Gübretaş’tan burs: Tarımın geleceği için eğitime destek

Tarım sektöründeki nitelikli insan gücünü desteklemeyi amaçlayan GÜBRETAŞ, başarılı ziraat fakültesi öğrencilerine 4 yıl boyunca karşılıksız eğitim bursu veriyor.

Tarımın geleceği için eğitime destek!

Ekim – Haziran dönemi için aylık 300 TL ödenecek GÜBRETAŞ Eğitim Bursu için 9 Aralık 2016 (Cuma) gecesine kadar internet üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Türkiye’de üç temel iklim tipi görülür

Türkiye’de denize göre konum, enlem ve yükseltiye bağlı üç temel iklim tipi görülür: Karadeniz iklimi, Akdeniz iklimi, Karasal iklim. Bu iklim tipleri bölgeler içinde değişiklik gösterir ve alt tiplere ayrılır. Örneğin; İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülen karasal iklimler birbirinden kısmen farklıdır. Bu iklim çeşitliliği Türkiye’de pek çok farklı ürünün yetişmesine imkan vermiştir.


Akdeniz Bölgesinde meyve – sebze, seracılık, turunçgiller, Ege Bölgesinde zeytin, tütün, turunçgiller, Trakya’da ayçiçeği, Güney Marmara’da sebze – meyve, Karadeniz’de fındık, çay, tütün, İç Anadolu Bölgesinde tahıllar ve şeker pancarı, Güneydoğu Anadolu’da pamuk, tahıllar yetiştirilmektedir.

Tarım sektörünün geleceği için

eğitim bursu

Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında tarım sektörünün geleceği için eğitime de yatırım yapan GÜBRETAŞ, ziraat fakültelerinde eğitim görüp ekonomik desteğe ihtiyacı olan belli sayıda çiftçi çocuğuna ilk sınıftan başlayarak, lisans eğitimi boyunca geri ödemesiz Eğitim Bursu desteği veriyor.


2016 – 2017 öğrenim döneminde 300 TL olarak belirlenen Eğitim Bursu için başvurular devam ediyor. Ziraat fakültesini bu yıl kazanıp bu burs desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, 9 Aralık 2016 gecesine kadar şirketin internet sayfası üzerinden formu doldurarak burs için başvuru yapabilecek.

Başvurularda çiftçi çocuğu olmak ve ziraat fakültesinin Bahçe Bitkileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümlerinden herhangi birinin hazırlık veya 1. sınıfına ilk kez bu yıl kayıt yaptırmış olma şartları aranıyor.

GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nu bu yıldan itibaren almaya hak kazanan öğrencilerin isim listesi, 23 Aralık 2016 tarihinde şirketin internet sitesinden açıklanacak.


Sektörde değişim ve dönüşümün yolunun eğitimden geçtiğine inandıklarını belirten GÜBRETAŞ Genel Müdür Vekili İbrahim Yumaklı, “Bu amaçla bir yandan her yıl 2 bine yakın noktada 150 bin çiftçiyi ve ziraat mühendisini bilinçli tarımı yaygınlaştırmak için eğitim toplantılarında buluştururken, diğer yandan yaptırdığımız okul binaları ve üniversite öğrencilerine verdiğimiz burslarla her alanda eğitime ve geleceğe destek oluyoruz” dedi.