadı…

16- Ağırlaşan faşizm turistle birlikte yabancı sermayeyi de korkuttu… Kaçmaya başladılar… Fon açığı hızla arttı.

17- En son umudu Çin’e bağlamışlardı Çin’de geçenlerde Türk iş adamlarına kötü davranarak umut kırdı…

18- Türkiye nihai olarak milli serveti yabancıların eline geçmiş ve aşırı borçlu olarak tarihinin en ağır krizine sürükleniyor.


İşte o tweetler:

aykut-1 aykut-2 aykut-3 aykut-4 aykut-5 aykut-6 aykut-7 aykut-8

Dolar 3.30! Kurda ralli hız kesmiyor…


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.