Yarıyıl tatilini iyi değerlendirmek için velilere öneriler!

Yarıyıl tatiline çok az kaldı. Öğrencileri, aylar boyunca sınavlar, dersler, etütler derken yoğun bir okul temposunun ardından 15 günlük bir tatil bekliyor.

Yarıyıl tatilini iyi değerlendirmek için velilere öneriler!

Öğrencilerin ve velilerin bu tatili iyi değerlendirmesi, çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimleri ve aileler arası ilişkiler için oldukça önemli.

Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumları arasında yer alan Bahçeşehir Okulları yarıyıl tatili için hem öğrencilere hem velilere birbirinden değerli tavsiyelerde bulundu.


Bahçeşehir Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Özen Yazğan’ın “Fark et, Farkında ol, Fark yarat!” temasıyla öğrenci ve veliler için hazırladığı öneri listesiyle, tatil dönüşü motivasyonu, çalışma ve öğrenme enerjisi artmış öğrenciler hedefleniyor. Velilerin ise; çocuklarının zihinsel, psikolojik ve özgüven gelişimlerine destek olmaları isteniyor.

Teknolojiden kitaplara, müze ziyaretlerinden aile bireyleriyle birlikte vakit geçirmeye kadar birçok öneri var.

En önemli öneri ise; “karneyi başarının tek kriteri olarak görmeyin”.

Farkında olun

Çocukların heyecanla beklediği bu tatil veliler için çok farklı anlamlara gelebilir. Yarıyıl tatilini hangi hislerle karşıladığınızın farkında olmanız önemli çünkü bu farkındalığınız tatili verimli geçirebilmeniz için ilk adım olacaktır. Tatiller iyi değerlendirildiğinde paylaşılan anlarla hatıralarda yer eden, çocuğunuzun pek çok alandaki gelişimini destekleyebileceğiniz zaman dilimleridir.

Değerli olduğunu gösterin

Sözlerinizle ve davranışlarınızla çocuğunuza onu sevdiğinizi ve değerli olduğunu hissettirin; güven hissi verin ve yaşama dair rehberlik edin. Çocuklar yaşama dair deneyimleri az olmasına rağmen sevilip sevilmediklerini samimi olarak hissederler.

Geçimişe değil geleceğe odaklanın

Özellikle 8. sınıf öğrenci ve veliler için TEOG sınavlarına yapılan hazırlık nedeniyle önemli bir senedir. Bu nedenle gerçek anlamda farkındalıkla sürdürülmesi, hedeflere ve başarılara odaklanılması gerekir.

Öğrencinin ilk dönem TEOG sınavlarında sergilediği performansı ne olursa olsun şimdi tekrar odaklanma ve yola devam etme zamanı. Bu yarıyıl sürecini de iyi bir şekilde planlayarak bu önemli yılı çocuğunuzla beraber verimli ve keyifli şekilde geçirip fark yaratabilirsiniz.


Öğrencimiz sınav sürecine yönelik çalışmalarla akademik olarak eksiksiz bir şekilde 2. döneme hazır olduğu gibi sosyal ve sportif etkinliklere de daha fazla zaman ayırarak motivasyonunu ve enerjisini arttırabilir.

Karne başarının tek ölçütü olmasın

Karne, çocuğunuzun birinci dönem boyunca sergilediği performansla ilgili size bilgi verir ancak karneyi başarının tek ölçütü olarak değerlendirmek doğru değildir. Çocuğunuzun çabası, potansiyeli ve yetenekleri bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Eğer sizin hırsınız, çocuğunuzun öğrenme isteğinin önüne geçiyorsa onun kendine olan güveni asla gelişemez; bir şeyleri başarabilmek için hep size bağımlı olduğunu hisseder.

Büyük ödüller vermeyin

Karnesi için çocuğunuza büyük maddi ödüller sunmanız, onun başarının başlı başına bir ödül olduğunu hissetmesini engeller. İyi bir karneye verilebilecek en değerli hediye çocuğunuzun çabanın başarıyı getirdiğini görmesi ve sizlerin de onu takdir etmeniz olacaktır. Bu güzel hisler ve bu hislere dair anılar, hiçbir paranın satın alamayacağı kadar kıymetli birer hediyedir.

Tatil ödevlerini planlayarak yapın

Yarıyıl tatilinde ödev planlaması

Öğrenme süreklilik gerektirir; öğrenilenlerin tekrar edilmesi ve pekiştirilmesi önemlidir. Tatilde yapılacak ev çalışmaları bu nedenle hazırlanır. Bir planlama dahilinde yapılırsa sorunsuzca tamamlanabilir. Ancak çocuğunuzun sürekli ders çalışmasını beklemeyin; siz sürekli ders çalışmasını söylediğinizde bu pazarlık yapılabilir bir konuya dönüşür.

Teknoloji kullanımında bilinçli örnek olun

Yarıyıl tatilinde teknolojiyi bilinçli kullanarak çocuğunuza örnek olun. Beyin gelişimi açısından öz denetimden sorumlu bölge, beynin en son gelişen kısımlarındandır. Bu nedenle de çocuklar isteklerini ertelemekte zorlanırlar; kurallara ihtiyaç duyarlar. Ancak sadece kurallar koymak yeterli değildir; sizin örnek ve takipçi olmanız da gereklidir.

Kitap okumaya devam

Tatilde keyifli vakit geçirmenin bir yolu da kitap okumaktır; sizin de kitap okumanız ve okuduklarınızla ilgili paylaşımlarda bulunmanız çocuğunuzu bu konuda teşvik edecektir. Kitap okuma saati planlamaya ne dersiniz? Bu saat diliminde herkes seçtiği bir kitabı okusun.

Beraber vakit geçirin


Merak etmek, küçücük şeylerden inanılmaz mutluluklar üretmek çocukların özelliğidir. Tatilde beraberce yapacağınız geziler, müze ziyaretleri, izleyeceğiniz gösteri ya da filmler, yeni insanlarla tanışmak, sevdiklerinizi ziyaret etmek, beraber vakit geçirmek vb. etkinlikler yeni deneyimler edinmek, öğrenmek ve neşelenmek için harika bir fırsattır.

Milli Eğitim Bakanı’ndan yeni müfredat açıklaması


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.