NASA açıkladı: Göktaşı dünyaya teğet geçti

Orta büyüklükte olarak nitelendirebileceğimiz bir göktaşı, dünyamızı teğet geçti. Ancak 2017 AG13’ü bu kadar önemli kılan şey ise asteroidin 24 saat öncesine kadar saptanamamış olması.

NASA açıkladı: Göktaşı dünyaya teğet geçti

‘2017 AG13’ adı verilen gök cismi, Türkiye saati ile 17.00 sularında gezegenimizin 192.000 kilometre yakınından geçerek yolculuğuna devam etti.

Astronomlar,  dünyayı teğet geçen AG13 adındaki göktaşını gözlemledi ve özelliklerini açıkladı.


192.000 kilometre çok gibi gözükebilir ama bahsettiğimiz mesafe, Ay ile Dünya arasındaki mesafenin neredeyse yarısı. Dünya ile Ay arasında 385.000 kilometre mesafe bulunuyor. AG13 olarak tanımlanan göktaşı hakkındaki detaylar astronom Eric Edelman kamuoyu ile paylaşıldı.

Uzayın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda 2017 AG13’ün dünyaya yakınlığı oldukça tehlikeli olarak adlandırılıyor.

NASA açıkladı: Göktaşı dünyaya teğet geçti

 

 

15 ila 34 metre büyüklüğünde olduğu tahmin edilen asteroidin bir kente düşmesi felaket olurdu.

Cambridge Üniversitesi‘nin de doğruladığı açıklamaya göre; AG13’ün genişliği 11 ile 34 metre arasında. 2013’de, Rusya semalarında infilak edip, 1000’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan  göktaşının tahmini genişliği 20 metre civarındaydı. AG13, 7 Ocak 2017’de Arizona Üniversitesi tarafından keşfedilmişti.

2017 AG13, Dünyayı teğet geçmeden 24 saat önce Arizona Üniversitesi’nin ‘Catalina Sky Survey’ isimli birimi tarafından saptandı.

NASA açıkladı: Göktaşı dünyaya teğet geçti

AG13 kesinlikle yalnız değil. Güneş Sistemi’nde, AG13’e benzer yapıya sahip yüz binlerce, belki de milyonlarca göktaşı bulunuyor. Bunlardan sadece 15.000’i, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve NASA tarafından sınıflandırılabildi.


Dünyamız olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı?

NASA açıkladı: Göktaşı dünyaya teğet geçti

Hollywood’un en popüler filmlerine konularından biri olan bu senaryoya cevap NASA’dan gelmişti. 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) göre, böylesi bir durumda geleceğimizin hiç de parlak olmadığı bildiriliyor.

Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union’ın toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.

En büyük sorunun insanlığı böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth, bu denli bir riskin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş ve bir de öneride bulunmuştu.

NASA açıkladı: Göktaşı dünyaya teğet geçti

Nuth’a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi dünyaya çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek.


Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti.

Dünyanın yer çekirdeğinin ‘kayıp elementi’ bulundu

Cüce Gezegen Ceres’te Dünya’dakinden Daha Fazla Su Olabilir mi?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.