Kocaeli’deki fuel oil sızıntısı biyolojik çeşitliliği ve insan sağlığını tehdit ediyor

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Dil iskelesi’nde perşembe günü sızmaya başlayan fuel oil, bölgede büyük bir doğa katliamına yol açtı.

Kocaeli'deki fuel oil sızıntısı biyolojik çeşitliliği ve insan sağlığını tehdit ediyor

Denize sızan yakıt, Körfez ve Derince Sahili’ne ulaştı ve buradan Gölcük’e doğru ilerliyor. Deniz kuşları başta olmak üzere pek çok deniz canlısını akaryakıta bulayan sızıntı, bölgedeki tüm kıyıları, denizel biyolojik çeşitliliği ve insan sağlığını büyük tehlikeye atıyor.

Felakete sebep olan şirket açıklanmalı

Yaşanan felaketin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen sorumlular ve yapılan kurtarma çalışmaları hakkında gereken resmi açıklama henüz yapılmadı. Bölge, trafiğe ve insan giriş çıkışına da kapatıldığı için alanı temizleme çalışmaları kamuoyu tarafından yeterince takip edilemiyor.


Önce balıklar, sonra insanlar zehirlenecek

Sızıntıdan ilk zarar gören su kuşları ve yüzey temizleme çalışmaları yapıldığına dair açıklamalar olsa da daha büyük bir tehdit oluşturan dibe çöken fuel oilin temizlenmesi konusunda hiçbir girişim bulunmuyor.

Diğer akaryakıt türevlerine göre viskozitesi daha yüksek olan fuel oilin en önemli özelliği dağıldığı tüm bölgeyi kaplamasıdır. Deniz canlılarının besin kaynaklarının bir akaryakıt türevi ile kaplanması, balıkları ve bu balıklarla beslenenleri doğrudan etkileyecektir.

Akaryakıta bulanmış kuşlar hala yaşam mücadelesi veriyor

akaryakıta bulanmış kuşlar

Felaketin duyulması üzerine bölgeye giden Doğa Derneği Koruma Programı Koordinatörü Itri Levent Erkol, kıyı ve denizel alanda incelemeler yaparak zarar gören canlıların durumunu değerlendirdi.

Erkol yaptığı açıklamada: “Felaketin etkilediği kıyılara sözde temizleme çalışmalarından bir gün sonra ulaştığımızda durumun ciddiyetini daha iyi anladık. Kıyının deniz ile kesiştiği bölgede ulaşabildiğimiz yerlerde onlarca deniz anasının yanısıra onlarca yakıta bulanmış ölü ve canlı sakarmeke gözlemledik. Avrupa’dan ve ülkemizdeki diğer sulak alanlardan kışlamak için bölgeye gelen su kuşları için tehlike devam ediyor.” dedi.

su kuşları

Alanda ilk müdahaleyi gerçekleştiren Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yaprak Fidancı, kıyı ve denizdeki kirlenmeyi 14 Ocak 2017 Cumartesi sabahı fark ettiklerini ve kirliliğin gün içerisinde arttığını belirtti.


Fidancı’nın verdiği bilgiye göre, ilk müdahale mahalle imecesi şeklinde dernek üye ve gönüllüleri tarafından gerçekleştirilerek, bulunan tüm kuşlar kişisel çabalar ve Körfez Belediyesi’nin olanakları ile Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ne aktarıldı.

Körfez Belediyesi’ne bağlı iş makinaları kıyıdaki kirliliği kamyonlara yükleyerek ortamdan uzaklaştırdı. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ne sevk edilen 58 kuşun 17’si çeşitli sebeplerle hayatını kaybederken diğer bireylerin durumu iyiye gidiyor.

Hayvanat bahçesi uzmanları halen birçok kuşun fuel oile bulanmış halde olduğunu ve duyarlı vatandaşların bu kuşları evlerine götürüp temizlemeye çalıştıklarını bildirdi. Ancak uzmanlar temizleme işlemleri sırasında çözücü olarak mazot, benzin vb. maddelerin kullanılmasının canlıya daha çok zarar vereceğini bildirerek, bunun yerine zeytinyağı kullanılmasını tavsiye ediyor.

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç ise yaptığı açıklamada: “Petrol sızıntısı gibi felaketlerin doğaya verdiği zarar gördüğümüzden çok daha fazla. İlgili bakanlıkların ve şirketlerin bu felaketlere karşı çok hassas ve hazırlıklı olmaları, gerektiğinde sivil toplum kuruluşları ve uzmanlarla iş birliği yaparak çalışmaları gerekmektedir. Kocaeli’de gerçekleşen bu felaketin sorumlularının ve boyutunun açıklanmasını, hem yüzeydeki hem de dibe çöken fuel oilin temizliğinin acilen en uygun şekilde yapılmasını talep ediyoruz.” dedi.

çevre felaketi

Bentoz’un bir akaryakıt türevi ile kaplanması

Deniz canlıları için önemli bir besin kaynağı oluşturan bentoz’un (deniz dibinde çamurda veya kaya üstlerinde yaşayan hayvanlar) akaryakıta bulanması büyük tehlike oluşturuyor çünkü, birçok omnivor ve karnivor balığın besinini oluşturan bentoz’un bir akaryakıt türevi ile kaplanması bunlar üzerinden beslenen balıkları ve son olarak bu balıkları tüketen insanları da doğrudan etkiler.

Bentoz elemanlarının en önemlilerinden olan midyeler her gün vücut ağırlıklarının yaklaşık 10 katı kadar suyu filtre ederek beslenmektedirler. Bu da yaklaşık 1 kg midye etinin 100 gramının fuel oilden oluşacağı anlamına gelmektedir.


Bir hidrokarbon türevi olan fueloil besin basamağında üst katmanlara çok fazla bozulmadan iletilecektir ve bu durum da uzun vadede organ iflası gibi birçok fizyolojik bozukluğa sebep olacaktır.

Muğla Çevre Platformu’ndan sit düzenlemesine dur çağrısı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.