Bakan Betül Sayan Kaya Hollanda’dan sınır dışı ediliyor

Reuters haber ajansı başkonsolosluğa girişi engellenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ‘istenmeyen adam’ ilan edilerek sınır dışı edilmek üzere sınıra götürüldüğünü duyurdu.

Bakan Betül Sayan Kaya Hollanda'dan sınır dışı ediliyor

SON DAKİKA: Hollanda kamu yayın kuruluşu Nos TV, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın bazı korumalarının gözaltına alındığını belirtirken, özel RTL kanalı Bakan Kaya’nın, “Persona non grata” (istenmeyen kişi) ilan edildiğini, sınır dışına çıkarılacağını bildirdi. Bu iddialar henüz teyit edilmedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya girişinin engellenmesi sonrası ülkeye giriş yapmaya çalışan Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da engellendi.


Reuters haber ajansı başkonsolosluğa girişi engellenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ‘istenmeyen adam’ ilan edilerek sınırdışı edilmek üzere sınıra götürüldüğünü iddia etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanında bulunan danışmanı Bilal Topçu, Hollanda polisi tarafından tutuklandıklarını açıkladı. 24 TV’ye bağlanan Topçu, Bakan Kaya’nın kendini aracına kilitlediğini söyledi.

Danışman Bilal Topçu’dan açıklama

Betül Sayan Kaya’nın Danışmanı Bilal Topçu ‘Şu anda tutuklanıyoruz. Polisler birazdan gelip bizi karakola götürecekler’ dedi.


Bakan Kaya’nın Danışmanı Bilal Topçu ‘Şu anda tutuklanıyoruz. Polisler birazdan gelip bizi karakola götürecekler” dedi.

“Şu an Maslahatgüzar da geldi yanımıza. Birazdan telefonumuzu alabilirler. Polis aracı geldi ve bizi bindiriyorlar” diyen Bilal Topçu, “Aracın içine doğru giriyoruz. Ben de polis aracına bindim ve arkadaşlarla beraber koruma arkadaşlarla birlikte zırhlı araca bindirildik. Biz 5 araç buraya gelmiştik. Bakanlıktan danışman arkadaşlar koruma polis arkadaşlar ve şoför arkadaşlar da tutuklandı dediler ve şu an zırhlı aracın içerisindeyiz. Sayın Bakan’ın aracını göremiyorum biraz ilerde önünü kapattılar” ifadelerini kullandı.

Hollanda polisi, Bakan Kaya’nın, Almanya’dan kara yoluyla Rotterdam’a gideceğinin açıklanmasının ardından Rotterdam Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yolu trafiğe kapattı.

Ayrıca Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’nın programını takip etmek üzere Rotterdam’a giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve AA ekibinin bulunduğu araçtakilere kimlik kontrolü yaptı ve ülke dışına çıkarttı.

Bakan Kaya konsolosluk binasına 30 metre uzaklıkta bulunduklarını ancak polis tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin konsolosluğuna girişlerine izin verilmediğini söyledi. Bakan Kaya halen konsolosluk girişindeki aracında bekletiliyor.


Cumhuriyet’in haberine göre, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Fatma Betül Sayan Kaya’nın aracının Hollanda girişinde durdurulduğunu ve kendisinin de Bakan Kaya’nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.

Türkiye’den Hollanda’ya misilleme: Büyükelçilik ve Başkonsolosluk kapatıldı

Hollanda ile kriz: Dışişleri Bakanlığı’ndan şok açıklama