Neanderthal’lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Neanderthal’lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor. Son olarak da yine çene kemiğindeki bulgular yine dikkat çekici…

“Romanya’daki bir mağarada bulunan 40.000 yıllık modern insan çenesi üstünde yapılan genetik testler, bu bireyin yakın bir Neandertal atası olduğunu ortaya koymuştu.

Çenenin sahibinin büyük büyük büyük babası ya da annesi Neandertal olmuş olabilir. Avrupa’nın bilinen en erken modern insan nüfusundan bireye ait kemikte, %5-11 oranında Neandertal DNA’sı keşfedildi.”


 

İki sene öncesine ait bu haber, New York’taki Genom Biyolojisi Toplantısı’nda açıklanan keşif, insanların ve Neandertallerin sadece Orta Doğu’da ve günümüzden 50.000 yıl önce çiftleştiği teorisini sorgular nitelikte.

Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Avrupa’daki birçok yerleşimde yapılan radyokarbon analizleri Neandertal ile modern insanın 5,000 yıl kadar bir süre de Avrupa’da birlikte bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu da Neandertal ve modern insanın Avrupa’da karşılaşıp çiftleşebilmesi için oldukça yeterli bir süre.

Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Neanderthal’lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor. Son olarak da yine çene kemiğindeki bulgular yine dikkat çekici…

Neanderthal’ler bu sefer ne yapmışlar?

Bir süredir İspanya’daki El Sidrón Mağarası’nda gerçekleştirilen araştırmalarda 50.000 yıllık Neanderthal kemiklerine rastlandı.

Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Bu araştırmalarda bulunan bir Neanderthal’in çene kemiği ve dişlerinde biriken plaklar araştırmacıların dikkatini çekti.

Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Takma adı “Sid” olan Neanderthal’in diş plağı örneklerinden bir bağırsak parazitine sahip olduğu ortaya çıktı.

Sid’in çok hasta olduğu ortadaydı.


Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Bu diş plaklarını daha ayrıntılı incelemeye başlayan bilim insanları oldukça ilginç sonuçlarla karşılaştı.

Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Örnek analizinden gelen sonuçlara göre Sid, kavak ağacının kabuğunu, köklerini ve yapraklarını yiyordu.Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Yani Sid, kavak ağacında bulunan ve günümüzde aspirinin etken maddesi olan salisilik asit sayesinde ağrısına çare bulmuş görünüyordu.

Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Ağrısını dindiren Sid’in diş plağında Penicilium küfünün DNA örneklerine de rastlandı. Anlaşılan Sid, bağırsak parazitini de nasıl yok edebileceğini biliyordu.

Penicilium’un, Alexander Fleming’in keşfettiği Penisilin antibiyotiğini üreten küf olduğunu hatırlatalım.

Neanderthal’ler sadece et ile değil, vejetaryen de beslenmişler

Bu sonuçlardan ortaya çıkan ilginç bir ayrıntı ise bugüne kadar sadece etle beslendiklerini düşündükleri Neanderthal’lerin vejetaryen yaşam tarzına da sahip olduklarının ortaya çıkmasıydı.

Neanderthal'lerle ilgili bulgular şaşırtmaya devam ediyor

Dahası bu vejetaryen beslenen Neanderthal’lerin, bitkileri pişirdikleri de görülüyordu.

Anlaşılan o ki Neanderthal’ler hakkındaki buluşlar merakla beklenmeye devam edilecek.


Kaynak: dailymail / arkeofili.com

Uzaylı mı İnsan mı? Atacama İnsansılı 


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.