Türk Lirası için kritik toplantı 20 Aralık’ta

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kritik Para Politikası Kurulu toplantısı yarın düzenleniyor.

TL için kritik toplantı 20 Aralık'ta başlıyor!

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Murat Tufan, TCMB’nin bu dönemde ABD tarafındaki beklentileri de göz önüne alarak faiz artışına gitmemesinin beklenebileceğini belirtti. 

Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesi sonrası, büyüme ve enflasyon oranlarını yükseltecek politikalar izleyeceğine yönelik açılmaları ve son FED toplantısından da çıkan ana mesajın bu politikaların yakından izleneceğine ve faiz duruşunun bu anlamda revize edilebileceğine dair sinyaller oldukça önemliydi.


Özellikle son 2 ay içerinde küresel gelişmeler nedeniyle değer kaybı yaşayan Türk Lirasına TCMB ben buradayım mesajı vermiş ve yaklaşık 3 yıl aradan sonra kısa vadeli faiz oranları Kasım ayındaki toplantısında yükseltmişti.

FED’in son toplantısında 2017’deki faiz hamlesini 2’den 3’e çıkarabileceğini vurgulaması önümüzdeki yıl da doların gelişen ve gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kazanmaya devam edebileceğini göstermekte ve özellikle Türkiye gibi Gelişen Ülke Merkez Bankalarının faiz politikalarını revize etmelerine neden olabilir. Bu hafta yapılacak PPK Toplantısında Merkez Bankası için faiz konusunda 2 seçenek olduğunu düşünüyorum.

Merkez Bankası ne yapar, kur nereye gider?

TL için kritik toplantı

İlk senaryoda, Ocak ayında Trump’ın göreve gelmesini ve söylemlerini görüldükten sonra faiz ile kararını daha net vermek isteyebilir ve bundan dolayı bu ayki toplantıyı pas geçebilir.


Böyle bir karar almasında etkili olabilecek bir diğer önemli gelişme ise kurun bu ay içinde yıl sonuna yaklaşmamızdan kaynaklı dalga boyunun nispeten azalması ve 3.50 seviyelerinde dengelenecek olma beklentisi de gösterilebilir.

Eğer TCMB, bekle göre politikasına yönelik mesajlar verirse Dolar/TL paritesinde 3.5280 direnç seviyesi ön plana çıkabilir. Bu seviyenin kırılması halinde yükselişlerde 3.5460 seviyesi gündeme gelebilir.

Bir diğer senaryo ise son FED toplantısında kısmen gündeme gelen şahin ifadeler ve Trump’ın olası mali politikalarının yansımalarından kaynaklı kurdaki tansiyonun önüne geçmek adına geçtiğimiz ay olduğu gibi çifte faiz hamlesi gelmesi olacaktır.

Buna benzer senaryoda ise TL varlıklarının güçlendiğini görebiliriz. Bu durumda ise Dolar TL paritesinde 3.4750 desteğinin kırılması halinde gerilemeler kademeli olarak 3.4520 – 3.4200 bölgesine doğru sürebilir. Yeni bir düşen trendin başlayabilmesi için 3.4200 desteğinin kırılması önemli olabilecektir.


Kurum olarak beklentimiz TCMB’nin bu zorlu dönemde FED’in bahar aylarında faiz artışına gitmeyecek algısından ve kısmen yatışan kurdaki dalga boyu ve Trump’ın göreve geldikten sonra söylemlerinin doları nasıl etkileyeceğini görmek istemesinden kaynaklı bu ayki faiz hamlesini pas geçebileceği ve bekle gör politikası izleyebileceği şeklinde özetleyebilirim.

Fed faiz artırımı kararı verdi: Dolar ne kadar olacak?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.