KHK ihraçlarına AK Parti’li gazeteciler bile tepki gösterdi

Yeni OHAL KHK’sı ile toplam 4 bin 464 kişi ihraç edildi. FETÖ ile ilişkisi olmayan profesörler ve sanatçıların da üniversitelerden atılmasına hükümete yakın gazeteciler bile isyan etti.

Son KHK ihraçlarına AK Parti'li gazeteciler bile tepki gösterdi

686 nolu KHK ile binlerce kişi memuriyetten atıldı

Yeni çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile binlerce memur memuriyetten atıldı. Toplamda 4 bin 464 memur kamudan çıkarılırken, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 417 personel, İçişleri Bakanlığı’ndan 49, Dışişleri Bakanlığı’ndan 48, TRT’den 80 kişi atıldı. Ancak en büyük tepki, bilim ve sanat dünyasına yönelik ihraçlara yönelik oldu. Öyle ki FETÖ’yle ilişkisi olmadığı kamuoyunca bilinen profesörler ve sanatçılar üniversitelerden atıldı. Referanduma sunulacak Anayasa değişiklik paketi konusunda “padişahın bile partisi yoktu” ve “böyle bir ortamda rejim değiştirilmez” diyen Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu da son KHK ile ihraç edildi.


Hükumete yakın gazeteciler bile isyan etti

yusuf kaplan ihraç khk

cem küçük ohal khk ihraç


İhraçlara iktidara yakın iki isimlerden de tepki geldi. Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan Twitter hesabından ihraç kararlarını eleştirdi. Kaplan, “Şimdi tepem attı! FETÖ’yle ilgisi olmayan tertemiz insanlar ihraç ediliyor!  Olmaz!  Kim yapıyor bu temizliği? ERDOĞAN’IN ALTI OYULUYOR!” “Elbette FETÖ temizlenecek! Ama FETÖ’yle hiç ilgisi olmayanların canı yandı! Kriptolar referandum darbesi yapıyor! BÜROKRATİK DARBE BU! UYARI/YORUM 3 FETÖcü dilekçe veriyor! Rektör ihraç ediyor! Olmaz! Sinsi bir tezgâh var! REFERANDUM DARBESİ BU! MÜDAHALE EDİLMELİ!” tepkisini dile getirdi.


İhraçların kurumlara göre dağılımı şöyle:

 • Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 893 kişi,
 • Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 417 kişi,
 • Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) 2 bin 585 kişi,
 • Yargıtay Başkanlığı’nda 10 kişi,
 • Yüksek Seçim Kurulu’unda 10 kişi,
 • Sermaye Piyasası Kurulu’unda 1 kişi,
 • Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nda (TOKİ) 2 kişi,
 • Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu’nda 88 kişi,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde 2 kişi,
 • Avrupa Birliği Bakanlığı’nda 3 kişi,
 • Dışişleri Bakanlığı’nda 48 kişi,
 • Ekonomi Bakanlığı’nda 15 kişi,
 • İçişleri Bakanlığı’nda 49 kişi,
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda 3 kişi,
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 16 kişi,
 • Yüksek Öğretim Kurumu’nda 330 kişi.

Havuz medyasında deprem: Çok bunaldık be reis!

Haksızlığa karşı duranlar neden vatan haini?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.