Sevgililer gününde hediye seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Sevgililer Günü artık kapıya dayandı. Henüz hediye konusunda bir fikir üretmediyseniz ya da “Hediyeye ne gerek var, aşkımız yeter” diyenlerdenseniz aman dikkat! 

Sevgililer gününde hediye seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Kadınların üçte biri, hediye ile taçlanmayan akşam yemeğini de “çok romantik bulmadıklarını” itiraf ediyor.

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral: “Hediye almakta güçlük çekenler bu özel gün öncesi kulaklarını iyi açmalı. Sevgilisi mutlaka nasıl bir hediye beklentisi içerisinde olduğu konusunda ipuçları verecektir.”


Yurt içi ve yurt dışındaki 400’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un yaptığı araştırmaya göre, kadınların yüzde 54’ü, erkek arkadaşının bu özel günde hediye almamasını, ilişkinin bitmesi için gerekçe olarak görüyor. Erkeklerde bu oran sadece yüzde 6.

Kadınların sadece yüzde 8’i, 14 Şubat’ta kesinlikle hediye istemediğini belirtirken, hediyeye karşı olan erkeklerin oranı yüzde 26’yı buluyor.

Kadınların üçte biri hediye ile taçlanmayan Sevgililer Günü akşam yemeğini de “yeterince romantik bulmadıklarını” itiraf ediyor. Erkeklerde ise bu oran sıfıra yakın.


Kadınların yüzde 60’a yakını 50-100 TL aralığındaki hediyeyi “makul” olarak görürken, 50 TL’nin altındaki hediyelerin -hele de romantik bir düşünceyle planlanmadıkça- “sorgulanabilir” olduğu düşüncesindeler. Erkeklerin yüzde 70’e yakın kısmı ise -romantik olduğu sürece- hediyenin parasal değerinin kesinlikle önemli olmadığı görüşünde.

Erkek o kadar da masum değil!

Güçlü Kayral, araştırmada erkeklerin oldukça mütevazı görünmesine karşın, aslında bunun biraz da “başına gelecekleri önceden bilmekten” kaynaklandığının altını çiziyor.

Araştırmada, erkek ve kadın üyelerine geçen yıl hediye alıp almadıklarını da sorduklarını anlatan Kayral, “Kadınların yüzde 90’ı geçtiğimiz yıl sevgilisinden hediye aldığını belirtirken, erkeklerde bu oran yüzde 30’lara kadar geriliyor. 14 Şubat’ta hediye alınması ülkemizde sadece erkeğe verilmiş bir rol gibi algılanıyor. Bu yüzden erkekler zorunlu mütevazı. Yoksa, diğer araştırmalarımızda doğum günü, babalar günü gibi özel günlerinde güçlü bir şekilde hediye beklentilerini dile getiriyorlar” diyor.

Hediye seçerken neye dikkat edilmeli?

sevgililer günü


Hediye seçmekte güçlük çekenlere önerilerde de bulunan Kayral “Bu tür özel günler öncesi sevgilinizle birlikteyken kulaklarınızı iyi açın, mutlaka nasıl bir hediye beklentisi içinde olduğu konusunda ipuçları verecektir” ifadesini kullanıyor.

Kayral, şu önerilerde bulunuyor: 

  • Her şeyden önce hediye duygulara hitap etmeli ve kişinin kendisini özel hissetmesini sağlamalı.
  • Hediye alırken kendinizi değil, sevgilinizi düşünün. “Ben çok severim” diyerek aldığınız bir hediye sevgilinizin hoşuna gitmeyebilir. Bu yüzden sevgilinizin hobileri, damak tadı hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Bu küçük bilgiler, hediye alırken size oldukça yardımcı olacaktır.
  • Hediye olarak kesinlikle alınmaması gerekenlerin başında evcil hayvanlar geliyor.
  • Bütçeniz pahalı bir hediye için müsait olmayabilir. Parasal değeri düşük olsa bile önemli olan kaça aldığınız değil, o hediyeyi nasıl sunduğunuzdur. Sevgilinin kalbine dokunan bir mektupla, bir notla verilmiş bir hediye, çok daha değerli bir hediyeden daha büyük anlam ifade eder.
  • Kolaya kaçmayın. Sevgilinize ihtiyacı olduğunu bildiğiniz bir ürünü hediye olarak vermek, yaratıcılık sayılmaz. Teması aşk olan bir günde hediyeyi ihtiyaç giderici olarak düşünmek işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değildir ve ters etki yaratabilir.
  • “Hediye tamam da alacağım hediyenin fiyatları Sevgililer Günü dolayısıyla uçmuş” diyorsanız, mutlaka online alışverişi tercih edin. Karşılaştırma siteleri sayesinde alacağınız ürünün en uygun fiyatlı olanını bulmanız mümkün olacaktır. Hediye alacağınız online mağazaya alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen siteler üzerinden giderseniz, hediye tahmininizin ötesinde ucuza gelecektir.
  • Hediye alma işini asla son dakikaya bırakmayın. Özellikle online alışverişte kargo bilgilerini çok iyi okuyun. 14 Şubat’tan önce geleceğinden emin olduğunuz hediyeyi sipariş verin.
  • Hediyenizi sevgiliniz ile başbaşa yemek yiyeceğiniz bir mekanda vermeyi planlıyorsanız, gideceğiniz yere rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Normal bir günde bile artık birçok yere rezervasyonsuz gidilemez hale gelmişken, böyle özel bir zamanda bu ayrıntıyı kaçırmanız kolay affedilir bir durum olmayacaktır.

14 Şubat ‘Sevgililer Günü’nde yapmamanız gereken 14 öneri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.