ABD tankları birkaç gün içinde Rusya sınırına dayanıyor

ABD tankları önümüzdeki birkaç gün içerisinde Baltık ülkelerine gönderilecek yönünde açıklama geldi.ABD tankları birkaç gün içinde Rusya sınırına dayanıyor

ABD’den Rusya’ya hamle

Vize yasağıyla gündemden düşmeyen ABD’den Rusya’yı yakından ilgilendiren bir hamle geldi. ABD’nin askeri varlığının Rusya sınırlarına dayanması Rusya tarafından ise eleştiriliyor.

ABD tankları birkaç gün içinde Rusya sınırına dayanıyor

ABD tankları Baltık’a gidecek

Soğuk savaşın sona ermesinden sonra eski Varşova Paktı ülkelerinden Polonya’daki ilk Amerikan askeri üssünün açılışına Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda ile birlikte katılan ABD’nin Avrupa Birlikleri Komutanı General Ben Hodges Polonya’daki bir tank taburunun bir kaç gün içinde Baltık ülkeleri Litvanya, Estonya ve Letonya’ya gönderileceğini açıkladı.


Amerikan tankları birkaç gün içinde Rusya sınırına dayanıyor

Ben Hodges “Bu birlikten bir tabur sadece bir kaç içerisinde bu üç ülkeye gönderilecek. Bu tanklar İngiltere, Almanya ve Kanada askeri birlikleri gelene kadar burada kalacaklar” diye konuştu.

NATO kararı çerçevesinde Estonya’da İngiltere, Litvanya’da Almanya ve Letonya’da ise Kanada komutasında birer tabur oluşturulacak.

Diğer yandan Polonya’ya yerleştirilen kalıcı Amerikan Zırhlı Tugayı Almanya sınırı yakınlarındaki dört Polonya askeri üssünde konuşlanacak, dokuz ayda bir rotasyona tabii olacak, Polonya zırhlı birlikleri ile ortak manevralara katılacak.

Rusya, Amerikan zırhlı birliklerinin Polonya’ya yerleştirilmesi kararının alınmasının ardından çok sert tepki göstermiş, Kremlin sözcüsü Rusya’nın güvenliği ve çıkarlarına açık bir tehdit olarak değerlendirmişti.


(DHA)

Trump başkan seçilince George Orwell’in’1984′ romanı zirveye oturdu

Yargı Trump’ın mültecilere yönelik engelleme kararına dur dedi