Meteorolojik okumanın önemi: Sağlığınızı ve ekonominizi koruyor

Meteorolojik okuryazarlık çevre, sağlık ve ekonomi açısından ülkelere katkı sağlıyor.

Meteorolojik uyarıları dikkate alın! Sağlığınızı ve ekonominizi koruyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ülkece her şiddetli hava olayının ardından değişik komplo teorileri ile uğraşıldığını ifade ederek meteorolojik okuryazarlığın çevre, sağlık ve ekonomi açısından ülkelere katkı sağladığını belirtti.

İnsanların gündelik konuşmalarında hava ve su bahsinin sıklıkla geçtiğini belirten Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, buna son yıllarda küresel iklim değişikliğinin eklendiğini, ancak gündelik yaşamda bu kavramları doğru kullanmakta ve konu hakkındaki haberleri anlamakta problem yaşandığını söyledi.


Meteorolojik uyarıları dikkate alın

Kadıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Örneğin, havaya göre giyinemeyen, şemsiyesini zamanında yanına alamayan, meteorolojik uyarıları dikkate almayan, küresel iklim değişimini de hala kutuplarda yaşayan ayıların problemi olduğunu sananımız pek çok. Şiddetli yağan bir yağmurun ya da esen bir rüzgârın nedeni hakkında bilgi ve fikri olanımız da çok az. Bu durumda her şiddetli hava olayı hakkında değişik komplo teorileri ile günlerce uğraşmak zorunda kalabiliyoruz. Örneğin, Marmara Denizi üzerinde uzun bir süre esen poyraz, Marmara’nın kuzey kıyılarındaki deniz suyunu güneye doğru sürüklemesi sonucu kıyılardan çekilen sular hemen depreme yorumlanabiliyor.”

İnşaat tarım yatırımları bile meteoroloji raporlarına göre yapılıyor

tarım

Farklı ülkelerdeki insanların meteorolojiye verdiği önemi örneklerle açıklayan Mikdat Kadıoğlu “ABD’de 24 saat sadece hava durumu veren TV istasyonları ve radyo kanalları var. Ülkede tarım, enerji, turizm, inşaat gibi sektörler altı aylık iklim tahminlerine göre hareket ediyor ” dedi.


Kadıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu yetkililerinden sektör yöneticilerine herkes El Nino gibi iklim olaylarını da yakından takip eder, çünkü El Nino olursa ABD’de soya fasulyesine talep patlaması olacağını bilirler ve ona göre daha çok soya ekimi yaparlar. ABD gibi ülkeler tarım ürünlerinin ekimi ve ürünlerine fiyat koymak için tüm dünyadaki hava şartları ile birlikte tarım rekoltelerini de takip eder. Türk çiftçisi de hem kendi ürünleri, hem de rakip ülkelerdeki tarım ürünlerinin maruz kaldığı ve kalacağı hem meteorolojik, hem de iklim şartlarını takip etmek zorundadır” dedi.

Meteorolojik okuryazarlık sizin sağlığınızı ve ekonominizi korur

Meteorolojik okuryazarlığın ülke ekonomisi bakımından önemine dikkat çeken Kadıoğlu, bu konuda da şu bilgileri paylaştı; “Türk çiftçisinin altı aylık hava ve iklim tahminlerini kullanamasa bile en azından 35 günlük hava tahminlerini çok yakından takip etmesi ve doğru kullanması lazım. Örneğin bağ ve bahçesini ilaçladığı zaman hemen yağmur yağmamalı ve ilaç bir kaç gün bitki üzerinde kalabilmelidir. Ya da çiftçi bir yağmurdan önce tarlasını ya da bağını boşu boşuna sulayıp masrafa girmemeli, suyu israf etmemelidir.”


Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin meteoroloji bilimine gelişmiş ülkelerden çok daha fazla ihtiyacı olduğunu belirten Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “Ülkemizde hava, su, afetler ile ilgili teknik hizmetlerin geliştirilebilmesi için bilimsel çalışmalara yönelik işbirliği, personel ve kurumsal reformlar bir gün bile geciktirilmeden yapılmalıdır” dedi.

İTÜ’den ısınma ve soğumada yüzde 40 tasarruf sağlayan proje


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.