Geleneksel el sanatları Göynük kadınlarının elinde hayat buluyor

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini Osmanlı’dan günümüze dek korumayı başaran ve geçtiğimiz günlerde Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı alan Göynük’te geleneksel değerler aslına uygun olarak yaşatılıyor.

Geleneksel el sanatları 'Göynük Kadınları'nın elinde hayat buluyor!

Göynük Belediyesi bünyesinde hizmet veren “El Sanatları Eğitim Merkezi” unutulmaya yüz tutan el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasını ve kültürel değerlerin devam ettirilmesini sağlıyor.

Merkezle aynı zamanda Göynüklü kadınlara hem maddi hem de manevi destek sağlamayı hedeflediklerini belirten Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı Kemal Kazan, “Kadınlarımızın kendilerini geliştirmesine katkı sağlamak ve üreten kadın sayımızı arttırmak için çalışıyoruz. Kadınlarımız ürettikleri eserlerle geçmişi geleceğe taşıyan kültür ve sanat elçilerimiz olacak” dedi.


Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) desteğiyle Göynük Belediyesi tarafından açılan, 1 usta öğretici ve 13 kursiyerle faaliyete gösteren El Sanatları Eğitim Merkezi’nde, kadınlar hem sosyalleşiyor hem de aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Kursa katılan kadınlara Göynük’ün kendine has dokuması olan ve Türk Patent Enstitüsü tarafından da tescillenen ‘Tokalı Örtme’ eğitimi veriliyor.

Geleneksel el sanatları

‘Mekikcik, Asker Başı, Kaynana Gülü, Elti Çatlatan ve Kaymakam Başı’ gibi farklı desen ve renklerde tokalı örtme yapmayı öğrenen ve üreten kadınlar yaratıcılık konusunda da kendilerini geliştirme fırsatı buluyor.

Geleneksel el sanatlarının yaşatılması için önemli bir platform oluşturan El Sanatları Eğitim Merkezi’nde Tokalı Örtme’nin çanta, fular, şömentabla, masa örtüsü, peşkir, bluz ve elbiseye uyarlandığı özgün el sanatı ürünleri de üretiliyor.

Amaç geçmişten geleceğe köprü kurmak

Geleneksel el sanatları

“Göynük’te kadınlar geçmişte yaptıkları örtü ve oyalarla duygularını ifade etmişler. Hepsi o kadar anlamlı ve güzel ki. Onlara sahip çıkmak, tarihi, kültürel mirasımıza ve değerlerimize de sahip çıkmaktır” diyen Kazan, manevi mirasların, kültürel ve sanatsal değerlerin kaybolmaması için de çaba harcadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

Kadınlar, ne verirseniz, onu en güzel haliyle size sunar. Eğitimde kadınlarımıza daha fazla fırsat vermeliyiz. Çünkü kadınların yetiştirdiği nesiller, dolayısıyla kadınlarımız geleceğimize yön veriyor.

Geçmişten geleceğe köprü kurmak ve kadınlarımıza istihdam imkanı sağlamak, eğitim ve öğrenme fırsatı oluşturmak amacıyla, Göynük Belediyesi olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliğiyle El Sanatları Eğitim Merkezi’ni kurduk ve kadınlarımızın hizmetine sunduk.


Göynüklü kadınlarımıza hem maddi hem de manevi destek sağlamak istedik. İşi bilen ve öğrenmeye hevesli kadınlarımız burada dostluk çerçevesinde deneyimlerini ve bilgilerini birbirleriyle paylaşıyor.

Bizi biz yapan kültürel değerlerimizi, el sanatlarımızı unutturmamak ve genç nesillerin de öğrenmesini sağlamak için açtığımız merkezimizde, kadınlarımız iş öğrenmenin yanı sıra Türkiye İş Kurumu’ndan günlük 20 lira ücret de alıyor.

26 hafta süren kurslarda günde 8 saat eğitim alan kursiyerler, kurs bitiminde Milli Eğitim Bakanlığından ve belediyeden onaylı “Mekik Dokuma” sertifikasına da sahip oluyor. Aile ekonomisine katkı sağlayan ve kendini geliştiren kadınlarımızın el emeği göz nuru ürettikleri el işleri sayesinde özgüvenleri de artıyor.

Kadınlarımızın kendilerini geliştirmesine katkı sağlamak ve üreten kadın sayımızı arttırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin geleceği için herkesin üretime ve eğitime katkı sağlaması gerektiğine inanıyorum. Ürettikçe büyüyeceğiz. Tarihimize, kültürümüze de sahip çıkacağız.

Tokalı örtme benim altın bileziğim

Geleneksel el sanatları

El Sanatları Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olan Hacer Kaya’da el işi bilmenin ve El Sanatları Eğitim Merkezi’nin kendisine kattıklarını anlatırken şu ifadeleri kullandı:

Başta Belediye Başkanımız Sayın Kemal Kazan olmak üzere bu kursu hizmete açan ve kadınlarımızın meslek sahibi olmasına imkan sağlayan herkese teşekkür ederim.

Ben 16 yaşımdan beri Tokalı Örtme başta olmak üzere birçok el işi yapıyorum. Babaannemden bana kalan en değerli miras el sanatları. Bu sanat benim altın bileziğim. Bu sayede siparişler alıyor ve ürettiğim dokumalardan gelir elde ederek aile bütçeme katkıda bulunuyorum.

Şimdi de eğitim vererek hem bildiklerimi pekiştiriyor, hem de başkalarına yardımcı oluyorum. Eğitime katkı sağlamak ve başkalarını da bilgilendiriyor olmak beni çok mutlu ediyor. Kursiyerlerimizin de kısa sürede eğitim verecek düzeye geleceğine inanıyorum.


Böylece el sanatlarımız nesilden nesile aktarılacak. Kadınlar bilgilendikçe eğitim düzeyimiz gelişecek ve daha bilinçli nesiller yetişecek.

Potlaç Kadın Emeği Pazarı: Kadıköy Belediyesi’nden örnek proje


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.