TCMB 24 Ocak’ta faiz artışı yapacak mı?

Dolar kuru ve TL açısından piyasaların yakından takip ettiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı bu hafta Salı günü gerçekleştirilecek.

TCMB 24 Ocak'ta faiz artışı yapacak mı?

Her ne kadar yabancı kurum ve kuruluşlardan agresif bir faiz artışı yönünde beklenti açıklamaları gelse de, Destek Yatırım olarak bu toplantıda politika faizinde bir değişiklik yapılmasını beklemiyoruz.

Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan analizinde, TCMB’nin hali hazırda 4 defa üst üste repo ihalesi açmayarak TL’yi desteklediğini belirterek “Dün ise Merkez Bankasının döviz swapları yoluyla TL’yi destekleme üzerine çalışma yaptığı haberleri ön plana çıktı. Son yıllarda Brezilya Dolar karşısında Reali korumak için sıkça bu yöntemi kullanarak döviz kurlarını kontrol altında tutmayı başarıyor. Bu bağlamda kurum olarak TCMB’nin faiz silahını en sona saklayacağı mesajını vereceğini ve 24 Ocak’ta faiz oranlarında değişiklik yapmayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.


TCMB’nin son kur hamlesi: Döviz swapları

Türkiye Cumhuriyet Merkez bankasının TL varlıklarını desteklemek amacıyla yaptığı hamleler devam ediyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta TCMB günlük repo ihalesi açmayarak bankaları geç likidite penceresine yönlendirmişti.

Dün ise Merkez Bankasının döviz swapları yoluyla TL’yi destekleme üzerine çalışma yaptığı haberleri ön plana çıktı. Döviz swap işlemleri, iki tarafın önceden anlaşmaya vardıkları oran ve koşullar içinde iki farklı para biriminin belirli bir tarihte takas edilmesi anlamına geliyor. Merkez bankaları bu yönteme zaman zaman başvurduklarını biliyoruz.

TCMB’nin swap yöntemini kullanarak amacı, döviz rezervlerini kullanmadan piyasalara döviz likiditesi enjekte etmektir. Bu çalışma hayata geçtiği takdirde döviz ihtiyacı olan bankalar Merkez Bankası garantörlüğünde yapacağı swap anlaşmalar ile döviz ihtiyacını karşılayacak. Bu süreçte ise günlük döviz ihtiyacı olan bankalara geri almak üzere dolar verecek.

Ayrıca TCMB Türk Lirası depoları karşılığı döviz depoları piyasaları açarak TL varlığı fazla olanlar ile döviz fazlası olan bankaların daha ucuz maliyetle değişim yapabilmelerini amaçlıyor.


Böylece Merkez Bankası faiz artırma yoluna gitmeden hem döviz kurlarını kontrol altında tutmuş olacak hem de yurt içi piyasaların kur risklerini kontrol altında tutarak yurtiçi piyasanın döviz riskini hedge etmiş olacak.

Bu yöntemi en çok kullanan ülke ise Brezilya olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda Brezilya Dolar karşısında Reali korumak için sıkça bu yöntemi kullanarak döviz kurlarını kontrol altında tutmayı başarıyor. TCMB, geçtiğimiz haftadan bu yana farklı yöntemlere başvurarak TL’yi güçlendirme çalışıyor.

Bu yöntemler bize TCMB’nin faiz yükseltmek yerine diğer para politikası araçlarını kullandığını gösteriyor. Bu bağlamda kurum olarak TCMB’nin faiz silahını en sona saklayacağı mesajını vereceğini ve 24 Ocak’ta faiz oranlarında değişiklik yapmayacağını düşünüyoruz.

Bunun yanı sıra, Trump ve danışmanının güçlü doların ekonomiye zarar verebileceğine yönelik söylemleri Doların değer kaybında başka bir faktör olarak karşımıza çıktı.

Dolar endeksinin 100,200 seviyelerine gerilemesi TL varlıklarını destekledi. Bu gelişmeler sonrası değer kazanan TL varlıkları, güçlü seyrini korumaya devam ediyor.


3.8250 direnç olarak takip edilebilir. Bu seviye geçilemediği sürece Dolar TL paritesinin geri çekilmeleri 3.7250 – 3.6950 bölgesine doğru sürebilir.

2017’de ekonomik krizi iliklerinize kadar yaşayacaksınız!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.