Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi Eskişehir’de

33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürleri, Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sergilenmeye başlıyor.

"Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması" sergisi Eskişehir'de28 Şubat Salı günü saat 18.00’da açılacak olan sergi, 12 Mart’a kadar gezilebilecek.

Aydın Doğan Vakfı tarafından 33 yıldır düzenlenen ve dünya karikatürünü evrensel bir boyutta ele alan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl 68 ülkeden 752 sanatçı 2.521 karikatürle katıldı.


33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması

Birincilik ödülü

33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler ödül töreninin ardından Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, Kadiköy Belediyesi Karikatür Evi, Okan Üniversitesi, Adana 75. Yıl Sanat Galerisi ve Galeri Işık Teşvikiye’de ziyarete açılmıştı.

Sergi, şimdi de Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. 28 Şubat Salı günü saat 18.00’da açılacak olan sergi, 12 Mart’a kadar gezilebilecek.

Sergide, yarışmanın bu yılki birincisi Marco De Angelis (İtalya), ikincisi ‘Cau’ Claudio Antonio Gomes (Brezilya), üçüncüsü Doğan Arslan (Türkiye) ve bu yıl ilk defa ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya’ kategorisinde verilen Özel Ödül’ün sahibi Emrah Arıkan’ın (Türkiye) eserlerinin yanı sıra Başarı Ödülü alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler de yer alacak.

ikincilik ödülü


Yarışmada Başarı Ödülü kazananlar arasında, Oktay Bingöl (Türkiye), Vitaly Bondar (Beyaz Rusya), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Hicabi Demirci (Türkiye), ‘Feggo’ Felipe Galindo (Amerika), Rodrigo Machado da Rosa (Brezilya), Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya), Arif Sutristanto (Endonezya), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Kürşat Zaman (Türkiye), Nahid Zamani (İran) ve Zygmunt Zaradkiewicz (Polonya) yer alıyor.

Yusuf Franko’nun insanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri