Venezuela Türk yatırımcıları bekliyor

Güney Amerika ülkesi Venezuela Türkiye’den işlenmiş gıda ürünleri istiyor.

Venezuela Türk yatırımcıları bekliyor!

Ekonomi Bakanlığı davetiyle Türkiye’de bulunan Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jesus Faria Tortosa, Türkiye’den işlenmiş gıda ürünleri almak istediklerini söyledi ve Türk işadamlarını Venezuela’ya yatırım yapmaya davet etti. Tortosa, İzmir temaslarının ilk durağında Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanlarıyla buluştu.

Venezuela’yı 32 milyonluk nüfusu, şu anda bulunduğu ekonomik kriz öncesinde 500 milyar dolara yaklaşan ekonomisi ile hedef pazar olarak gördüklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Venezuela’yla başta işlenmiş gıda ürünleri ihracatı olmak üzere potansiyel arz eden sektörlerde işbirliği ve yatırıma hazır olduklarını söyledi.


Ege Bölgesi’nin yıllık 5 milyar dolara ulaşan tarım ürünleri ihracatıyla, Venezuela’nın taleplerine cevap verebilecek konumda olduğuna işaret eden Ünlütürk, “Zeytin ve zeytinyağı, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, su ürünleri, kanatlı eti, yumurta, bal, süt ürünleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, baharat, meyve sebze mamulleri, konserve, un, tütün, odundışı orman ürünleri başta olmak birçok gıda ürününün üretim merkeziyiz” diye konuştu.

Ekonomik krizi fırsata çevirecek reform paketi hazırladık

Venezuela

Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jesus Faria Tortosa, Venezuela ekonomisinin petrol gelirlerine bağımlı olduğunu, petrol fiyatlarındaki düşüşün ülke ekonomisinde deprem etkisi yaptığını, ekonomik açıdan güzel günlere dönmek için yabancı yatırımcıyı çekecek cazibeli bir reform hamlesi başlattıklarını kaydetti.

Venezuela ekonomisini petrole bağımlı halden kurtarmak istediklerini paylaşan Tortosa şöyle devam etti; “Ülkemiz için petrol, gaz, madencilik, demir-çelik, alüminyum, petrokimya, tarım, turizm ve ormancılıktan oluşan 9 ana sektör belirledik. Bu sektörlerde yabancı sermayenin yatırım yapmasını teşvik edecek reform paketini hayata geçiriyoruz. Bu reform Venezuela’nın nefes almasını sağlayacak. Şu anda ülkede kriz var ancak ekonomimiz yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Tünelin ucunda ışığı görüyoruz, bu ortamdan çıkmak için programımız var. Kriz dönemleri çok büyük fırsatları beraberinde getirir. Şu anda bunu fırsata çevirmek isteyen yabancı sermaye ülkemize yatırım yapıyor. Türk yatırımcıları da bekliyoruz. Türkiye’nin bizimle omuz omuza yürümesini istiyoruz.”


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro arasında her gün gelişen bir dostluk olduğuna işaret eden Tortosa, “Biz de bu ilişkiden aldığımız cesaretle Türkiye’ye geldik. İstanbul ve İzmir’de çok verimli görüşmeler yaptık ve beklentilerimiz daha da arttı. İki ülke arasında ekonomik, sosyal, kültürel ilişkileri çok üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Uluslararası ilişkilerimizi çeşitlendirmek ana hedefimiz. Başkomutanımız Hugo Chavez’in çok kutupluluk politikasını esas alıyoruz. Bu anlamda Türkiye işbirliği yapabileceğimiz ülkelerin başında geliyor” dedi.

Venezuela ile ticarette İzmir başrolü oynamalı

Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli ise, Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jesus Faria Tortosa’nın Türkiye ziyaretinde İzmir’e bir gün ayırmasını özellikle istediğini, Venezuela ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri maksimum seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini, burada da İzmir’in başrolü oynamasını arzu ettiklerini kaydetti.

“Venezuela’da petrol var, Türkiye’de girişimciler var” diyen Sürekli, “Krizler fırsatlar doğurur sözüne katılıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ocak sonu Şubat başında Venezuela’ya resmi ziyarette bulunacak. İki ülke arasında dostluk üst seviyede. 32 milyon hektar dikilmemiş tarım arazisi var. En kısa sürede buradan bir işadamı heyetinin ülkeye gitmesi için çalışma yürütüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Venezüella Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jesus Faria Tortosa’nın ziyaretinde; Venezüella Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes, Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanları ve Venezuela ile ticaret yapan işadamları hazır bulundu.

Türkiye’nin Venezuela’ya ihracatı 17 milyon dolar


Türkiye, 2016 yılının Ocak – Kasım döneminde Venezuela’ya 17 milyon 193 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Kimya sektörü 4 milyon 956 bin dolarlık ihracatla ilk sırada yer alırken, kimya sektörünü 4 milyon 4 bin dolarla Elektrik-Elektronik, 1.8 milyon dolar ile Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü izledi. Aynı dönemde, Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin Venezuela’ya gerçekleştirdiği ihracat ise 2 milyon 73 bin dolar olarak kayıtlara geçti. 

Türkiye ekonomisinde belirsizlik: Mali istikrarda zayıflama eğilimi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.