Taksi ve minibüs şoförlerine ceza puan sistemi geliyor!

Taksi ve minibüs şoförlerine puan sistemi geliyor. Kısa mesafe, yağmur yağdı diyerek yolcu almayan, yolcuya olumsuz davranışlar gösterenler trafikten men edilecek.

Taksi ve minibüs şoförlerine ceza puan sistemi geliyor. UKOME kararına göre kısa mesafe için yolcu almayan şoförler trafikten men edilecek.

Hürriyet‘ten Dinçer Gökçe ve Cüneyt Muharremoğlu’nun haberine göre Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) yeni düzenlemesi, İstanbul’da faaliyet gösteren taksi, minibüs, servis taşımacıları ve faytonları kapsıyor. Artık taşımacıların 100 hizmet kalite puanı olacak. Bu puanı dolduranların izin belgeleri askıya alınacak. Örneğin, kısa mesafe yolcu almak istemeyen taksi 10 ceza puanı alacak. Yine arızalı taksimetre ile taşımacılık yapan taksiye 50 puan ceza verilecek.

UKOME kararı Ocak 2017’den itibaren hayata geçecek. Bu karar, yalnızca taksicileri değil, minibüs, servis şoförü ve fayton kullananları da yakından ilgilendiriyor. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halit Yılmaz, aldıkları kararın Türkiye’de bir ilk niteliği taşıdığını söyledi.


Taksi ve minibüslere 100 puan sistemi nasıl işleyecek?

UKOME kararı, şoförlere 100 hizmet kalitesi puan sistemi getiriyor. Bu 100 puanı dolduran şoförün kullandığı araca verilen izin belgeleri 1 ay süre ile askıya alınacak. Hizmet kalitesi puanı ikinci kez doldurulduğunda taşıtın izin belgeleri 3 ay süre ile askıya alınacak. Yine 100 hizmet kalitesi puan üçüncü kez doldurulduğunda izin belgeleri 6 ay süre ile askıya alınacak.


Bu sürecin denetimi de Toplu Ulaşım Denetim Komisyon tarafından yapılacak. İstanbul’da yaşayan veya kısa süre için İstanbul’a gelen hemen herkesin yaşadığı sıkıntının başında, taksilerin kısa mesafe diye yolcu almaması veya yolu uzatarak yüksek ücret alması gibi sorunlar yer alıyor.

UKOME kararı, çok ayrıntılı bir biçimde, sorun olarak değerlendirilebilecek konulara ilişkin bir düzenleme içeriyor.

UKOME düzenlemesinde taksi ve minibüs şoförlerini neler bekliyor?

UKOME düzenlemesinde taksi ve minibüs şoförlerini neler bekliyor?

  • İzin belgesinde yazılı güzergahı takip etmeyen taksi şoförüne 20 puan ceza yazılacak.
  • Trafik akışını engelleyecek şekilde caddede veya ana arterde park eden taksi veya minibüs şoförü 20 ceza puanı alacak
  • Taşımacılık esnasında sigara içen şoför veya araçta yolcunun sigara içilmesine göz yuman şoföre 20 ceza puanı verilecek.
  • Mesafe veya trafik yoğunluğu bahanesi ile yolcu almayan şoföre 10 ceza puanı verilecek.

Şikayet için nereye başvurulacak?


Yaşanan sorunlarla ilgili, taksicilere ilişkin İstanbul Taksiciler Esnaf Odası bir iletişim hattı kurdu. Oda’nın 444 15 23 numaralı hattı aranabileceği gibi İBB Beyaz Masa’nın 153 numaralı hattı da aranarak şikayette bulunabilir. Şikayet başvurusu Oda’nın sitesine de elektronik olarak bu link üzerinden yapılabilecek.

Araba alacaklar yeni ÖTV düzenlemesine dikkat!