Bilgi Üniversitesi’nde Kadınlar Günü etkinliğine bıçaklı saldırı

Bilgi Üniversitesi’nde öğrencilerin düzenlediği 8 Mart etkinliğinde, dışarıdan geldiği belirtilen bir grup bıçaklı saldırıda bulundu. Bazı öğrencilerin yaralandığı bildirildi.

Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsün’de kadınların 8 Mart etkinliğine turnikelerden atlayarak içeriye giren 30-40 kişi olduğu öğrenilen grup saldırdı. Öğrenciler, saldırganların bıçak kullandığını ve bazı öğrencilerin yaralandığını belirttiler.

Bilgi Üniversitesi’nden açıklama:

İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi Kadınlar Günü etkinliğine saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:


“8 Mart 2017, Çarşamba günü, güvenlik bariyerlerinin üstünden atlayarak santralistanbul kampüsümüze izinsiz giriş yapan 15-20 kişilik bir grup kampüsümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla stant açmış olan öğrencilerimize saldırmıştır. Güvenlik görevlilerimiz olaya anında müdahale etmiş ve çıkan arbede sırasında maalesef bir öğrencimiz hafif yaralanmış, bazı öğrencilerimiz ve güvenlik personelimiz darp edilmiştir. Konu derhal emniyet güçlerine iletilmiş ve kampüsümüze intikal etmelerinin ardından tespit edilip yakalanan 6 saldırgan emniyet güçlerine teslim edilmiştir. Saldırı sırasında kaydedilen bütün kamera görüntüleri, tanık ifadeleri ve diğer deliller de emniyet güçlerine verilmiştir. Üniversitemiz tüm saldırganlar hakkında savcılığa ilgili başvuruyu yapmak üzere gerekli süreci başlatmış olup, saldırganlar arasında yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri hakkında ayrıca disiplin soruşturması açmıştır. Üniversitemiz, konuya dair gerekli her türlü hukuki, idari işlemin sonuna kadar takipçisidir.”

Görgü tanıklarının anlatımına göre saldırı şöyle yaşandı:

“Ağaçların arkasında saklanan saldırganlardan biri işaret parmağı havada koşarak tekbir getirdi ve masaya saldırdı. Arkasından gelen kalabalık ise ‘Allahu Ekber’ diye bağırdı ve onlar da saldırıya geçti. Kadınlardan biri saldırganlardan birine tokat attı. Ardından kadına ‘tutun şu  o..spuyu’ diyerek hakaret ettiler ve yere ittiler. Saldırganlardan bazılarının hala okulda ellerinde tesbihlerle gezdiğini söyleyenler var.”


Saldırganlar arasında Milliyetçi Düşünce Kulübünden öğrencilerin de bulunduğu ve bu kişilerin daha önce de kadınların etkinliklerini çekip Twitter’da teşhir amacıyla yayınladığı öğrenildi.

Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde daha önce bariyer veya çit bulunmazken 1 Mart itibariyle bariyer ve çit konuldu. Kimliği olmayan öğrencilerin okula girmesinin söz konusu olmaması nedeniyle saldırganların kampüse nasıl girdiği merak konusu oldu.


Saldırının ardından okulda protesto gösterisi gerçekleştirildi. Öğrenciler olaya tepki gösterdi. Yönetime de tepkilerini gösteren öğrenciler, daha önce de benzer şeyler yaşandığını ama güvenlik önlemi alınmadığını söylediler. Öğrenciler saldırı anına ilişkin videoları da sosyal medyadan paylaştılar.