Gebelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Gebelikte bebeğin ölçümleri ve tetkiklerinin yanı sıra annenin kilo artışı da çok önemlidir. Ancak bu durum gebenin iki kişilik beslenmesi anlamına gelmez. Daha sağlıklı bebek doğurmak, iyi nesiller yetiştirmek için dengeli ve düzenli beslenmek gerekir.

Gebelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Sağlıklı bir doğum için hamilelik boyunca en fazla 10 kilo alınması gerektiğini belirten KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Yasemin YAKUT, anne adaylarının bu süreçte nasıl beslenmeleri gerektiğini anlatıyor.

Genelde annenin ayda 1 kilo alması, 9 ay 9 kilo en fazla 10 kilo ile doğuma gidilmesi planlanır. Anne adayının fazla kilo alması estetik bir kaygı değildir. Aslında estetikte önemlidir. Ancak bu limitin aşıldığı durumlarda bebek ve anne için sorunlar yaşanabilir. Örneğin annede gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tansiyon yükselmesi ile seyreden ve gebelik toksemiside denilen preaklampsi gibi durumlar yaşanabilir. Bebeğin aşırı kilolu olması da, doğumda travmaya maruz kalmasına neden olabilir. Sonuçta sağlıklı bir bebek sağlıklı bir gebelik sonucu doğacaktır. İşte gebelikte annenin doğru beslenmesi kendisi kadar bebeği içinde önemlidir.


Bazı gebelerde ilk 3 ayda gebeliğe bağlı kanda yükselen hormonlardan dolayı bulantı ve kusma olabilir. Bu dönemde kilo artışı olmayabilir, hatta kilo kaybı bile gözlenebilir. Bu bebeği olumsuz etkilemez. Çünkü ilk 3 ayda bebeğin gelişimi için en önemli faktör anne babasından aldığı genetik özelliklerdir.

Bulantı ve kusmaların olduğu ilk 3 ayda azar azar ve sık sık yemek gerekir. Gebe ailesi tarafından yemek yemesi için gereksiz zorlanmamalıdır. Canı ne isterse onu tüketmelidir. Tuzlu sarı leblebi, tuzlu kraker, yağsız peynirli tost, dondurma ve zencefil bulantıyı baskılar. Genelde sıvılar mide bulandırırken sade gazoz, soda iyi gelir.

Gebelikle beraber oluşan şeker hastalığı (Gestasyonel Diyabet) gibi özel durumların dışında gebelikte diyet yapılmaz. Genel olarak karbonhidrat kısıtlı,protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Böylece anne kilo almaz, bebek büyür.

Kontrolsüz kilo alımı gebelikte hipertansiyon, şeker hastalığı ve doğumda zorluk çıkaracağı için hekim tarafından anne adayının kilo izlemi titizlikle yapılır.

Bebeğin, beyin, kas ve kemik gelişimi için

gebelikte beslenme

Protein içeren besin kaynağı gerekir. Bu gruptaki yiyecekler; et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, kuru baklagiller.

Kemik ve diş gelişimi için

Kalsiyum, protein, A vitamini içeren süt ve yoğurt grubu tüketmek gerekir.

Gebelikte sıkça görülen kabızlığı gidermek için sebze ve meyve tüketmek gerekir. Vücuda enerji sağlayan karbonhidrat ise tahıl grubu besinlerde alınır. Yağlar ise A ve C vitamini içerir ve yine vücuda enerji verir.


Börek, çörek, tatlı,kremalı pastalardan mümkün oldukça uzak durmak gerekir. Tatlı ihtiyacında kontrollü olarak sütlü tatlılar ve çikolata tercih edebilir. Ekmek tercihi tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi tahılı bol doyurganlığı yüksek ekmek tercih edilmelidir.

Ara öğünlerde B vitamininden zengin kuruyemiş ve kurutulmuş meyvalar atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Tuzsuz ve kavrulmamış olan yemişler tercih edilmelidir. Karışık değil her seferde tek çeşit yemek daha doğru olacaktır.

Yemek pişirilirken konulan tuz yeterli olmalı ayrıca sofrada tabağa tuz eklememek gerekir.

Gece kalkıp buzdolabına koşan gebelerden olmamak lazım

Akşam 8 den sonra ağır yemek yenmemeli, bu satten sonra açlık hissinde süt, yoğurt, az şekerli meyvalar ile bastırılmalı, geçiştirilmelidir. Bu arada yoğurdun kaymağı folik asit açısından çok zengindir ve ilk 3 ayda folik asit bebek için olmazsa olmazlar listesindedir ve mutlaka tablet olarak da gebeye destek verilir.

Ana hatları ile gebelikte beslenme anlatığım gibi olmakla beraber gebe kaldığınız kilo göz önüne alınarak size kişiye özel önerilerde doktorunuz tarafından listelenecektir.

Bebeğimizin anne karnında büyümesi, bedensel, zihinsel yönden gelişmesi için gebeliğiniz süresince Kadın Doğum doktorunuzun ve beslenme uzmanınızın önerilerine kulak verin, “şehir efsanelerinden” uzak durun.

Hamilelikte yenmemesi gereken 15 besin


Hamilelikte kalsiyum alımı için öneriler


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.