Schengen içindeki ülkelerde serbest dolaşım fırsatı

Malta hükümeti tarafından resmileştirilen “Malta Daimi Oturum Programı” ile Schengen içindeki ülkelerde serbest dolaşım ve bir Avrupa Birliği ülkesi olan Malta’nın sunduğu cazip ekonomik avantajlardan yararlanmak kolaylaştı.

Schengen içindeki ülkelerde serbest dolaşım fırsatı

2004’ten bu güne Avrupa Birliği’ne üye olan ve Akdeniz’in incisi olarak kabul edilen Malta yüksek refah düzeyi, düşük nüfus yoğunluğu, büyüyen güçlü ekonomisi ile diğer büyük Avrupa ülkeleri arasında parlamaktadır.

Malta Daimi Oturum Programı, global dünyada global vatandaş olmanın imkanını en kısa sürede sağlayan programlardan biri olarak kabul ediliyor. Ailelerin de yararlanabildiği program, yaklaşık 1-2 ay gibi kısa sürede sonuçlanıyor; başvuru sahipleri ömür boyu geçerli daimi oturum sertifikası ve oturum kartı elde ediyor.


Malta Daimi Oturum Programı’na katılım

Malta Daimi Oturum Programı’na katılım için €250,000 tutarında Malta devlet tahvili almak gerekiyor. Tahviller 5 yıl süresince kişinin kendi hesabında tutuluyor. Yapılan yatırım 5 yıl sonra geri alınabiliyor. Yatırım karşılığında kendisi ve ailesine Malta’da süresiz oturum, Schengen içindeki ülkelerde ise serbest dolaşım hakkı veriliyor.

Bu programı diğer ülkelerin devlet tahvilli oturum programlarından ayıran diğer bir büyük avantaj ise aldığınız tahvili kendi hesabınızda tutabiliyor olmanızdır. Ayrıca sizin ve ailenizin belirli bir süre Malta’da kalma zorunluluğunun olmaması, Türkiye’deki hayatınıza kesintisiz devam edebilmenizi sağlar.


Başvuru süreci sonucunda oturum kartı sahibi olduğunuzda, Malta dışından elde ettiğiniz gelirler için Malta’da vergi ödeme zorunluluğunuzun olmaması da bu programı diğer benzer yatırım programları içerisinde oldukça avantajlı duruma getirmektedir.

Programın Türkiye sorumlusu Yeni Bir Hayat Danışmanlık, yatırımcılara özel finansman imkanı da sağlıyor. Buna göre bir defaya mahsus €75,000’luk ödeme yapılıyor. Finans kurumu ise devlet tahvili için özel kredi sağlıyor.

malta daimi oturum plani

Aileniz için ileri düzeyde eğitim ve sağlık hizmetleri 

Malta eski bir İngiliz sömürgesi olduğu için hala İngiliz eğitim sistemini takip ediliyor. 3 yaştan itibaren temel eğitim ücretsiz olup, eğitim kalitesi Avrupa içinde en üst düzeylerde yer alıyor. Üniversite eğitimi Malta vatandaşlarına ücretsiz.


Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO) Malta’nın sağlık sistemini dünya sıralamasında en iyiler içinde 5. olarak değerlendiriliyor. Malta sağlık sistemi tamamen ücretsiz. Malta tüm Avrupa ülkeleri içinde en düşük suç oranlarına sahip ülkelerin başında geliyor.

Kolay vize alınan ülkeleri tercih ediyoruz