Donald Trump yemin töreniyle ABD Başkanı oluyor

Donald Trump bugün gerçekleşecek yemin töreniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin 45’inci başkanı oluyor. Yemin töreni 200 milyon dolara mal oldu. İşte detaylar…

Donald Trump maaşı reddetti: Başkanlık maaşı ne kadar?

Donald Trump için düzenlenecek yemin töreni için haftalardır yoğun çalışmalar yapılıyor. Maliyetinin 200 milyon doları bulacağı tahmin edilen 3 günlük devir teslim törenine, görevini devredecek Obama ve ailesi başta olmak üzere ABD’nin sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katılacak.

900 bin kişi katılacak

ABD Kongre binasının bahçesinde düzenlenecek törene 900 bine yakın Amerikalının katılması bekleniyor. Donald Trump’ın 45’inci ABD Başkanı olarak yönetimi devralacağı tören, 1789’da ülkenin ilk başkanı George Washington’ın New York’ta yemin etmesinden bu yana küçük değişikliklerle her başkan için düzenleniyor.


Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Washington’ın 1800’de resmen ABD’nin başkenti kabul edilmesiyle bu kentte yemin eden ilk başkan Thomas Jefferson olmuştu. Yemin töreni, James Monroe’nun başkanlığa geçişiyle 1817’den beri Washington’daki ABD Kongresinin bahçesinde halkın katılımıyla düzenleniyor.

Töreninin yapılacağı 20 Ocak’tan bir gün önce Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Arlington Ulusal Mezarlığındaki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bırakacak.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house marines

Mezarlıktaki merasimin ardından başkentin sembollerinden Lincoln Anıtı’nda Donald Trump’ın seçim sloganı olan “Amerika’yı Yeniden Büyük Yapalım” temalı konser başlayacak. Konserde bando takımlarının yanı sıra Toby Keith, 3 Doors Down gibi şarkıcı ve gruplar sahne alacak. Donald Trump ve Mike Pence buradaki kutlamalara katılan Amerikalılara hitap edecek.

Obama ile buluşma

Trump ve ailesi, 20 Ocak’ta güne Beyaz Saray’a giderek başlayacak. Obama ailesine katılacak olan Trump ve ailesi, Beyaz Saray’da halef ve selef olarak bir araya gelecek. Donald Trump ve Obama, kısa bir görüşmenin ardından aileleriyle Beyaz Saray yakınındaki bir kiliseye giderek kısa bir dini törene katılacak. Trump ve Obama, bunun ardından yemin töreni için ABD Kongresine geçecek.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration obama

Donald Trump, bugün (20 Ocak 2017) öğle saatlerinde ABD Yüksek Mahkemesinin başyargıcı John Roberts’ın önünde 1884’ten beri ABD Anayasası’nda yer alan şu yemini edecek:

“ABD’nin başkanlık makamını sadakatle yürüteceğime ve elimden gelenin en iyisini yaparak ABD Anayasası’nı muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.”

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Bu yemin metninin sonunda ABD başkanları geleneksel olarak ayrıca “Tanrım bana yardım et.” ifadesini de kullanıyor. Bu ifade, anayasadaki yemin metninde yer almasa da bugüne kadar ABD başkanlarının çoğu tarafından yeminin sonunda dile getirildi. Donald Trump’ın da bu ifadeyi kullanması bekleniyor. Ayrıca metindeki “yemin ederim” ifadesini de bugüne kadar bazı başkanlar “beyan ederim” şeklinde kullandı.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

İncil üzerine yemin ediliyor

Bunun dışında ABD başkanları yine geleneksel olarak yemin ederken ellerini İncil üzerine koyuyor. Theodore Roosevelt ve John Quincy Adams gibi birkaç istisna dışında tüm Amerikan başkanları yemin sırasında bunu uygulamıştı. Donald Trump’ın da Abraham Lincoln’ün kullandığı İncil’e ve kendisinin çocukluğundan beri kullandığı kutsal kitaba el basacağı belirtiliyor.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration mike pence

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de yemin edecek

Donald Trump gibi Başkan Yardımcısı Mike Pence de törende bu yemini tekrarlayacak. Pence de Yüksek Mahkeme yargıçlarından birinin eşliğinde yemin edecek.

Yemin töreninin bitmesiyle başkanlık görevi sona eren Obama ve ailesi için de Beyaz Saray’dan ayrılış töreni düzenlenecek. Daha sonra geleneksel Kongre yemeği ve geçit töreni için ABD Kongresinden Beyaz Saray’a geçilecek.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Kortej

Pensilvanya Caddesi boyunca Kongre binasından Beyaz Saray’a gidişte yol boyunca halk yeni başkanı kutlayacak. Ancak bu sırada Donald Trump karşıtlarının gösteriler düzenlemesi de bekliyor.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Beyaz Saray’da Başkanlık Balosu

Trump’ın Beyaz Saray’a kortej eşliğinde geçişinin ardından akşam ABD’de yeni dönemin başlaması onuruna başkanlık balosu verilecek. Trump, eşi Melania Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşinin dansıyla başlayacak balo, dans grupları ve şarkıcıların katılımıyla devam edecek.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Ertesi gün dini merasim

21 Ocak’ta ise Washington Ulusal Katedrali’nde 1933’ten bu yana yapılan dini merasim düzenlenecek. Başkanlık için 1933’ten bu yana bu katedralde yapılan dini merasimler, sadece Bill Clinton zamanında siyahilerin gittiği Metropolitan African Methodist Episcopal Kilisesinde düzenlenmişti. Katedraldeki dini merasim sonrasında Donald Trump, Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te 45. Başkan olarak görevine başlayacak.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

28 bin polis ve 7 bin asker

Tören ve kutlamaların üç gün boyunca devam edeceği başkent Washington’da çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik önlemleri kapsamında başkentte yaklaşık 28 bin polisin yanı sıra Ulusal Muhafız birliklerinden 7 bin asker görev yapacak. Ayrıca kentteki birçok cadde kapatılacak, metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarına kısıtlama getirilecek.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

900 bin kişi katılacak

Kongre binasında düzenlenecek yemin töreni ve ardından Beyaz Saray’a kadar gerçekleştirilecek kortej geçişini izlemek üzere 900 bin kişinin Washington’da olması öngörülüyor.


Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Donald Trump’ın başkanlığını kutlamak için gelen destekçilerinin yanı sıra protesto amaçlı katılımların da olacağı belirtiliyor. Donald Trump karşıtı onlarca grup yemin töreni günü ve öncesinde protesto gösterileri düzenleyeceklerini açıkladı. Bu nedenle başkentte güvenliğin sıkı tutulacağı ifade edildi.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house lincoln memorial
Lincoln Memorial, Washington D.C.

Daha önce tören için ABD’nin ünlü sanatçılarına davet gönderildiği fakat Donald Trump’ın “aşağılayıcı ve ayrımcı söylemlerinden” dolayı katılımın olmayacağı belirtilmiş, törene katılacak ünlü sayısının azlığı ABD kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Trump’ın tören organizatörleri, devir teslim törenine sayılı günler kala bir yetenek yarışmasında ikinci olan 16 yaşındaki opera sanatçısı Jackie Evancho, Mormon orkestrası ve bir dans grubunun yanı sıra Toby Keith, 3 Doors Down, Lee Greenwood gibi ünlü şarkıcı ve grupların kutlamalarda yer alacağını duyurdu.

Donald Trump kimdir?

Gençliği

Donald John Trump, 14 Haziran 1946 tarihinde iş adamı Frederick ve Mary MacLeod Trump’ın beş çocuğundan ikincisi olarak New York’un Queens ilçesinde doğdu. Trump’ın ağabeyi Fred Jr. Trump’ın alkol ve sigara alışkanlığı vardı ve alkolizm yüzünden 1981 yılında öldü.

genç donald trump 1973 gençlik youth young
Donald Trump (1973)

Donald Trump’ın baba tarafı Alman asıllıdır. Büyükannesiyle büyükbabası Almanya’dan ABD’ye göç etmişlerdir. Annesi ise İskoç kökenlidir. Annesi Mary Trump (kızlık soyadı MacLeod, 1912-2000), İskoçya’da, Tong, Lewis’de doğdu. Dedelerinin hepsi Avrupa’da doğmuştur. Babası Fred Trump (1905-1999), Kallstadt’dan göç eden ebeveynleri ile New York’un Queens semtin’de dünya’ya geldi. Baba Fred Trump emlâkçılık yapıyordu ve Almanya ve New York’ta en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden biri haline geldi. Babası Fred ve Annesi Mary, 1936 yılında evlendiler.

Donald Trump youth young

Eğitim hayatı

Amcası John G. Trump, 1936-1973 yılları arası Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesördü ve İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin radar araştırmalarında yer aldı. Donald Trump sık sık ailesinin akıllı genlerin kanıtı olarak amcasını hatırlatmaktadır.

Donald Trump’ın ailesinin ve atalarının soy ismi olan Drumpf, 17. yüzyılda Otuz Yıl Savaşları sırasında Trump olarak değişti. Trump, Alman kökeninden gurur duyduğunu belitti; New York’ta, 1999 Alman-Amerikan Steuben geçit töreninde büyük mareşal olarak görev yaptı.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Donald Trump 1960’lı yılların başında liseyi kötü hal ve gidişi yüzünden, terk etmek zorunda kaldı. Ardından askeri akademide okudu ve 1968’den sonra Pennsylvania’daki Wharton Institute’de işletme bilimleri eğitimi gördü. Tek ve iki ailelik evlerin yapımında uzmanlaşan babasının şirketinde ayak işlerine baktı.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Forbes iş dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer almıştır. 2004-2015 yılları arasında NBC kanalında yayınlanan reality show The Apprentice’de yer almıştır.

2016 yılında sert barış ideolojisinin, Radikal İslam, IŞİD, atom ülkesi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması sebebiyle Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

2012 ve 2016 ABD başkanlık seçimleri

Donald Trump 2012 ABD başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. 2016 ABD başkanlık seçimleri için ise Cumhuriyetçi Parti adayının belirleneceği parti içindeki yarışa katılacağını açıkladı. Seçim kampanyaları için haftada 2 milyon dolar harcayacağını söyledi.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Donald Trump seçim sloganı olarak Make America Great Again sloganını kullanmıştır. Aynı sloganı 1980 yılında eski başkan Ronald Reagan da seçim kampanyalarında kullanmıştır. Seçim vaatlerinde göçmenler, müslümanlar, güvenlik ve IŞİD ile mücadele konularındaki görüşleri ön plana çıkmıştır. Göçmenler için öne sürdüğü planlardan biri de ABD ile Meksika sınırına bir duvar örülmesidir.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

Özel hayatı

Alman asıllı Amerikalı iş adamı Frederick Trump’ın torunudur. Amerikalı iş adamı Fred Trump’ın 5 çocuğundan biridir. Maryanne, Frederick Jr., Elizabeth, Robert adında 4 kardeşi vardır. Donald Trump 3 evlilik yapmıştır bu evliliklerden 3 erkek 2 kız olmak üzere 5 çocuğu vardır. 1977 yılında atlet ve manken olan Ivana Zelníčková ile evlendi bu evlilikten Donald Trump Jr., Ivanka Trump ve Eric Trump olmak üzere 3 çocuğu oldu.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house

1991 yılında 16 yıllık eşinden ayrıldı. Boşandıktan 2 sene televizyoncu Marla Maples ile evlendi aynı sene bu evlilikten Tiffany adında kızı doğdu. Çift 1996 yılında ayrılma kararı aldı. 2005 yılında tasarımcı ve model olan Melania Knauss ile evlendi. Bu evlilikten 2006 yılında Barron Trump adında bir oğlu doğdu.

Donald Trump yemin töreni ABD Başkanı inauguration congress white house


Donald Trump ilk eşinden doğan Donald Trump Jr., Eric Trump ve İvanka Trump’ın iş dünyasında yer edinmesini istemiş, çocuklarının da bu işi öğrenmesi ve kendisinden sonra şirketi yönetebilmeleri için onları yanına almıştır. Firmasının resmi sitesinde bu üç çocuk The Next Generation olarak tanıtılmaktadır.

8 yıl hüküm süren Obama’nın gün yüzüne çıkan fotoğrafları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.