Ücret artışı 2017’de ne kadar olacak?

2017 yılı için Türkiye ücret artış oranının yüzde 8 olarak açıklandığı araştırmanın bu yılki sonuçlarına göre, şirketler 2017 yılında ücret artışlarını yüzde 8 bandını esas alarak gerçekleştirecek.

ucret-artis-orani-ne-kadar-olacak

Dünyanın lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer tarafından her yıl düzenli olarak tüm dünyada gerçekleştirilen ve iş dünyasındaki ücret ve zam eğilimlerini ortaya koyan Mercer Ücret Araştırması’nın 2016 Türkiye sonuçları açıklandı.

Dünyada ise genel artış oranı yüzde 6.5 oranında kalacak. Araştırma sonuçlarına göre Türk şirketlerin yüzde 95’i yılda bir kez ücret artışı gerçekleştiriyor, zam dönemi olarak ise ağırlıklı olarak sırasıyla Nisan, Ocak ya da Mart ayını tercih ediyorlar.


Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firmasının her yıl gerçekleştirdiği en önemli araştırmaya göre 2016 sonuçları açıklandı. İş dünyasında stratejilerin belirlenmesi ve çalışan maliyetlerinin yönetilmesinde çok önemli bir referans noktası olan  Araştırma, Türkiye’nin yanı sıra dünyada 100’ün üstünde ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Piyasalarda tedbir dönemi

ucret-artisi-ne-kadar-olacak

Türkiye’den tüketici ürünleri, perakende, dayanıklı ürünler, enerji, teknoloji, ilaç, kimya ve kağıt, hizmet, üretim, lojistik, sigorta gibi farklı sektörlerden, ağırlıklı olarak uluslararası firmaların katılımı ile gerçekleşen araştırmanın sonuçlarına göre, şirketler çalışanlara yapacakları maaş artış oranında ortalama yüzde 8 gibi bir oran planladıklarını ifade ettiler.

Global büyüme oranlarındaki artışın geçtiğimiz yıllardan daha düşük kalması ve dünya genelinde işveren firmaların ücret artışlarında daha tedbirli bir tutum izlemeleri sonucu, 2017 yılı için beklenen artış oranlarının 2016 yılı ile benzer oranda, yüzde 8 civarında gerçekleşeceği ortaya çıktı.

2017 yılında şirketlerin kararını etkileyen faktörlerin başında sırasıyla bireysel performans, çalışanın ücret çizelgesindeki yeri ve enflasyon gelirken, bunları şirketin performansı izliyor. Kıdem unsuru ise etkin bir faktör olarak sıralamada yer almıyor.

En yüksek zam Asya Pasifik’te

Farklı coğrafyalardaki ücretleri karşılaştırma imkanı veren 2016 Ücret Araştırması’nın sonuçlarına göre, ücret artışları bölgelere göre farklılık gösterecek. Dünya genelinde 2016 yılı için artış ortalama yüzde 6.4 olarak gerçekleşecek. Afrika ve Asya Pasifik’teki artışlar diğer bölgelerin önüne geçerken Orta&Doğu Avrupa ve Batı Avrupa’daki çalışanlar en düşük artışla karşılaşacak.

2016’da en düşük artış oranı Batı Avrupa’da, en yüksek artışı ise Asya Pasifik’te gerçekleşecek. Araştırmaya göre, ortalama artışların Batı Avrupa’da %2,3, Orta ve Doğu Avrupa’da %3.8, Orta Doğu’da %5, Amerika’da %3, Afrika’da %6.5 ve Asya Pasifik’te %7.5 olması bekleniyor.


En yüksek artışların ise %135 ile Venezuela, %32 ile Arjantin, %10 ile Uruguay ve %6.5 ile Bolivya’da gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 2016 yılında en düşük artışın beklendiği ülkeler ise % 2.6 ile Kanada, %3 ile Amerika Birleşik Devletleri, %2.8 ile Porto Riko ve %4.6 ile Meksika olarak sıralanıyor.

İşsizlik aynı oranda seyretmeye devam edecek

2016 ve 2017 yıllarında dünyadaki işsizlik oranlarının çok değişmeyeceğinin ön görüldüğü araştırma, nitelikli iş gücünün genel olarak fazla olmasıyla firmaların ücret artışlarında daha az bonkör davranacağına dikkat çekiyor. Global işsizlik oranının 2015 yılında yüzde 5.8, 2016 yılında yüzde 5.8 iken 2017 yılında da yüzde 5.7 olacağı ön görülüyor.

Ücret politikalarında baz ücret dikkat çekiyor

2016 Ücret Araştırması’nın sonuçlarına göre şirketlerin ücretlendirme politikalarında ağırlıklı ve öncelikli ücret bileşenini oluşturuyor. Yönetici pozisyonlarında dahi toplam paketinin %60’ından fazlasını ödenmesi garanti edilen baz ücret oluşturuyor ve Türkiye’de şirketlerin %82’i baz ücrette ortalama seviyeyi tutturmayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

2016’da en yüksek ücreti veren şirketlerin sağlık, tüketici ürünleri, otomotiv ve teknoloji sektöründe yer alan şirketler oldukları gözlemleniyor. Şirketlerin %77’si ücretlendirmede aynı pozisyon için bölgesel ayrım gözetmediğini söylese de İstanbul ücretlerinin her seviye için diğer bölgelere göre daha yukarıda olduğu görülüyor. İşe alımlardaki kritik pozisyonların başlıcalarını ise mühendislik, pazarlama ve satış pozisyonları oluşturuyor. Buna karşılık, finans ve sektör spesifik pozisyonları çekme ve elde tutmada zorlukların yaşanabildiği görülüyor.

Sektörel bazda incelendiğinde; otomotiv/otomotiv yan sanayi ve enerji sektöründe artışlar daha yüksek oranlarda gerçekleşirken genel olarak sağlık, tüketim malları ve teknoloji sektörleri pazar koşullarında bir artış sergiliyor.

Araştırmada; şirketlerin değişken ücret politikalarına eğilim gösterdikleri ve bu bağlamda da bonus ve kısa vadeli teşvik uygulamalarının şirketlerin neredeyse tamamında uygulanmaya başladığı görülüyor. Uzman seviyesinde baz ücret oranının toplam ücret paketi içerisinde yüksek olduğu göze çarparken, üst düzey yönetici rollerinde uzun dönemli teşvik planlarının da kapsama dahil olmasına bağlı olarak bu oranın azalmakta olduğu dikkat çekiyor.

Esnek yan hak ve çalışma uygulamaları artıyor


Son dönemlerde firmaların aynı maliyet ile farklı yan hak seçenekleri sunmaya yönelik çalışmaları olduğu görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre şirketlerin %23’ü çalışanlarına esnek yan hak seçenekleri sunuyor ve bu oran her yıl artıyor. Uzaktan çalışma imkanı sunan şirketlerin oranı bu yıl %30 seviyesinde, çalışanlarına bu imkanı veren şirketlerde çalışanlar çoğunlukla haftada bir veya ayda iki kez uzaktan çalışabiliyorlar.

Memura fazla mesai ücretinde 9 kuruşluk artış

BES nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi ile maaşımdan ne kadar kesilecek?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.