Çocuklar tatildeyken nasıl beslenmeli?

Okullar yarıyıl tatiline girdi, çocuklarda beslenme ve fiziksel aktivite iki haftalığına da olsa değişiyor. Çocuklar tatildeyken nasıl beslenmeli?

Çocuklar tatildeyken nasıl beslenmeli?

Özellikle havaların soğuması ile beraber artan hareketsizlik ve karbonhidrat tüketimi ile ağırlık artışı olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, ailelere sağlıklı karbonhidratlardan oluşan atıştırmalıkları öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse okulların yarıyıl tatiline girmesi ile birlikte çocukların tatil dönemindeki beslenmesi ile ilgili ailelere önerilerde bulunuyor.


Öncelikle çocukların grip salgınından korunması için günde 3 meyve tüketmeleri gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, bu meyveleri de ikisi taze biri ise kuru meyve şeklinde tüketilmesini öneriyor.

Hareketsizliğe bağlı oluşabilecek kabızlık sorunu için ise sabah kahvaltılarında kuru kayısı, hurma gibi kuru meyveler tüketilmesini, ara öğünlerde de hazır ürünler kullanmak yerine, evde yapılacak atıştırmalıklarla çocuğun bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini belirtiyor.

Gündelik beslenme sistemi için önerilerde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse diğer öğünler için önerileri şu şekilde sıralıyor;


  • Öğlen ve akşam yemekleri arasındaki uzun arayı karbonhidrat ve proteinden zengin bir öğünle renklendirilebilir.
  • Tahıllı ekmekle yapılan peynirli sandviç, muz yanında süt, ev yapımı meyveli kek yanında süt, ev yapımı sütlü tatlılar gibi seçenekleri değerlendirilebilir.
  • Hazır alınan paketli toz karışımlar yerine nişastayı kullanarak evde sütlü tatlılar hazırlanabilir. Örneğin: 1 litre süt, 2 yemek kaşığı nişasta, 1 yemek kaşığı çavdar unu, 1 paket kakao ile sağlıklı bir ara öğün hazırlayabilir, çocuğunuzun tatlı isteğini kalsiyum içeren bir öğünle avantaja dönüştürebilirsiniz.

Su tüketimi önemli…

Çocuklarda su tüketimi

Kış aylarında en çok unutulanın su tüketimi olduğuna değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, bu dönemde çocuklarda su tüketiminin azalmasına bağlı sindirim ve dolaşım sorunlarının ortaya çıkabileceğini vurguluyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse çocuklarda su tüketimi için; “Yemeklerden önce ve yemek sırasında su tüketmek iştah kontrolüne yardımcı olur. Suyu eğlenceli hale getirmek için, içerisine nane, portakal kabuğu, tarçın atarak hafif aromalı hale getirip tüketimi sağlanabilir. Önemli olan günde en az 1 litre su tüketimini sağlayabilmenizdir” diyor.

Hareket şart…

Hareketsizliğin artmasının kilo alımına neden olacağını belirten Gizem Köse yarıyıl tatilinde bol hareket öneriyor.


Gizem Köse; “Günü daha hareketli hale getirmekte fayda var. Hava her ne kadar soğuk olsa da çocuklar için birçok aktivite bulunuyor. Alışveriş merkezlerindeki parklar, oyun salonları, çocuklar için dizayn edilen merkezlere ulaşmak artık çok kolay. Mümkün oldukça evde oturmadan hareketli zaman geçirmekte fayda var. Eğer evde zaman geçirmek istenirse de televizyon, bilgisayar karşısında değil daha hareket edilebilir aktiviteler tercih edilebilir. Çocuğunuz hareketi sevmiyorsa besin tüketimini kontrol altında tutmanız gerekiyor. Fastfood tarzı besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız çocuğun beslenme alışkanlığının sağlıklı olmasına yarar. Bu nedenle dışarıdan yemek söylemek yerine beraber dışarı çıkın hem hareket edin hem de fastfood tarzı besinlerden uzak durarak sosyal ve sağlıklı bir tatil geçirin”

Yarıyıl tatilini iyi değerlendirmek için velilere öneriler!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.